Él a remény. A mezőgazdasági miniszter szerint a cukorgyár francia tulajdonosa nyitott az adásvételre
Fotó: Haáz Vince
Pénteken folytatódnak a tárgyalások Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter és a marosludasi cukorgyár tulajdonosa, a Tereos Romania cég között. A francia vállalat be szeretné zárni a feldolgozó egységet, a kormány a megmentését reméli.
2022. május 12., 19:242022. május 12., 19:24
Szerdán találkoztak először, pénteken újból tárgyalóasztalhoz ülnek a marosludasi cukorgyár francia tulajdonosai és a román mezőgazdasági minisztérium képviselői. Mint ismert, a beruházónak eltökélt szándéka lakatot tenni a cukorrépa-feldolgozó egységre, a kilenc erdélyi megyéből érdekképviseleti szervezetbe tömörülő termelők azonban az aránylag korszerűnek számító gyár megmentését próbálják elérni.
Erre van is némi remény, mutat rá közleményében a minisztérium.
„A Tereos Romania képviselői nyíltak a párbeszédre és egy esetleges adásvételi alku elkezdésére” – fejtette ki Chesnoiu.
Amint lapcsoportunk beszámolt róla, Adrian Chesnoiu a múlt héten Ludasra látogatott, ahol találkozott a cukorrépa-termesztőkkel. A megbeszélések folyamán három lehetséges mentváltozat körvonalazódott. A legegyszerűbb az lenne, ha a termelők átvállalnák a gyár működtetését. Felmerült ugyanakkor az együttműködési lehetőség a termelők és a projektbe vonzott esetleges befektetők között. A harmadik verzió már az állam is jelen van egy a termelők, befektetők és az állam közötti PPP-szerű partnerség keretében.
A Beta nevet viselő egyesület kilenc erdélyi megye mintegy háromszáz gazdájának az érdekét képviseli. Ők az utóbbi években 6500 hektáron termesztettek cukorrépát és látták el évente közel ötven tonnával a marosludasi cukorgyárat.
„Nemcsak a feldolgozóegység alkalmazottait érinti, hanem az élelmiszeripart is, mert így még több cukrot kell importálni, és ez a helyzet az ukrajnai háború miatt országos szintű, és drasztikusabb, mint korábban” – hangsúlyozták közleményükben.
Kérdésünkre, azon túl, hogy a gyár váratlan bezárása rendkívül kellemetlenül érinti a földjeiket már bevetetett termelőket, miként csapódhat le Marosludas életében, Kis István alpolgármester elmondta, hogy mintegy száz helybéli és ötven környékbeli alkalmazott megélhetését sodorta veszélybe.
„Nagyon meglepett a francia tulajdonosok döntése, annál is inkább, mivel nagyon sokat ruháztak ebbe a gyárba, folyamatosan korszerűsítve a technológiát. Nagyon remélem, hogy sikerül megtalálni annak a módját, hogy a gyár újrainduljon, és ne bontódjon le” – adott hangot visszafogott optimizmusának Kis István.
Egyrészt a település nem annyira vonzó, másrészt tömbházépítésre nincs is ekkora igény. Amikor évekkel ezelőtt bezárt Marosludas másik nagy ipari egysége, a gumiabroncsgyár, akkor sem bontották le az épületeket, azokat különböző cégek vásárolták fel. Az önkormányzat most is azon van, hogy őrizze meg a városszéli ipari övezet jellegét.
A ’89-es rendszerváltást követően Romániában még 33 cukorgyár működött, jelenleg három gyár létezik, amelyből már csak egy üzemel. Amíg a marosludasi is termelt, a románvásári Agrana gyárral együtt a romániai piacnak mintegy 25 százalékát látták el cukorral, évi 500 ezer tonnával. A marosvásárhelyi gyár tíz évvel ezelőtti bezárásával és ledózerolásával a ludasi egység maradt a tágabb értelemben vette Székelyföld egyetlen cukorgyára. Fénykorában valamikor ezer helybélinek és környékbelinek adott munkát, a folyamatos korszerűsítés következtében legutóbb mindössze százötven alkalmazottat foglalkoztatott
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!