Mindenhol megérzik a hosszú kiesést – Körkép a téli sportágak jelenlegi helyzetéről

Több százan álltak rajthoz múlt hétvégén Hargitafürdőn a nyolcadik kiírásához érkezett Konzul Kupán •  Fotó: Veres Nándor

Több százan álltak rajthoz múlt hétvégén Hargitafürdőn a nyolcadik kiírásához érkezett Konzul Kupán

Fotó: Veres Nándor

Bár a koronavírus-járvány kirobbanása a téli sportok előző szezonjának végét érintette, a lassan egy éve tomboló pandémia komolyan befolyásolta az alpesi sízők, a sífutók vagy a korcsolyázók új idényét. Szakembereket kérdeztünk az elmúlt és az előttünk álló időszakról. Mindannyian egyetértettek abban, hogy az edzéslehetőségek hiánya, a különböző országos és helyi versenyek törlése, illetve az, hogy a sportolók hónapokon át csak önállóan tudtak dolgozni, hosszú távon mutatkozik majd meg a teljesítményükön. A szigorítások enyhítésével több helyen is visszatérhettek a pályákra, azonban helyzetüket az időjárás és a hóhiány is nehezítette. Szép lassan minden visszakerül a szokásos medrébe, hiszen a hétvégén két rangos esemény is történt: Marosvásárhelyen hivatalosan is átadták az új fedett jégpályát, míg Hargitafürdőn megrendezték az első síversenyt, a Konzul Kupát, illetve több sportágban is hamarosan következnek az országos bajnokságok.

2021. február 20., 09:522021. február 20., 09:52

„Nem tudjuk, hogy idén mennyire lehetünk eredményesek, de az idei problémák igazából hosszú távon fognak megmutatkozni” – fogalmazott Jánosi István, a Gyergyószentmiklósi ISK igazgatója és egyben a sífutó szakosztály vezetője.

A sífutóknál egyszerre több akadály is gátolta a felkészülést: a sportiskolákat évek óta sújtják az anyagi nehézségek, és ehhez jött hozzá a járvány, de a hóhiány is. Mivel az intézmény a tanügyminisztérium alárendeltségébe tartozik, ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint minden iskolára, azaz online tevékenységre voltak kényszerülve.

Idézet
Más sportágakhoz képest nekünk még viszonylag könnyebb helyzetünk volt, hiszen nem teremben, hanem kint a szabadban zajlanak az edzések, így igyekeztünk dolgozni, amennyire a korlátozások között lehetett. Maximálisan kihasználtuk a vakációt is”

– mutatott rá Jánosi.

Ha a járványügyi korlátozások nem jelentettek volna elég gondot, idén az időjárás sem kedvezett. Sokáig nem volt hó, a gyergyóiak szokásos edzőterepén, a Bucsin-tetőn is csak december végén köthettek először sílécet a lábukra. Sorra elmaradtak a felkészülési versenyek is, emiatt a szezon első megmérettetése a hétvégén lezajlott Konzul Kupa volt.

„Most, csütörtökön kezdődik a gyerek és kadett korosztály országos bajnoksága, ahová úgy utazunk el, hogy nem volt rendes felkészülésünk, és azt sem tudjuk, másokhoz képest hol tartunk, hiszen nem volt lehetőségünk összemérni magunkat az ellenfelekkel” – fejti ki az igazgató.

Az hétvégi országos bajnokságon tizenöt versenyzővel indulnak, és már azt is tudják, hogy számukra ebben az évben ez lesz az első és egyben utolsó hivatalos verseny. A sportiskolák közti bajnokságot ugyanis törölték a versenynaptárból.

A nagyobb korosztályok országos bajnoksága van még hátra, és azzal vége is az idei versenyévadnak. Ennél nagyobb gond azonban – mondja Jánosi István –, hogy idén elmaradt az új sportolók, a kezdők toborzása, mivel a járvány miatt nem lehetett szó iskolák látogatásáról sem. Ez nagy kiesést fog jelenteni a későbbiekben.

Magunkhoz képest sokkal gyengébben vagyunk felkészülve

„Online nem lehet sízőket nevelni” – szögezte le Elekes László, a Gyergyószentmiklósi ISK alpesisí-edzője, utalva arra, hogy a járványügyi korlátozások miatt tétlenségre voltak kényszerülve. Azonban találtak módot arra, hogy sízzenek. Nagyobb probléma volt viszont az, hogy nem tudtak megfelelő módon edzéseket tartani. Csak a Bogdán és a borszéki pálya működtetői engedték meg nekik, hogy versenykörülmények között, kitűzött kapuk között sízzenek. A hóviszonyok miatt pedig sorra halasztották el azokat a rangosabb viadalokat is, amelyeken rajthoz állhattak volna.

