Az új és a régi sportminiszter. Novák Károly Eduárd (balról) és Ionuț Marian Stroe
Fotó: facebook/ Novák Károly Eduárd
Karácsonytól új sportminisztere van Romániának. A csíkszeredai Novák Károly Eduárd, a londoni paralimpia kerékpáros bajnoka minden tudásával és tapasztalatával segíteni szeretné a sportot. Egyik fontos feladatának tartja Románia sportstratégiájának elkészítését.
2021. január 03., 14:072021. január 03., 14:07
A keményebb sportstratégia biztosan nem fog mindenkinek tetszeni, de Novák célja, hogy megnőjön a sport- és ifjúsági tárca súlya a román közéletben. Helyrehozná a román sport imázsát, mert a hagyományok erre kötelezik. Kinevezését szinte minden politikai alakulat, Romániában és Magyarországon is nagy szimpátiával fogadta, úgy tűnik, számíthat támogatásra. Nagy munkát igényel az új sportvezetésnek az, hogy feltérképezze, mekkora vagyona van a szaktárcának, hiszen Romániában a sport az a terület, amely a második legnagyobb épületvagyonnal rendelkezik, de több sportminisztériumi ingatlan csak részben funkcionális. Az új sportminiszterrel beszélgettünk.
– Gratulálunk a kinevezéséhez. Tudomásunk szerint eddig nem vállalt politikai szerepet. Meglepte a felkérés? Hogyan látja, melyek azok a prioritások, első döntések, amelyeket meg kell hoznia a sportminiszternek az új év első napjaiban?
– Köszönöm szépen. Valóban, soha nem politizáltam, viszont a sport egy olyan szakterület, ahol inkább szaktudásra van szükség, mint politikára. Persze nyilvánvaló, tudomásul vettem, hogy kinevezésem egy politikai konjunktúra, de ezt a pillanatot nem lett volna szabad kihagyni. Minden olyan gyorsan történt, hogy szinte fel sem foghattam, de ennek így kellett lennie.
Vannak az életben momentumok, amikor lépni kell, mert különben lemaradsz a vonatról. Bízom benne, hogy ennek a kormánynak hosszú élete lesz és el tudok indítani néhány, a jövőt meghatározó projektet. A legfontosabb számomra most az, hogy megértsem, miként működik a minisztérium, összeállítsam a csapatomat, feltérképezzem a minisztérium vagyonát. Minden érintett szervezettel szeretnék egyeztetni az év első felében, és minden feltételt megteremteni az olimpiára kvalifikált sportolóknak.
Minél hamarabb meg szeretnénk nyitni a tornatermeket, sporttermeket, a tanügyminisztériummal tárgyalni arról, hogy bevezessük a napi testnevelésórát az iskolákban. Testmozgás és megfelelő táplálkozás, ez az alapja az egészséges életmódnak.
Novák Károly Eduárd a második magyar nevű sportminiszter Romániában. Gabriela Szabótól eltérően Novák beszéli a magyar nyelvet
Fotó: Facebook/Eduard Novak
– Kinevezése után azt nyilatkozta, hogy kerékpárral fog bejárni a minisztériumba. Európa legtöbb fővárosában meg van oldva a kerékpáros közlekedés, mennyire lehet kerékpárral közlekedni Bukarestben? Milyen elképzelései vannak a tömegsport fellendítésével kapcsolatban?
– Nehezen, nagyon nehezen lehet kerékpárral közlekedni Bukarestben. Pont azért szeretnék kerékpárral járni munkába, hogy felhívjam a figyelmet a szükséges kerékpárutak elkészítésére! Ugyanakkor persze szeretném mindennap, minden alkalommal a mozgást népszerűsíteni.
– Elég nagy azoknak a száma, akik azt mondják, hogy kevés a testnevelésórák száma az iskolákban, és ezeket sem tartják meg a legtöbb helyen. Lehetne ezen változtatni?
