Fotó: Jakab Mónika
A romániai munkaszerződések több mint 70 százalékát bruttó 5000 lejnél kisebb összegre kötötték meg, ami azt jelenti, hogy az alkalmazottak csaknem háromnegyede nettó 2925 lejt vagy annál kevesebbet visz haza egy ledolgozott hónap után – világít rá a Profit.ro gazdasági portál friss elemzése. Bruttó 20 ezer lejnél, azaz nettó 11 700 lejnél többet mindössze a munkaszerződések 1,7 százaléka biztosít.
2022. május 04., 08:362022. május 04., 08:36
A tavalyi év végén 5,51 millió romániai alkalmazottnak volt teljes munkaidős szerződése, részmunkaidőben pedig valamivel több, mint 753 ezren dolgoztak.
Az elemzés szerint összesen 104 600 alkalmazott bruttó fizetése haladta meg a 20 ezer lejt, a munkáltatók összesen 3,44 milliárd lejt fizettek ki utánuk. Eközben a 2300 lejes vagy annál kisebb fizetést hazavivő 1,87 millió munkavállaló összesen „alig” 2,4 milliárd lejbe került munkáltatójának.
A Profit.ro ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy
Számításaik szerint tavaly októberben a teljes munkaidőben dolgozó romániai alkalmazottak bruttó 4882 lejt, a részmunkaidősök pedig 2558 lejt kerestek. Ezzel szemben a hivatalos statisztikában bruttó 5773 lejes országos átlagbér szerepel +/–3 százalékos hibahatárral.
Az országos nettó átlagbér 2022 februárjában 3721 lej volt Romániában, 23 lejjel (0,6 százalékkal) nagyobb, mint januárban; a bruttó átlagbér 28 lejjel 6059 lejre nőtt – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Csaknem kétszer magasabb az átlagbér Bukarestben, mint az utolsó helyezett Teleorman megyében. Az erdélyi megyék közül Kolozs fölényesen vezet, Hargita és Máramaros megye a lista végén kapott helyett.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!