Elkallódás az online oktatásban

Vannak pedagógusok, akiknek nem az a legfontosabb, hogy minden feladat meg legyen oldva, hanem hogy harmóniában teljenek ezek a napok •  Fotó: Illyés Tibor/MTI

Vannak pedagógusok, akiknek nem az a legfontosabb, hogy minden feladat meg legyen oldva, hanem hogy harmóniában teljenek ezek a napok

Fotó: Illyés Tibor/MTI

Nincs könnyű dolguk ezekben a hetekben sem a pedagógusoknak, sem az iskoláskorú gyermekek szüleinek, sem maguknak a diákoknak: a hagyományos oktatás felfüggesztése és a tanítás online térbe való áthelyezése számos problémával szembesíti az érintetteket. Egységes szabályozások, módszertan hiányában teljesen véletlenszerű, hogy az egyes iskolák, tanárok, osztályközösségek hogyan boldogulnak, miután egyik napról a másikra kellett átállniuk a bizonytalan hatékonyságú virtuális tanításra. A pedagógusok soha nem voltak erre felkészítve, ráadásul sokan bizalmatlanok az oktatáspolitikai intézkedésekkel szemben. Nem csoda, hogy néhány pedagógus a nevét sem vállalta, amikor arról kérdeztük, hogyan oktat képernyőn keresztül.

Hajnal Csilla

2020. április 26., 17:542020. április 26., 17:54

A gyermekközpontú oktatási rendszerekben nem az a fontos, hogy a tanár által leadott tananyagot szó szerint visszakérdezzék, és aztán jegyekkel értékeljenek, hanem a diákok egyéni fejlődése a cél. A pozitív példaként gyakran emlegetett finn oktatásban az együttműködésen van a hangsúly, nincs versengés a tanulásban, így teljesen hiányoznak a tantárgyversenyek, a jegyalapú értékelés – a szülők írásos visszajelzést kapnak, ami mások előtt nem nyilvános. A pedagógusok és az iskolák sem versenyeznek egymással, hanem rendszerben gondolkodnak.

Hiányzik a bizalom

Egy ilyen társadalomban minden bizonnyal az online oktatás sem jelent gondot, de Romániában, úgy tűnik, ezekben a hetekben is az a legfőbb kérdés, hogy miként pótolják be az elmaradt tananyagot, és nem fektetnek hangsúlyt a gyerekek érzelmi intelligenciájának fejlődésére. Az erdélyi Matusinka életmódmagazin nemrég a hazai oktatás témakörében szervezett videókonferenciát szakemberek és érintettek részvételével. Itt fejtette ki Köllő Zsófia, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) programigazgatója, hogy

az oktatási rendszerünk nem bizalmi és felelősségalapú, hanem az egymás iránti bizalmatlanságra épít.

„Mivel nem bíznak a pedagógusban, ő próbál bizonyítani, a túlkapások is ebből indulnak a pedagógusok részéről, mert tudják, hogy nincs irántuk bizalom. Nem tanítottuk meg a gyerekeket a biztonságos internethasználatra, az önálló tanulásra, nem adtunk digitális írástudást a tanároknak, a szülőkkel való kapcsolattartást nem járattuk be kellőképpen”– magyarázta az RMPSZ programigazgatója.

Nincs gyors visszacsatolás

Egy általunk megkeresett székelyudvarhelyi tanító – aki arra kért, hogy nevét ne hozzuk nyilvánosságra – úgy véli, nem az a legfontosabb, hogy minden feladat ki legyen pipálva, hanem hogy békességben teljenek ezek a napok. A második osztályosokat tanító pedagógus mesélt nekünk arról, hogyan oldja meg a kapcsolattartást ezekben a hetekben, amikor a legtöbb család egyik napról a másikra rendkívül nehéz helyzetben találta magát.

„A rendszergazdánk a Google Classroom platformján felhasználót hozott létre az iskola összes tanulójának, pedagógusának, és ezen a felületen továbbítjuk az anyagot a gyermekeknek. De nem értek teljesen egyet ezzel a módszerrel, s éppen ezért még elég kezdetleges formában küldöm az anyagokat. Megszerkesztem Wordban, és küldöm a Google osztályba az üzenetet, feladatokat, és szerkesztettem pár kvízt is. Nem tanulmányoztam mélységeiben, ennél sokkal több mindenre lehet használni a programot” – osztotta meg velünk tapasztalatait a tanító. Hangsúlyozta:

a legnagyobb hátrány a személyes interakció hiánya, hogy nincs gyors visszacsatolás a gyerekek részéről.

