Nemzetünket összetartó szent király: szövetségben, akik településnevükben is őrzik az állam- és egyházalapítót

Nemzetünket összetartó szent király: szövetségben, akik településnevükben is őrzik az állam- és egyházalapítót

Veress László református lelkipásztor a Marosszentkirályon tartott találkozón az összetartozást hangsúlyozta.

Fotó: Veress László archívuma

Az 1989-es rendszerváltás után Csíkszentkirályon megfogalmazódott az ötlet, hogy azok a települések, amelyek nevében előfordul a Szent István, illetve a Szentkirály név, alkossanak szövetséget. Az első találkozót Csíkszentkirályon szervezték meg 1996 őszén, amikor összegyűltek a „szentkirályok” polgármesterei, és szándéknyilatkozatot fogalmaztak meg, miszerint szövetségbe szeretnének tömöríteni minden falvat és várost, amely nevében is őrzi első szent királyunk emlékét.

Antal Erika

2020. augusztus 04., 18:082020. augusztus 04., 18:08

2020. augusztus 04., 18:102020. augusztus 04., 18:10

A szándéknyilatkozatban leszögezték, hogy a következő évtől, István fejedelemmé választásának millénniumával kezdődően, minden esztendő augusztus havában más és más helységben gyűlnek össze azoknak a Kárpát-medencében levő településeknek a képviselői, amelyek nevükben és lelkületükben első királyunkhoz ragaszkodnak.

Megalakult a Szent Király Szövetség

A szándékot tettek követték. Az első találkozót Magyarországon, Szentkirályszabadján szervezték, 1997. augusztus 15-én. Ekkor a Kárpát-medence 42 – valamilyen módon szent királyunk nevét viselő – települése közül 16-nak a képviselői gyűltek össze, hogy aláírják a Szent Király Szövetség megalapításról szóló dokumentumot. Magyarországról 10, Erdélyből 4, Szlovákiából 2 település képviselői voltak jelen ezen a jeles napon.

Minden évben más-más Szentkirály nevű településen találkoznak, azt pedig minden évben a szövetségi közgyűlésen döntik el, hogy melyik településen tartják a következő találkozót.

A vezetők már a legelején megegyeztek abban, hogy a tízes évfordulókat mindig az ötletgazdáknál tartják, így a 10. és a 20. évfordulón is visszatértek Csíkszentkirályra.

Hiányzott Kárpátalja

Ahogy Veress László, marosszentkirályi lelkipásztor érdeklődésünkre kifejtette, 2019-ig Erdélyből, Magyarországról és Felvidékről összesen 21 település alkotta a Szent Király Szövetséget. Magyarországról: Bakonyszentkirály, Kerkaszentkirály, Királyszentistván, Porrogszentkirály, Rinyaszentkirály, Szabadszentkirály, Szentistván, Szentistvánbaksa, Szentkirály, Szentkirályszabadja és Szombathely-Gyöngyöshermánszentkirály csatlakozott,

Erdélyből: Csíkszentkirály, Kalotaszentkirály, Marosszentkirály, Sepsiszentkirály, Székelyszentistván és Székelyszentkirály. 

Felvidékről: Királyfiakarcsa, Vágkirályfa, Sajószentkirály és Sajókirályi.

„Feltűnő, hogy hiányzik Kárpátalja!” – fogalmazott a lelkész, aki szerint ennek az az oka, hogy Kárpátalján egyetlen település neve sem utal Árpád-házi Szent Istvánra, az utolsó magyar fejedelemre és az első királyra, ezért 2019-ig egyetlen kárpátaljai település sem volt tagja a szövetségnek. Hozzátette: „Tavaly, a Hármasfalu részét képező Székelyszentistvánon tartott huszonharmadik találkozón vették fel a Szövetségben a kárpátaljai Aknaszlatinát”.

Ahogy Veress László kifejtette, nem véletlenül, hiszen a település templomának védőszentje Szent István, a központi augusztus 20-ai ünnepségeket is ott tartják.

Ugyanakkor egyik érdekessége ennek a román–ukrán határ túloldalán található, kilencezer lelket számláló településnek az, hogy román a polgármestere, magyar az alpolgármestere és ukrán a jegyzője.

A más-más anyanyelvű lakosság egymás között többnyire oroszul beszél.   

