Az Auchannak 36 563 004 lejes (7,84 millió euró) bírságot kell befizetnie
Fotó: Boda L. Gergely
Rögzítették az élelmiszeripari termékek árát a kiskereskedelmi üzletláncok és beszállítóik, így akciók esetén sem lehetett igazán kedvezményes áron értékesíteni.
2019. január 31., 13:202019. január 31., 13:20
2019. január 31., 13:452019. január 31., 13:45
Árkartellezés miatt összesen 87 713 336 lejre (nagyjából 18,8 millió euró) bírságolt a Versenytanács hét élelmiszeriparban érdekelt vállalatot (három kiskereskedelmi üzletláncot és négy beszállítójukat) – közölte csütörtökön a versenyhivatal.
A Carrefour Románia Rt.-t eközben 26 995 645 lejre (5,79 millió euró); a Romania Hypermarche (Cora) Rt.-t pedig 12 410 834 lejre (2,66 millió euró) bírságolták. A Pepsi-termékeket forgalmazó Quadrant-Amroq Beverages Kft. 5 984 053 lej (1,28 millió euró); a Star Foods EM Kft. 3 930 920 lej (843 599 euró); a Strauss Románia Kft. 1 785 767 lej (383 236 euró), míg a Nelson Prod Kft. 43 113 lejes (9252 euró) bírságot kapott. Az összegek az államkasszát gyarapítják.
A megbírságolt vállalatoknak amúgy harminc nap áll a rendelkezésükre, hogy fellebbezzenek a bukaresti táblabíróságon. A bírságokat az Auchan, Cora, illetve Carrefour kiskereskedelmi üzletláncok és beszállítóik 2010–2016. közötti árrögzítésének vizsgálata keretében rótták ki. Az ellenőrzések során ugyanis arra derült fény, hogy
A Versenytanács megállapította, hogy bizonyos esetekben a polcárat nem a kereslet és a kínálat függvényében határozták meg, hanem a beszállító és az üzletlánc megállapított egy fix vagy minimális árat, amelyen a fogyasztóknak el lehet adni az illető terméket. Ez a gyakorlat magasabb árat eredményezett a fogyasztó számára, az üzletlánc ugyanis nem tudta a beszállító által megszabott küszöb alá csökkenteni az árszintet.
– derül ki a közleményből.
Ez különben már a második vizsgálat az élelmiszerpiacon, ami bírságolással zárult, miután 2015-ben a versenyhivatal megbírságolta a Metrót, a Realt, a Selgrost, valamint a Mega Image-t és beszállítóikat, akkor az árrögzítés miatt a feleknek mintegy 35 millió eurót kellett lepengetniük. A bírságot az országos adóhatóság (ANAF) gyűjtötte be. Akadtak azonban olyan cégek, amelyek fellebbeztek, a perek még zajlanak.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!