Esetükben a szülői közösség első perctől kezdve együttműködő volt. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki egyetért vele, de csinálják a feladatokat. Többen szelektálnak a feladatok között, mások még többet szeretnének, de olyan is van, aki egy-két nappal le van maradva a feladatokkal, mert mindkét szülő dolgozik, ezt előre jelezték is – teszi hozzá.

„Az egész családnak megterhelő feladat ez, főleg ott, ahol a szülőknek dolgozni kell akár otthonról, akár a munkahelyükön. A háztartásbeli tevékenységek mellett leülni 2-5 órát digitálisan is dolgozni iskolai feladatokon, nem leányálom, főleg ott, ahol több iskoláskorú gyermek van – őszintén sajnálom őket” – osztotta meg véleményét a székelyudvarhelyi tanító, akinek az osztályában egyébként mindegyik gyermeknek van hozzáférése számítógéphez és internethez.

Vidéken a gyerekek többsége érdeklődik az új formában kivitelezett tanulás iránt •  Fotó: MTI/Komka Péter Galéria

Vidéken a gyerekek többsége érdeklődik az új formában kivitelezett tanulás iránt

Fotó: MTI/Komka Péter

Számonkérés nélkül

A pedagógus az iskolában tartott órákhoz hasonlóan szerkeszti meg a napi teendőket a step by step módszerrel tanuló osztályának. „Írok egy kis reggeli üzenetet, ezzel indítom a napot. Arra buzdítom őket, hogy énekeljenek, tornázzanak egyet, csatolok linket is ajánlásképpen. Majd tantárgyakra bontva – legtöbb három egy nap – kijelölöm a feladatokat. Csatolok videókat, szerkesztek kvízt a gyakorláshoz. Felmérő és számonkérés viszont nincs, annyit és úgy gyakorolnak, amennyit és ahogy tudnak.

Idézet
Azt mondtam a szülőknek, nem az a legfontosabb, hogy minden feladat, kvíz meg legyen oldva, hanem hogy harmóniában, békességben teljenek ezek a napok, olyan tevékenységek mellett, amit gyermek és szülő egyaránt kedvel.

Legyen ez társasozás, barkácsolás, sütés, főzés, varrás. A minisztérium és a tanfelügyelőség nem így gondolja, én azonban nem hiszem, hogy egy alsó tagozatos gyermeknek ezen a két hónapon múlnának a tanulmányi sikerei vagy a boldogsága” – szögezte le a pedagógus.

Van, akikről nem is hallott egy hónapja

Egy marosvásárhelyi középiskolai angoltanár – aki szintén név nélkül vállalta tapasztalatai megosztását – véleménye szerint osztályonként átlagosan a diákok fele oldja meg a számukra kijelölt feladatokat, így nem is látja értelmét annak, hogy leterheljék most a családokat. „Megkaptuk a rendelkezést, miszerint online dolgozzunk, de erre nem vagyunk kiképezve. Szerencsésnek mondhatom magam, mert a számítógép nem idegen számomra, és amúgy rengeteg olyan gyakorlatot és weboldalt használok az órákon is, ahonnan most is összerakom a feladatokat. A diákjaim számára is ismerősek a multimédiás eszközök, amelyek az angolt érintik. Nagyon sok videót nézünk, annak alapján oldunk gyakorlatokat, ez ebben a periódusban sem változik” – magyarázta.

Hátrányként ugyanakkor ő is a személyes interakció hiányát említette, mint rámutatott: igazán csak az iskolában tudja követni, ki hogyan dolgozik, hogy halad. Most nem lehet követni, ki mit csinál, nem lehet azonnal javítani a hibákat.

