Ördög Lajos
Fotó: Szabó Enikő
Minden munkáltatónak le kell bonyolítania a bértárgyalásokat, és erről értesítenie kell a munkaügyi felügyelőséget.
2017. november 29., 10:462017. november 29., 10:46
2017. november 29., 11:042017. november 29., 11:04
Átiratban kell értesíteni a munkaügyi felügyelőségeket a kötelező bértárgyalások eredményéről. Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség főfelügyelője rámutatott,
A 2017/82-es számú sürgősségi kormányrendelet értelmében a munkaadók kötelesek kezdeményezni a kollektív, vagy az egyéni munkaszerződések újratárgyalását, majd erről értesíteniük kell átiratban a munkafelügyelőséget. Bár a cél az, hogy eldöntsék, a társadalombiztosítási járulékok a munkavállalóra való áthárítása után megemelik vagy sem a bruttó béreket, ez nem kötelező.
Ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor azt írják a jegyzőkönyvbe, hogy nem tudtak megegyezni, és újabb tárgyalási fordulót kell kitűzni – ilyen esetben a szakszervezeteknek jogukban áll munkakonfliktust kezdeményezni, részletezte a főfelügyelő.
Az egyeztetést a 2011/62-es társadalmi párbeszéd törvény alapján kell lebonyolítani, az eljárást a nagyobb cégek, amelyek 21-nél több alkalmazottat foglalkoztatnak, jól ismerik, ám a kisvállalkozók számára ez még idegen terep.
A bértárgyalás a versenyszférában és az állami intézményeknél is kötelező, ám a köztisztviselőkre nem vonatkozik, mert ők más jogszabály alapján kapják a fizetést. A Kovászna megyei felügyelőség próbál segíteni a vállalkozóknak, az intézmény honlapján például közzétesznek egy formanyomtatványt – azt kell határidőre kitölteni, és elküldeni elektronikus postán, faxon, vagy benyújtani személyesen.
és ha kiderül, hogy nem szervezték meg a tárgyalásokat, újabb határidőt szabnak, majd ha ezután sem tesznek eleget a kötelezettségüknek, 5000–10000 lej közötti pénzbírsággal sújtják a munkaadót. Ördög Lajos felhívta a figyelmet, hogy a béreket nem kell kötelezően emelni, viszont a minimálbért igen, tehát azoknak az alkalmazottaknak, akik minimálbért kapnak, január elsejétől 1450 lejről 1900 lejre kell növelni a bruttó fizetését.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!