Fotó: COSR (Romániai Olimpiai Bizottság)
Kedden délelőtt 10 órakor elrajtol a női sífutók sprintversenyének első futama. A mezőnyben ott lesz a gyergyószentmiklósi Lőrincz (Sára) Tímea is. A pekingi időzónához alkalmazkodás nehézségei után már jó formában érzi magát, és várja, hogy rajthoz állhasson.
2022. február 08., 08:162022. február 08., 08:16
2022. február 08., 08:232022. február 08., 08:23
Lőrincz Tímea a harmadik olimpiáján vesz részt, de mint elmondta, a Pekingtől 200 kilométerre fekvő Csangcsiakou (Zhangjiakou) város mellett található sífutóközpont pályája az egyik legnehezebb azok közül, ahol valaha is versenyzett. Az egyébként kiválóan kiépített és a versenyzők számára mindig nagy odafigyeléssel előkészített pálya fő nehézsége nem a terep, hanem hogy folyamatosan fúj a szél, ami a –18 Celsius-fokos hőmérséklettel párosulva mindenkinek megnehezíti a verseny kihívásait.
– mutatott rá Tímea. A szél az egyedüli olyan tényező, amire panaszuk lehet a sportolóknak, más tekintetben minden egy jól megszervezett olimpiához méltó.
Az első napok azért nem teltek a legjobban: január 27-én indultak Pekingbe, és a repülő már egy 6 órás késéssel indult útnak, ennyit kellett rá várakozni az isztambuli reptéren, majd a 8,5 órás repülés után 4,5 órát utaztak autóbusszal, míg a csangcsiakoui olimpiai faluba érkezhettek. Itt egy modern, új építésű lakónegyed fogadta a sportolókat, a szálláshelytől pedig 15 percnyire van a sífutópálya, ahová negyedóránként közlekedő kisbuszok szállítják a sportolókat, edzőket.
Románia sífutói a pekingi olimpián: Paul Pepene, Lőrincz Tímea, Raul Popa
Fotó: COSR (Romániai Olimpiai Bizottság)
A kezdeti pár nap nem volt könnyű, hiszen az út fáradalmai mellett a helyi időhöz is alkalmazkodni kellett (6 óra a különbség, azaz amikor Gyergyószentmiklóson felkel a nap, Pekingben már délután van), de aztán rendeződtek a napjaik, és beálltak a jó ritmusba. A nap a reggelivel és a mindennap kötelező koronavírus-teszteléssel indul (az étkező szomszédságában állnak az ezt szolgáló konténerek), délelőttönként konditeremben edzenek, majd ebéd után mennek ki a pályára sízni.
– meséli Tímea.
Kedden és csütörtökön áll rajthoz
Lőrincz Tímea két versenyszámban áll rajthoz a Kínában zajló téli olimpián. Kedden reggel romániai idő szerint 10 órától a sprintverseny első kvalifikációs futamán szurkolhatunk neki, és 12.30-kor következik a negyeddöntő. Az elődöntőt 13.25-től láthatjuk, a döntőre pedig 13.47-től kerül sor. Csütörtökön 9 órától a 10 kilométeres klasszikus stílusú próbán áll rajthoz.
A romániai küldöttség tagjaként Lőrincz Tímea is jelen lehetett a hivatalos megnyitóünnepségen, igaz, nem sokat láthattak a műsorból, hiszen a csarnokon kívül várták, hogy rájuk kerüljön a sor a bevonulásnál, és a végét sem várták meg, mert még vissza kellett utazniuk Csangcsiakouba. Ezt az utazást azonban lényegesen megkönnyebbítette, hogy az út nagy részét egy 350 kilométer/órás sebességgel száguldó vonattal tehették meg.
„Örülök, hogy végre jön az első versenyszámom, hiszen ez a várakozás is egy stresszhelyzet, várom, hogy végre elkezdődjön a verseny. Az utóbbi napokban úgy érzem, nagyon jól ment a sízés az edzéseken, jó formában érzem magam. Majd meglátjuk, hogy a versenyen ez hogy alakul” – fogalmazott Lőrincz Tímea.
A magyar és romániai sportolók programja (romániai idő szerint)
Február 8., kedd. Sífutás: 10 órától női sprint, kvalifikáció – Pónya Sára, Lőrincz-Sára Tímea. Biatlon: 10.30-tól férfi 20 km, egyéni – George Colţea. Sífutás: 10.50-től férfi sprint, kvalifikáció – Kónya Ádám, Paul Pepene, Raul Popa.
Február 9., szerda. Hódeszka: 3.30-tól női félcső, kvalifikációs 1. futam – Kozuback Kamilla. Alpesi sízés: 4.15-től női műlesiklás, 1. futam – Tóth Zita, Maria Constantinescu. Rövidpályás gyorskorcsolya: 13 órától férfi 1500 m, negyeddöntő – Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, 13.44-től női 1000 m, selejtező – Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Mihaela Hogaş, 14.29-től férfi 1500 m, elődöntő, 15.13-tól férfi 1500 m, B döntő, 15.20-tól férfi 1500 m, A döntő. Szánkó: 14.20-tól férfi páros, 1. futam – Marian Gîtlan, Darius Şerban.
Február 10., csütörtök. Hódeszka: 3.30-tól női félcső, döntő, 1. futam (Kozuback Kamilla). Szánkó: 15.30-tól csapat, váltó – Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Marian Gîtlan, Darius Şerban.
Február 11., péntek. Biatlon: 11 órától női 7,5 km, sprint – Natalia Ushkina. Síugrás: 11.45-től férfi óriássánc, kvalifikáció – Andrei Feldorean, Daniel Cacina. Rövidpályás gyorskorcsolya: 13 órától női 1000 m, negyeddöntő (Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Mihaela Hogaş), 13.18-tól férfi 500 m, selejtező – Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, 13.55-től női 1000 m, elődöntő, 14.04-től férfi 5000 m váltó, elődöntő – magyar váltó, 14.37-től női 1000 m, B döntő, 14.43-tól női 1000 m, A döntő.
Február 12., szombat. Biatlon: 11 órától férfi 10 km, sprint – George Colţea.
Február 13., vasárnap. Bob: 3.30-tól női monobob, előfutam – Andreea Grecu. Alpesi sízés: 4.15-től férfi óriás-műlesiklás, 1. futam – Kékesi Márton, Alexandru Ştefănescu, 7.45-től férfi óriás-műlesiklás, 2. futam (Kékesi Márton, Alexandru Ştefănescu). Rövidpályás gyorskorcsolya: 13 órától férfi 500 m, negyeddöntő (Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Kueger John-Henry), 13.27-től férfi 500 m, elődöntő, 14.09-től férfi 500 m, B döntő, 14.14-től férfi 500 m, A döntő. Biatlon: 11 órától női 10 km, üldözéses – Natalia Ushkina, 12.45-től férfi 12,5 km, üldözéses – George Colţea.
Február 14., hétfő. Bob: 14.05-től férfi kettes, előfutam – Mihai Tentea, Mihai Daroczi.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot február 8-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!