Idézet
Azt tudom, hogy magunkhoz képest sokkal gyengébben vagyunk felkészülve, mint más években. A kérdés az, hogy hol tartanak mások.

Ez az év nemcsak nekünk, hanem másoknak is ugyanazokat a problémákat hozta. Nem volt hó, és nem volt hideg sem, hogy havat készíthessenek a pályákon, így nem volt hol sízni” – folytatta Elekes.

Jelenleg tehát megjósolhatatlan, hogy ebben a szezonban mire lesznek képesek a Gyergyószentmiklósi ISK alpesi sízői. Az előző szezon kiváló volt, főleg Zöld Róbert szállította a sikereket: a Brassópojánán megrendezett FIS SES Nation Cup elnevezésű nemzetközi versenyen elért első, illetve harmadik helyezése, továbbá az országos felnőtt bajnokságon szerzett ezüstérem is bekerült az ifjúsági versenyző kollekciójába.

Az elmúlt szezonban Zöld Róbert szállította a sikereket a Gyergyószentmiklósi ISK-nak •  Fotó: Facebook/Zöld Róbert Galéria

Az elmúlt szezonban Zöld Róbert szállította a sikereket a Gyergyószentmiklósi ISK-nak

Fotó: Facebook/Zöld Róbert

Mások is jól szerepeltek, és lehetett volna jóval gazdagabb is az ISK sízőinek éremgyűjteménye, de március közepén beütött a járvány, és emiatt lefújták a sportiskolás bajnokságot. Elekes László a jelen helyzetben is bizakodó. Ebben az évben is több tanítványát érmekre esélyesnek tartja a közelgő versenyeken. Bencze Márton, Vargyas Szilárd, Vargyas Adorján, Keresztes Előd, Balázs Szabolcs, Miklós Levente, Bernád Gergő, Szabó Milán nevét is sorolta, de ott lesz még Zöld Róbert is.

A síugrás szebb jövőre vár

Önkéntes munkával nem lehet komoly formában újraéleszteni a gyergyótekerőpataki síugrást – állapította meg Bálint Tivadar, a Kútfő SK vezetője. Az egykor országos bajnokságnak is helyet adó tekerőpataki sáncok feltámasztásához sok pénz kellene, és emiatt évek óta egy helyben topog az ügy. Keresik a megoldásokat, úgy tűnik, egy helyi vállalkozó átvenné és befektetne sáncok rendbetételébe is. Amennyiben ez megtörténik, újraindulhat a síugróélet is itt.

A hagyományt azonban addig sem szakítanák meg. Ha a hóviszonyok engedik és a járványügyi korlátozások sem tiltják, idén is sor kerülhet a sportvasárnap megrendezésére, ahol a síugrás mellett a falu másik sikersportága, a sífutás, illetve az alpesi sí is szerepet kap. Erről azonban egyelőre nincsenek konkrétumok.

Tekerőpatakon továbbra is egy helyben topog a síugrás •  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Tekerőpatakon továbbra is egy helyben topog a síugrás

Fotó: Kristó Róbert

Új edzési lehetőségek a marosvásárhelyi gyorskorcsolyázóknak

Maros megyében, ezen belül is Marosvásárhelyen gyorskorcsolya szakosztály működik a Mureșul Sportklub keretében, ahol Koros László edző – az első romániai gyorskorcsolyázó, aki 1980-ban Lake Placidben részt vett a téli olimpián – foglalkozik a fiatal sportolókkal. „A járvány gátat szabott a tevékenységünknek, de a nehézségek ellenére is sikerült edzéseket tartanunk. Sajnos nem tudtunk elutazni Zakopanéba és Inzellbe (megfelelő helyszín hiányában a hazai szövetség külföldön szokta megrendezni az országos bajnokságot – szerk. megj.) a versenyekre, mert a visszajövetelnél karanténba kellett volna vonulnunk. Csíkszeredában kellene megrendezzék a kispályás országos bajnokságot, egyeztetnem kell még a Csíkszeredai a Sportklub igazgatójával, Hodos Lászlóval, hogy valamikor márciusban bonyolítsuk le a megmérettetést. Jelenleg erre a versenyre készülünk,

Idézet
lényeges, hogy megrendezzék a bajnokságot, mivel a sportolóinknak szükségük van a versenyszerű megmérettetésre”

– nyilatkozta a szakvezető. Mint ismertette, jelenleg tíz-tizenkét lánnyal zajlanak az edzések a Mureșulnál, a versenyzők mindegyike tehetséges. A klubnál van egy kezdő és egy haladó csoport, illetve egy olyan sportoló, Szabados Edina, aki az ifjúsági válogatott tagja, és számos érmet szerzett az országos bajnokságokon.

Szabados Edina az ifjúsági válogatott tagja, számos érmet szerzett az országos bajnokságokon •  Fotó: Facebook/Clubul Sportiv Muresul Galéria

Szabados Edina az ifjúsági válogatott tagja, számos érmet szerzett az országos bajnokságokon

Fotó: Facebook/Clubul Sportiv Muresul

„Az új marosvásárhelyi fedett jégpálya megnyitásával viszont megfelelően fel tudunk készülni az egyes versenyekre. Úgy gondolom, hogy elindultunk egy jó úton, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia által biztosított jégpálya nagyon sokat segít a fejlődésünk szempontjából.” Koros László rámutatott, eddig nehéz körülmények között edzettek, hiszen jégpálya hiányában nem voltak meg a lehetőségeik, de amennyit lehetett, görkorcsolyáztak, ez azonban nem helyettesítheti a jeges felkészülést. További nehézségeik adódtak, mivel azon a területen, ahol korábban görkorcsolyaedzéseket tartottak, modern uszoda épült, így a pályát lebontották. Ellenben minőségi új pályát építenek helyette, és nagyon reméli, hogy ezt áprilisig vagy májusig befejezik, utána pedig használatba tudják venni, ezen a bázison akár a román válogatott tagjai is tudnak készülni.

Nagy a lemorzsolódás

Márton Simon, a Csíkszeredai ISK igazgatója szerint a világjárvány számos területen érezhető negatív hatása az ifjúsági sportban is komoly gondokat okozott. „Nem nagyon beszélnek a felelős sportszervek arról, hogy számos olyan fiatal, akik 8–10 évet dolgoztak, edzettek, akik szinte kész sportolókká váltak, abbahagyták a versenyzést. Ezt a többi romániai sportiskolánál is észlelték a kollégák.

Idézet
Az online tanításnak a sportban is érezhető a negatív hatása, elsősorban abban, hogy kevesebb gyerek folytatja a minőségi sportot. Nagy a lemorzsolódás középiskolás korban.

A kezdők szempontjából szeptemberben hagyományosan minden sportágban elkezdődtek a válogatók, a szelekciók, és érdekes módon sok gyerek jelentkezett. Reméljük, a bizonytalanság ellenére legalább a felük marad. Volt a 300 lejes minisztériumi támogatás is az először leigazoltak számára, gondolom, nemcsak a pénz miatt jelentkeztek, hanem szeretik is a sportot. A sportiskolák mostani költségvetése a négy-öt évvel ezelőttinek csak a töredéke, de csodával határos módon még mindig működnek, lelkiismeretes tanáraink végzik a munkát. A következő olimpiákon minden bizonnyal érződni fog Románia eredményein, hogy már több évtizede háttérbe szorult az iskolákban a testnevelés, az utóbbi években a tanügyminisztérium mostohagyerekei lettek az 50–60 éven át a romániai minőségi sport alapját képező sportiskolák” – vázolta fel a helyzetet Márton.

Hol szabad volt edzeni, hol nem

Gecse Izabellától, a Csíkszeredai ISK biatlon szakosztályának edzőjétől megtudtuk, hogy mivel az iskola tanügyminisztériumi klub, a többi Hargita megyei tanintézetnél alkalmazott szabályokat kellett betartani, így hol szabad volt edzéseket tartani, hol nem. „A korosztályos válogatottakba behívott gyerekek többet edzhettek, de volt egy időszak, amikor csak a nem kontakt sportágakban lehetett edzéseket tartani. A pandémia okozta sok kellemetlenség mellett jó jel, hogy a kezdő csoportunkban nem csappant a gyerekek létszáma” – mondta el Gecse.