Kérdésünkre, hogy Marosszentkirály mióta tartozik a Szövetséghez, Veress László elmondta: a falu, ahol szolgál, az alapítók közé tartozik. Az első megbeszélésen Marosszentkirályt Csáky Károly református lelkipásztor és Kádár György alpolgármester képviselte.

Az alapítás óta évenként, egy augusztus 15-éhez közeli napon, más-más településen rendezik meg a Szentkirályok találkozóját. A rendszerint ökumenikus istentisztelettel kezdődő ünnepségsorozatok, egyre gazdagodó és színesedő programokkal örvendeztetik meg azokat, akik ellátogatnak az ünnepségekre. Marosszentkirály már kétszer volt házigazdája a szövetség találkozójának: 2004-ben és 2014-ben.

Galéria

Szent István királyunk szellemisége ma is él

Fotó: Veress László archívuma

Szentkirály: figyelmeztetés és bátorítás az összetartozásra

Hogy mi a jelentősége annak, hogy egy település a Szentkirály nevet viseli, a református lelkipásztor kifejtette: „István király mindenekelőtt kereszténységünk kezdetét juttatja eszünkbe. De ő ugyanakkor »minden magyarok királya«, a magyarság összetartozásának jelképe. Benne fejeződik ki az, hogy a nemzeti jogaitól megfosztott, egymástól elszakított nemzettestekben minden tiltás és elnyomás ellenére tovább élt a magyar nemzethez tartozás gondolata”.

A Szentkirály nevű települések tehát nevükben hordozták és hordozzák azt a figyelmeztetést és bátorítást, hogy minden szétszakadozottság ellenére összetartozunk.

A marosszentkirályi református templom bejárata előtt, a közel kilencszáz éves toronytól jobbra, méltóságteljes királyi emlékmű fogadja a látogatót: Szent István király mellszobra. Ahogy Veress László fogalmaz: „Az acélos tekintet, de a mégis jóságos és nemes vonások pontosan olyannak mutatják István királyt, amilyennek a nép képzeletében él: határozott és keménykezű uralkodó, aki Istentől kapott megbízatásának tudatában egyedül népe érdekét szolgálja”. A szobor Hunyadi László marosvásárhelyi szobrászművész alkotása, akinek egy régóta dédelgetett álma valósult meg, amikor 2001. augusztus 19-én Marosszentkirályon felavatták a művét.

A Szent István-i út: hinni, cselekedni

Az augusztus 20-ai, Szent István király ünnepségén Marosszentkirályon kiemelkedő pillanatot jelent István király szobrának megkoszorúzása.

Idézet
István király szellemi örökségének meglehetősen mostoha sors jutott a kommunizmus hosszú évtizedei alatt. Romániában még csak említeni sem volt szabad. Emlékezete mégis eleven élt a nép körében”

– fogalmazott a lelkész, aki így folytatta: „Nevét a történelemkönyvekből ki lehetett ugyan törölni, de emléke mégis tovább élt a Szentistván, Szentivány, a Szentkirály nevű települések nevében. Egy-egy titokban terjesztett vers vagy népdal is hozzájárult ahhoz, hogy a lelkiismeret és az emlékezet éber maradjon”.

Ma szabadon ünnepelhetünk, István királyról és életművéről is nyíltan beszélhetünk. Arra a kérdésre, hogy mit jelent ma nekünk a nagy király szellemi öröksége és mit üzen ma nekünk az ő életműve, így fogalmazott: „Semmiképpen nem szabad megállnunk ott, ahol sokan megállnak: a dicső múlt siratásánál, illúziók kergetésénél. De lehet Arra nézni, Akire ő nézett akkor, amikor megkeresztelkedve Jézus Krisztust élete Urának ismerte el. A már csak porladó, de az emlékezetben elevenen élő nagy király emlékünnepén megerősödik bennünk az a hit, hogy Isten uralkodik az évszázadok, a népek, a nemzetek és királyok felett, hogy Neki nagyobb hatalma van minden földi király és minden földi uralkodó hatalmánál.

Idézet
Aki így tud emlékezni, az nem ragad le sem a múlt egyszerű felidézésénél, sem annak siratásánál, hanem erőt kapva Attól, akitől származik minden jó, tenni és cselekedni tud ott, ahová az Úr bölcsessége állította.

Igazi ünnepé augusztus 20. akkor válik, ha István király emlékezete megélt valóssággá válik életünkben” – fejtette ki gondolatait Veress László.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő kiadványában, a Hit-vallás legfrissebb számában látott napvilágot augusztus 3-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba