Fotó: Jakab Mónika
A romániai munkaszerződések több mint 70 százalékát bruttó 5000 lejnél kisebb összegre kötötték meg, ami azt jelenti, hogy az alkalmazottak csaknem háromnegyede nettó 2925 lejt vagy annál kevesebbet visz haza egy ledolgozott hónap után – világít rá a Profit.ro gazdasági portál friss elemzése. Bruttó 20 ezer lejnél, azaz nettó 11 700 lejnél többet mindössze a munkaszerződések 1,7 százaléka biztosít.
2022. május 04., 08:362022. május 04., 08:36
A tavalyi év végén 5,51 millió romániai alkalmazottnak volt teljes munkaidős szerződése, részmunkaidőben pedig valamivel több, mint 753 ezren dolgoztak.
Az elemzés szerint összesen 104 600 alkalmazott bruttó fizetése haladta meg a 20 ezer lejt, a munkáltatók összesen 3,44 milliárd lejt fizettek ki utánuk. Eközben a 2300 lejes vagy annál kisebb fizetést hazavivő 1,87 millió munkavállaló összesen „alig” 2,4 milliárd lejbe került munkáltatójának.
A Profit.ro ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy
Számításaik szerint tavaly októberben a teljes munkaidőben dolgozó romániai alkalmazottak bruttó 4882 lejt, a részmunkaidősök pedig 2558 lejt kerestek. Ezzel szemben a hivatalos statisztikában bruttó 5773 lejes országos átlagbér szerepel +/–3 százalékos hibahatárral.
Az országos nettó átlagbér 2022 februárjában 3721 lej volt Romániában, 23 lejjel (0,6 százalékkal) nagyobb, mint januárban; a bruttó átlagbér 28 lejjel 6059 lejre nőtt – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Csaknem kétszer magasabb az átlagbér Bukarestben, mint az utolsó helyezett Teleorman megyében. Az erdélyi megyék közül Kolozs fölényesen vezet, Hargita és Máramaros megye a lista végén kapott helyett.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!