Idézet
Próbálok online platformokon videóhívást használva órát tartani, hogy a beszédkészséget is fejlesszük, amennyire lehet, de kész kálvária az egész, mert nem mindenki kapcsolódik be, sok diákomról nem is hallottam március 11. óta”

– számol be az elmúlt négy hét tapasztalatairól az angoltanár, aki úgy véli, ilyen formában nincs komoly pedagógiai értéke az oktatásnak, abból a szempontból látja értelmét csak, hogy a diák ne felejtse el, hogy létezik az iskola és a tanárok.

A tanév elhúzódására számít

A marosvásárhelyi pedagógus arra is felhívta a figyelmet, hogy ugyan az előírások szerint nem lehet új leckét – fejezetet – felvenni, ezt nem mindenki tartja be. „Én szülő és tanár is vagyok egyszerre, nekem minden napom úgy néz ki, hogy reggel átküldöm a saját dolgaimat a diákjaimnak, megtartom az online beszélgetéseinket, utána az elsős fiammal napi 4-5 órát foglalkozunk a leckékkel – újakkal, jelzem. S ezután még este tízkor is sokszor érkeznek az én diákjaimtól a kérdések vagy a feladatmegoldások” – részletezte.

A pedagógus úgy látja, minden bizonnyal ki fog húzódni a tanév, előfordulhat, hogy nyár közepéig tanítás lesz, szeptember-októberben pedig folytatják, illetve pótlással kezdenek. Ha pedig egy darabig úgysem lehet új leckével foglalkozni, szerinte hasznosabb lenne hagyni a gyermekeket, hogy kedvük szerint töltsék ezt az időszakot. Így sem vakáció nem lesz, sem haladás, és ugyanott folytatjuk, ahol abbahagytuk március 11-én. Ez megterhelő a tanároknak, szülőknek, diákoknak egyaránt” – hangsúlyozta.

Idézet
Csináljuk, mert muszáj, de felmerül bennem a kérdés, hogy miért? Vakáció idejére nem szabad házit hagyni a diáknak, most miért kell?

Semmivel sem különb ez az időszak mint egy vakáció, ráadásul egy alsós gyerek nem biztos, hogy megérti, miért kell neki matekozni, amikor kint süt a nap, várja az udvar, vagy egyszerűen csak kiülne a teraszra levegőzni, a szülőkkel beszélgetni, rajzolni, mesét olvasni, focit nézni” – magyarázta a vásárhelyi tanár.

Úgy véli: ha már mindenképp zajlania kell a tevékenységnek, meg kellene szabni a feladatok maximális értékét, hiszen például neki pedagógusként reggel 8-tól este 10-ig tart a munkaprogram. Az egységes platform hiányára is megoldást sürget, hiszen, mint rámutatott, vannak osztályok, ahol minden tanárt bepakolnak egy Facebook-, Whatsapp- vagy Skype-csoportba, és miután a pedagógus feltölt valamit, attól kezdve folyamatosan csipog a telefonja. „Nekem átlagban öt percenként szólal meg a telefonom egy nap alatt” – tudtuk meg.

Új kihívás előtt a pedagógusok. Az online oktatásban a legnagyobb hátrány a személyes interakció hiánya •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Új kihívás előtt a pedagógusok. Az online oktatásban a legnagyobb hátrány a személyes interakció hiánya

Fotó: Haáz Vince

Nehéz helyzetben a mélyszegénységben élők

A vidéki oktatás jellegzetessége, hogy egy zártabb közösségben zajlik, amely sokszor jelent hátrányt, de van, amikor épphogy előnyös. Ezekben a hetekben sok vidéki iskola előnyként éli meg, hogy személyesebb és zártabb kapcsolatokra épül az oktatás is.

„A Nyikó-menti tanegységek viszonylag kis közösségeket jelentenek, amelyekben az emberi kapcsolatok szorosabbra fűződtek. A veszély előtti időszakban is kapcsolatban álltak egymással az érintett felek (szülők, diákok, pedagógusok) iskolán kívül is.

Idézet
Mindenki mindenkit ismer, különböző kommunikációs csatornákat használva társalognak.

A vírus megjelenésével minden pedagógus a meglévő csoportjait használja, vagy kialakított újakat, és azon keresztül végzi mindennapi munkáját. Azokhoz is eljut a feladat, akiknek nincs okos eszközük – telefonon vagy nyomtatott változatban elküldve. Nálunk az óvónénik is részt vettek ebben a szokatlan kivitelezésű munkában” – számolt be tapasztalatairól lapunknak Csáki Péter, a siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskola igazgatója.