– A legfontosabb, hogy minden tornaterem nyitva legyen, működjön a sportélet. Mint említettem,
A rendszeres testmozgásra nevelés, a tömegsportos rendezvényeken való részvételnek már gyerekkorban el kell kezdődnie. Ilyen szellemben kell nevelni a gyerekeket, fiatalokat. El szeretném indítani a gimnazisták számára az országos és a paralimpiai játékokat.
– Sikerült kialakítania a minisztériumi csapatát? Kikkel fog dolgozni?
– Január végére tervezem, hogy kialakuljon a teljes csapatom. De már van pár megbízható emberem, akivel dolgozni fogok.
Fotó: Facebook/Eduard Novak
– A következő másfél évben az U21-es labdarúgó Európa-bajnokságon, illetve egy-egy nyári és téli olimpián kell helytállniuk a romániai sportolóknak. Hogyan látja, van elég pénz a felkészülésre, illetve hány fős román delegációt szeretne a nyári, illetve a téli olimpián?
– Idén, rövid távon az a prioritás, hogy a világversenyeken szereplő sportolóknak jó feltételeket teremtsünk a felkészülésre. Jelen pillanatban Romániából 59 sportoló szerezte meg a kvalifikációt a 2021-re halasztott nyári olimpiára, és még 88-an a selejtezők fázisában vannak.
– Folytatja aktív sportolói pályafutását? A kerékpáros szövetségnél elért eredményekből mit szeretne átvinni a többi szövetséghez, illetve a minisztériumhoz? Mit lehet tenni a parasportok jobb elismeréséért?
– Szeretném folytatni sportolói karrieremet, de most a minisztérium vezetése a prioritás. Persze mindennek a titka a jó szervezés. Legyen rálátás arra, hogy mi történik a minisztériumban, legyen minden átlátható, és nagyon fontos mindenkinek a hozzáállása. A paralimpiai sport akkor lesz jobban értékelve, amikor nagyobb teret tudunk neki biztosítani. Sportoljon minél több mozgássérült, integráljuk őket a szövetségekbe és a klubokba.
De persze minden attól függ, hogy mennyi munkám lesz.
Fotó: facebook/ Novák Károly Eduárd
– Az ön első sportága, a gyorskorcsolya, illetve a Román Korcsolyaszövetség nagy problémákkal küzd. Hogyan lehetne ezen segíteni?
– Prioritás számomra, hogy a korcsolyaszövetséget lábra állítsuk, álljanak ők is be sorba, legyen működőképes ez a szakág is. Hamarosan tárgyalni fogok a korcsolyasport vezetőivel, tiszta képet szeretnék alkotni arról, hogy mi a probléma, hogyan lehet megoldani.
– Hosszú távon bizonyára gond lehet, hogy az utóbbi évtizedekben kevésbé fejlődött a sport infrastruktúrája, kevés sportbázis és pálya épült, a minőségi sport piramisának az alja, az utánpótlás-nevelés óriási gondokkal küszködik.
– Létfontosságúak a sportbázisok, viszont szeretném, hogy a sportlétesítmények a sportstratégia mentén épüljenek és ne csak találomra. Mert utólag ezeket fenn is kell tartani, működtetni kell. Az utánpótlás-nevelésben nagyon fontosak az első lépések, az iskolai sport, az ifjúsági versenyek, a jól működő utánpótlást nevelő klubok és a képzett szakemberek.
– Az egyik hírügynökség szerint az ön egyik kedvenc futballcsapata az FK Csíkszereda. Hogyan látszik Bukarestből a székelyföldi sportélet?
– Azért vagyok, azért leszek én ott a minisztérium élén, hogy egyre jobban látszódjon, és talán én vagyok a konkrét példa arra, hogy a magyar egy példaértékű nép.
– Orbán Viktor magyar miniszterelnök gratulált Florin Cîțu új román miniszterelnöknek, és azt mondta, hogy a román kormány számíthat a magyar kormány támogatására. A sport terén ez miben valósulhat meg?
– Szeretném, hogy folytatódjanak a magyar kormány által a sport és az oktatás terén elkezdett romániai befektetések. Minden segítségre szükségük van a fiataljainknak. Igazából úgy érzem, hogy az én küldetésem hozzájárulhat ehhez a folyamathoz.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot december 29-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!