A Kolozs megyei tarnicai tónál építendő vízi erőmű projektjére eddig elköltött összeg felülvizsgálatára szólította fel Răzvan Nicolescu energiaügyekért felelős tárca nélküli miniszter az általa vezetett intézmény ellenőrző testületét.
2014. május 06., 19:262014. május 06., 19:26
Nicolescu rámutatott: az ellenőrzés elsősorban a főberuházó – a jelenleg csődeljárás alatt álló – Hidroelectrica állami energetikai vállalat tevékenységét érinti, a vizsgálatot pedig hétvégéig kell befejezniük a szakértőknek, akiknek jelentést kell készíteniük az eredményekről.
Remus Borza, a Hidroelectrica csődbiztosa úgy vélekedett: a felülvizsgálat tulajdonképpen a Nicolescu és a Constantin Niţă gazdasági miniszter közötti „háborúról” szól annak kapcsán, hogy ki gyakorolhat nagyobb hatalmat az energetikai nagyvállalatok fölött. „A gazdasági miniszter saját hatáskörében akarja tudni a vállalatokat, míg Nicolescu botrányt kelt a tarnicai erőmű miatt” – fogalmazott Borza, aki szerint egyébként a vízi erőmű építése semmilyen szempontból nem indokolt.
„Az ellenőrző testületnek az én engedélyemre is szüksége lesz, ha vizsgálódni akar a Hidroelectricánál, de nem áll szándékomban akadályozni az eljárást” – tette hozzá a csődbiztos. A Tarnica–Felső-Szamos vízierőmű megépítése már több évtizede felmerült, a beruházás értékét jelenleg 1,1 milliárd euróra becsülik.
A Hidroelectrica eddig több hatástanulmányt is rendelt a projektről: a Ziarul Financiar gazdasági portál beszámolója szerint az állami vállalat legutóbb februárban írt alá 44 ezer eurós szerződést egy új tanulmány megvalósításáról.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!