Akár tízszer drágábbak is lehetnek az ajánlatok, mint két évvel ezelőtt
Fotó: Székelyhon
Nem látszik a vége az energiaárak vágtázó emelkedésének: a napokban újabb drágításokat jelentettek be a legnagyobb szolgáltatók, egy kilowattnyi földgáz ára ezzel már a 60 banis szintet is meghaladja náluk.
2022. május 31., 14:472022. május 31., 14:47
Másfél évvel ezelőtt akár 7 baniért is hozzá lehetett jutni a földgázból származó energiához, így az emelkedés most már lassan tízszeres azóta. Az állami ársapkának köszönhetően a lakosság ennek csak egy részét érzi, de a számlák az ő esetükben is kezdenek a kifizethetőség szintje fölé emelkedni. Mindennek legfőbb oka, az orosz–ukrán háború vége sem látszik még, az uniós szankciók következtében a világpiaci árak is csúcsokat döntögetnek.
Melyek az elmúlt hónapok tapasztalatai, milyen intézkedések tarthatják szinten leginkább a lakosság életszínvonalát, és melyek segítik a gazdaságot? Meddig tartható fent a jelenlegi állapot? Meddig drágulhatnak még az energiaszámlák, mikor lesz már vége mindennek?
Erről beszélgetünk a Krónika Live kedd esti kiadásában 19 óra 30 perctől Nagy-Bege Zoltánnal, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnökével. A videópodcast műsorát a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet megnézni.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!