Kiemelte, nehézségekkel küzdenek ugyanakkor a mélyszegénységben élők, akik a mindennapi megélhetésért dolgoznak, de a pedagógusok meglepetésére ezek a gyermekek is érdeklődnek az új formában kivitelezett tanulás iránt.

Bizalmat szavazott a diákjainak

Más a helyzet az egyetemisták körében, legtöbben ugyanis belsőleg motiváltak a fejlődésre, tanulásra. Kádár Annamária marosvásárhelyi pszichológust, a Mesepszichológia című könyvek szerzőjét sokan pedagógusi szerepben is ismerik, ugyanis a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Kar Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézetének tanára, az Óvodai és elemi oktatás pedagógiája szakon tanít.

Megkeresésünkre elmesélte: mielőtt áttértek volna az online oktatásra, szerveztek két intézményes szintű gyűlést. Először ők maguk próbálták ki az online platformokat, majd egyeztettek a tapasztalatokról, és eldöntötték, hogy a Zoom, a Schoology és a Google Cassroom applikációkat fogják használni. „Kezdetben én is fenntartásokkal kezeltem az oktatás, előadás ezen formáját, de nagyon hamar belejöttem. Az órák előtt már több online videót fel kellett vennem a tévének és a Nyitott Akadémiának, volt több online konferenciám is. Először nagyon fura volt, hogy nincs közönség, nincs akinek a szemébe nézzek, hogy visszajelzések mentén alakítsam a mondandómat, ahogy az előadásaimon szoktam” – magyarázta.

A hallgatók ugyanakkor könnyen vették az akadályt. Az elején közösen nevettek, miközben a beállítások között keresgéltek, vagy éppen azon, hogy belelátnak egymás életterébe.

„Ki pizsamában volt, ki kávézott, volt, akinek a barátja is a szobában volt. A tananyagot egy kicsit felcseréltem, arra gondoltam, hogy legyen olyan téma, amihez tudnak érzelmileg kapcsolódni, így kapóra jött a neveléslélektan tantárgyból az érzelmi intelligencia fejlesztése témakör. Én rendszerint interaktív előadásokat tartok, példákat mondok, példákat kérek, így jó kis beszélgetés alakult ki a platformon keresztül is, közösen nevettünk, elemeztük a helyzetből származó mindennapi feszültségeket.”

Kádár Annamária a gyakorlati, felhasználható ismeretekben hisz, így e mentén alakulnak az online órai beszélgetések is. Kijelölte az olvasnivalót a megadott szakirodalomból, és a kérdések mentén fogják átbeszélni a témát.

Idézet
Bizalmat szavaztam a diákjaimnak. Soha nem kellett hiányzókat írnom, mert mindig ott vannak az előadásokon, jó látni, hogy belsőleg motiváltak.

Az online órára is pontosan csatlakoznak, aktívan vesznek részt, tényleg nagyon jó tapasztalataim vannak eddig. A szemináriumi anyagokat is kiosztottam, de erre majd a húsvéti vakáció után kerül sor, kíváncsi vagyok, hogyan fog működni” – osztotta meg velünk tapasztalatait Kádár Annamária, aki egyedüli nehézségként a pedagógiai gyakorlatot, a vizsgatanítások megszervezését emelte ki.

„Harmadéven ebben a félévben én vettem át ideiglenesen ezt a tantárgyat a kolléganőmtől. Arra kértem a diákokat, hogy vegyék fel a kapcsolatot a pedagógusokkal, ahova be vannak osztva 1–4. osztályban, és segítsenek nekik abban, amire a pedagógus kéri őket. Akár feladatok összeállításában, online anyagok kidolgozásában, prezentációk elkészítésében, oktatási segédletek, feladatlapok kivitelezésében, bármilyen tartalommal, amire szükség van. Ha addig nem lesz tanítás, akkor a vizsgatanítás a lecketerv bemutatásából és indoklásából fog állni, de erről még egyeztetünk a fejlemények függvényében” – fejtette ki a pszichológus.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot április 20-án.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba