A ludasi gyárat kilenc erdélyi megye mintegy háromszáz cukorrépa-termesztője látta el (képünk illusztráció)
Fotó: Vargyasi Levente
A cukorrépa-termesztők megvásárolnák a marosludasi cukorgyárat – ez lett a végkicsengése annak a tárgyalásnak, amelyet Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter a hétvégén az érintett gazdákkal folytatott.
2022. május 15., 20:572022. május 15., 20:57
A bukaresti találkozón a tárcavezető megismételte az ígéretét, miszerint a minisztérium közvetíteni fog a cukorrépa-termesztők és a ludasi gyárat bezáró francia Tereos Romania cég vezetői között. Az agrárium vezetője a hét közepén már tárgyalt a külföldi féllel, amely ugyan nem hajlandó újraindítani a számára veszteséges, ám több ezer család megélhetését biztosító üzemet, viszont amennyiben tisztes ajánlatot kap, készen áll az alku elkezdésére.
Mint arról beszámoltunk, a Tereos menedzsmentje, miután éveken keresztül folyamatosan korszerűsítette a marosludasi gyárat, nemrég bejelentette az egység bezárását. A Maros megyei az egyike azon három romániai cukorgyárnak, amely az 1989-es fordulatot követően fennmaradt a csaknem harmincháromból. A háromból jelenleg egy, a románvásári Agrana működik.
Miután a francia vállalat a ludasi egység bezárásáról döntött, a Beta nevű érdekvédelmi szervezetbe tömörült termesztők a mezőgazdasági minisztériumtól vártak mentőövet. A gazdák eredeti elképzelése az volt, hogy a kormány vásárolja vissza az 1990 után magánosított gyárat.
Adrian Chesnoiu tárcavezető szerint azonban nem ez lenne a megoldás, a kormány legfeljebb szükség esetén partnerséget vállal. A minisztérium sokkal inkább a másik két lehetséges változatot támogatja.
„A gazdák képviselői arról biztosítottak, hogy készek elkezdeni a tárgyalásokat a francia tulajdonosokkal, ennek érdekében a minisztérium vállalja a találkozó megszervezését és a felek közti közvetítést” – ígérte meg Chesnoiu.
Pénteken folytatódnak a tárgyalások Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter és a marosludasi cukorgyár tulajdonosa, a Tereos Romania cég között. A francia vállalat be szeretné zárni a feldolgozó egységet, a kormány a megmentését reméli.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!