Az Auchannak 36 563 004 lejes (7,84 millió euró) bírságot kell befizetnie
Fotó: Boda L. Gergely
Rögzítették az élelmiszeripari termékek árát a kiskereskedelmi üzletláncok és beszállítóik, így akciók esetén sem lehetett igazán kedvezményes áron értékesíteni.
2019. január 31., 13:202019. január 31., 13:20
2019. január 31., 13:452019. január 31., 13:45
Árkartellezés miatt összesen 87 713 336 lejre (nagyjából 18,8 millió euró) bírságolt a Versenytanács hét élelmiszeriparban érdekelt vállalatot (három kiskereskedelmi üzletláncot és négy beszállítójukat) – közölte csütörtökön a versenyhivatal.
A Carrefour Románia Rt.-t eközben 26 995 645 lejre (5,79 millió euró); a Romania Hypermarche (Cora) Rt.-t pedig 12 410 834 lejre (2,66 millió euró) bírságolták. A Pepsi-termékeket forgalmazó Quadrant-Amroq Beverages Kft. 5 984 053 lej (1,28 millió euró); a Star Foods EM Kft. 3 930 920 lej (843 599 euró); a Strauss Románia Kft. 1 785 767 lej (383 236 euró), míg a Nelson Prod Kft. 43 113 lejes (9252 euró) bírságot kapott. Az összegek az államkasszát gyarapítják.
A megbírságolt vállalatoknak amúgy harminc nap áll a rendelkezésükre, hogy fellebbezzenek a bukaresti táblabíróságon. A bírságokat az Auchan, Cora, illetve Carrefour kiskereskedelmi üzletláncok és beszállítóik 2010–2016. közötti árrögzítésének vizsgálata keretében rótták ki. Az ellenőrzések során ugyanis arra derült fény, hogy
A Versenytanács megállapította, hogy bizonyos esetekben a polcárat nem a kereslet és a kínálat függvényében határozták meg, hanem a beszállító és az üzletlánc megállapított egy fix vagy minimális árat, amelyen a fogyasztóknak el lehet adni az illető terméket. Ez a gyakorlat magasabb árat eredményezett a fogyasztó számára, az üzletlánc ugyanis nem tudta a beszállító által megszabott küszöb alá csökkenteni az árszintet.
– derül ki a közleményből.
Ez különben már a második vizsgálat az élelmiszerpiacon, ami bírságolással zárult, miután 2015-ben a versenyhivatal megbírságolta a Metrót, a Realt, a Selgrost, valamint a Mega Image-t és beszállítóikat, akkor az árrögzítés miatt a feleknek mintegy 35 millió eurót kellett lepengetniük. A bírságot az országos adóhatóság (ANAF) gyűjtötte be. Akadtak azonban olyan cégek, amelyek fellebbeztek, a perek még zajlanak.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!