Nagyban befolyásolja a sportolók teljesítményét, hogy hol szabad volt edzéseket tartani, hol nem •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Nagyban befolyásolja a sportolók teljesítményét, hogy hol szabad volt edzéseket tartani, hol nem

Fotó: Pinti Attila

A gyerekek egy részénél nőtt a mozgásigény

A Csíkszeredai ISK alpesi sí szakosztályának helyzetéről ifj. Bíró Tibor tanár-edzőnél érdeklődtünk, akitől megtudtuk, hogy a klub három csoportjában, Csizmás Juditnál, Péter Zsombornál és nála közel negyven ifjúsági korosztályú síző készül rendszeresen. „Nagyon bekavart ez a járvány, a mi esetünkben főleg a nyári alapozást és felkészülést zavarta meg, hiszen mindez a szigorú szabályok miatt csak online történhetett. Elkészítettük az edzésterveket, tartottuk a kapcsolatot a gyerekekkel, akik önállóan dolgoztak. Az országos versenyek elmaradtak, a világjárvány hazai szinten abban is befolyásolta a sportágat, hogy a sípályák melletti menedékházak, szállodák nem fogadhatták a fiatal sportolókat. A megyei versenyeket ugyan meg tudtuk tartani, és van remény, hogy a következő időszakban az országosokat is bepótoljuk.

Idézet
Érdekesség, hogy más évek hasonló időszakához képest több kisgyermek jelentkezett sízni a Csíkszeredai ISK-nál,

több kezdőt tudtunk beválogatni Csizmás Judit csoportjába. Ez valószínűleg azzal is magyarázható, hogy az iskolákban online tanítás zajlott, ezért a gyerekek többségében felgyűlt a mozgásigény, a szülők és a nagyszülők pedig szorgalmazták, hogy a csöppségek járjanak rendszeres mozgásra” – mondta el ifj. Bíró Tibor. A fiatal edző szerint nehéz objektíven felmérni, hogy az elmúlt 11 hónap világjárványa mekkora kiesést jelentett a csíki alpesi síben, ezt a következő években fogjuk megtapasztalni.

A gyerekek nagyobb részében felgyűlt a mozgásigény •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A gyerekek nagyobb részében felgyűlt a mozgásigény

Fotó: Veres Nándor

Sítájfutásban már volt bajnoki futam

A sítájfutó Európa-bajnokságot tavaly március közepén tartották meg Oroszországban, az volt a világon az utolsó sportesemény, amit megrendeztek még a nagy bezárás előtt – tudtuk meg Szép Zoltántól, a Csíkszeredai VSK sítájfutó szakosztályának versenyzőjétől. „Mi éppen haza tudtunk utazni, azután rögtön bevezették a szükségállapotot. Az egyben a szezont is zárta, így a világjárvány akkor konkrétan nem érintette a sportágat és a sportolókat. A mostani szezont viszont komolyan befolyásolta, mivel a bulgáriai Európa-bajnokságot elhalasztották jövőre. A finnországi világkupát törölték, akárcsak a Ski-O Tour sorozatot. Az egyetlen nagy verseny, amit megtartanak, az észtországi világbajnokság lesz a hónap végén, ahol Romániát a tervek szerint a csíki, de több éve Svédországban élő Csúcs Klaus fogja képviselni.

Idézet
Csak hazai körülmények között készülhettünk, külföldi edzőtáborba nem utazhattunk el.

Az országos bajnokság egy részét már megrendezték, az sikeresen lezajlott. De hátravan még a sprint futam, illetve a váltó és a vegyes váltó. Ezeket a próbákat a tervek szerint március 6–7-én tartanák meg, reméljük, hó is lesz” – nyilatkozta Szép.

Haldoklik a rövidpályás gyorskorcsolya

Sajnos szomorú a csíkszeredai gyorskorcsolya helyzete. Mivel az ISK működését a többi iskolával egyszerre állítottak át online térbe, érdemleges edzésekről, felkészülésről nem beszélhetünk – tudtuk meg Kalamár Zsolttól, az ISK gyorskorcsolya szakosztályának edzőjétől.

„Az ISK gyerekei alkotják a romániai short-track-válogatott magját. Igencsak sanyarú állapotban vagyunk. A rendszertelen edzések miatt sérülések is történtek. Most, amikor lehetne edzeni, a zsúfoltság miatt annyira háttérbe szorít a jégkorong, hogy csak heti két jégedzést tudnak adni a gyorskorcsolyának. A Vákár Lajos Műjégpálya működtetői, vezetői döntik el, hogy ki mennyi jégidőt kap… Ez a sportág oda jutott, hogy nem tudtunk részt venni a szezon egyetlen megrendezett nemzetközi versenyén, az Európa-bajnokságon sem. Mivel még mindig megy a huzavona, folytatódnak a perek a Román Korcsolyázó Szövetségnél, emiatt semmilyen támogatást nem kapunk tőlük.

Idézet
Ha nem akarunk hazudni, akkor sajnos ki kell mondanunk: haldoklik a sportágunk”

– ecsetelte a rossz helyzetet Kalamár.

Csak házi versenyük volt a műkorcsolyázóknak

Bogyó Löffler Mária évtizedek óta tanít műkorcsolyát Csíkszeredában. Az edzőnő nyugdíjba vonulása óta a Csíkszeredai Sportklub fiatal műkorcsolyázóit készíti fel, a Csíkszeredai ISK-nál pedig Simon Mária irányításával készülnek a gyerekek. A két csíki klubnál közel huszonöt fiatal műkorcsolyázó tanulja a sportág alapjait.

„Jó a viszony a két klub között, az edzések nagy részét együtt tartjuk. 11 hónapja a romániai műkorcsolyában leállt minden aktivitás, nem volt egyetlen hivatalos verseny sem. Mi azért megrendeztük a Mikulás Kupát, egy házi versenyt, amelynek a járványügyi szabályok miatt nem adhattunk hivatalos formát. A sportolók edzésen mutatták be gyakorlataikat. Decemberben és januárban nem volt szabad jégre menni a gyerekekkel, de az erő- és a balett-teremből is kizártak a szigorú szabályok miatt.

Idézet
Ott készültünk, ahol tudtunk, kint a szabadban.

Az első országos versenyt, a gyermekbajnokságot április második felére tervezték. Akkor majd teljesebb képet kapunk arról, hogy mennyire befolyásolta sportágunkat a világjárvány” – mondta el Bogyó Löffler Mária.

A műkorcsolyázókat minden teremből kizárták, így ők csak a szabadban tudtak edzeni •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

A műkorcsolyázókat minden teremből kizárták, így ők csak a szabadban tudtak edzeni

Fotó: Gecse Noémi

Teljesen más hátráltatta a felkészülést

Annak rendje és módja szerint már kora ősszel elkezdte az edzéseket a magyar ifjúsági síválogatottal a székelyudvarhelyi Kiss Anna. Semmiféle megkötés nem volt velük kapcsolatosan, hiszen a leigazolt, válogatott versenyzőket az első pillanattól engedték, hogy felkészüljenek az új idényre. Egy ausztriai edzőtáborral indították a ráhangolást a szezonra. Sajnos nem éppen azt a programot tudták követni, amit előzetesen elterveztek. Ezt pedig nem a pandémia írta át, hanem a gleccsereken egyre kevesebb volt a hóréteg, így nem mindig tudták elvégezni a kiírt feladatokat.

A nemzetközi szövetség alig változtatott az előzőleg kiírt versenynaptáron, így a sízők idénye akár teljes is lehetett volna, csakhogy közbeszólt egy egészségügyi probléma, így Anna felkészülése november elejéig tartott. Ekkor összeszedett egy vírusos megbetegedést, amiből január elején épült fel teljesen – ezen időszak alatt szülővárosában tartózkodott a 17 éves alpesi síző. Sajnos ezzel az idénye nagyjából oda is lett.

Kiss Anna idei szezonját betegség is befolyásolta •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Kiss Anna idei szezonját betegség is befolyásolta

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Január elején a Bogdán sípályán gyakorolt, azután ment vissza a magyar kerettel hangolni. Ezen a héten egy olaszországi versenyen áll először rajthoz egy szlalom szakágban, ettől függ, hogy odaérhet-e a bulgáriai junior világbajnokságra. Összességében jól érzi magát, persze erőnlétileg még van lemaradása. Öröm az ürömben, hogy elhalasztották az ifjúsági olimpiát, ami idén lett volna. Áttették decemberre, ez számára fontos cél, hogy ott lehessen” – mondta el megkeresésünkre Anna édesapja, Kiss Aladár.

A magyar szakszövetség erre az idényre új edzőt, egy szlovén szakembert nevezett ki az ifjúsági válogatott élére, a másodedző pedig székelyudvarhelyi, Balázs László. A keretben van még két székelyföldi versenyző, a 18 éves, csíkszeredai Pál Krisztián és a 16 éves, udvarhelyi Szabó Szélyes Szilárd.

Erdélyi Sport-összeállítás

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot február 16-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba