A ludasi gyárat kilenc erdélyi megye mintegy háromszáz cukorrépa-termesztője látta el (képünk illusztráció)
Fotó: Vargyasi Levente
A cukorrépa-termesztők megvásárolnák a marosludasi cukorgyárat – ez lett a végkicsengése annak a tárgyalásnak, amelyet Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter a hétvégén az érintett gazdákkal folytatott.
2022. május 15., 20:572022. május 15., 20:57
A bukaresti találkozón a tárcavezető megismételte az ígéretét, miszerint a minisztérium közvetíteni fog a cukorrépa-termesztők és a ludasi gyárat bezáró francia Tereos Romania cég vezetői között. Az agrárium vezetője a hét közepén már tárgyalt a külföldi féllel, amely ugyan nem hajlandó újraindítani a számára veszteséges, ám több ezer család megélhetését biztosító üzemet, viszont amennyiben tisztes ajánlatot kap, készen áll az alku elkezdésére.
Mint arról beszámoltunk, a Tereos menedzsmentje, miután éveken keresztül folyamatosan korszerűsítette a marosludasi gyárat, nemrég bejelentette az egység bezárását. A Maros megyei az egyike azon három romániai cukorgyárnak, amely az 1989-es fordulatot követően fennmaradt a csaknem harmincháromból. A háromból jelenleg egy, a románvásári Agrana működik.
Miután a francia vállalat a ludasi egység bezárásáról döntött, a Beta nevű érdekvédelmi szervezetbe tömörült termesztők a mezőgazdasági minisztériumtól vártak mentőövet. A gazdák eredeti elképzelése az volt, hogy a kormány vásárolja vissza az 1990 után magánosított gyárat.
Adrian Chesnoiu tárcavezető szerint azonban nem ez lenne a megoldás, a kormány legfeljebb szükség esetén partnerséget vállal. A minisztérium sokkal inkább a másik két lehetséges változatot támogatja.
„A gazdák képviselői arról biztosítottak, hogy készek elkezdeni a tárgyalásokat a francia tulajdonosokkal, ennek érdekében a minisztérium vállalja a találkozó megszervezését és a felek közti közvetítést” – ígérte meg Chesnoiu.
Pénteken folytatódnak a tárgyalások Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter és a marosludasi cukorgyár tulajdonosa, a Tereos Romania cég között. A francia vállalat be szeretné zárni a feldolgozó egységet, a kormány a megmentését reméli.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!