Egyszerre nevelés és futballoktatás: Csíkszeredában járt Liszkai Dezső, a Puskás Ferenc-akadémia igazgatója

Liszkai Dezső: az edzés értéket képvisel •  Fotó: Veres Nándor

Liszkai Dezső: az edzés értéket képvisel

Fotó: Veres Nándor

Szakmai napot tartottak múlt hétvégén a Székelyföld Labdarúgó Akadémia (SZLA) edzőinek Csíkszeredában. Az Apáczai Csere János Pedagógusok Házának előadótermében megtartott továbbképző után Liszkai Dezsőt, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA) igazgatóját egyebek mellett az utánpótlásképzés kihívásairól kérdeztük.

Dobos László

2021. október 17., 21:442021. október 17., 21:44

A Kárpát-medencei Akadémiai Rendszer szakmai igazgatója, Varga Károly által összehívott szakmai napot Szondy Zoltán SZLA-elnök nyitotta meg. Előbb Liszkai Dezső Az edzés mint érték címmel tartott előadást, majd Csordás Szabolcs, a PFLA utánpótlás-menedzsere a kiválasztásról és az egyéni képzések fontosságáról beszélt.

– Liszkai úr, kérjük, foglalja össze előadásának fontosabb részeit, tanulságait!

– Meg szeretném köszönni a felkérést, hogy eljöhettünk ide. A tervek szerint részt vettünk volna Sepsiszentgyörgyön a stadionavatón, de mivel az elmaradt, a csíkszeredai szakmai nap lett utazásunk célpontja. Mi úgy gondoljuk, hogy minden ilyen továbbképzésen meg kell találni azt az apróságot, amit utána haza tudunk vinni, elültetni, mint egy magot, és utána abból tudunk táplálkozni. Nem kell szégyellni, hiszen bármilyen típusú továbbképzés valami olyat ad nekünk, ami tovább segít majd a mindennapok nehézségeiben, és aminek hatására valami újat tudunk bevezetni saját munkánkba.

Idézet
Tulajdonképpen most arra koncentráltuk az erőket, azt mutattuk be, hogy mi a Puskás Akadémián hogyan végezzük a munkánkat.

Nem azért, mert ezt le kell másolni, hanem – az előző gondolatra rácsatlakozva – azért, hogy aki ebből valamit magáénak tud, vagy úgy gondolja, hogy meg tudja valósítani, annak legyen egy ötlettára, belelásson abba a munkába, amit mi végzünk. És hátha lesz olyan fordulópont benne, vagy valami apró kis rész, amit ő majd véghez tud vinni. Elsősorban bemutattuk, hogy milyen alapelvek szerint dolgozunk, mi a stratégiánk, milyen célokat fogalmaztunk meg saját magunkban, illetve arról beszéltem, hogy a legfontosabb tényező, ahol az edző a szakmaiságát ki tudja fejteni, az az edzés. Arról, hogy az edzés, maga a foglalkozás értékeket képvisel.

Idézet
Mire kell figyelnünk nekünk mint oktatóknak, edzőknek, nevelőedzőknek, hogyan kell viselkednünk, milyen attitűdöket kell követnünk, hogy egyáltalán át tudjuk adni a tudást, megfelelő kommunikáció legyen a játékos és a szakma között.

Utána belefogtunk abba a témába, hogy hogyan tervezzük meg ezeket a foglalkozásokat, milyen új módszerek jelentek meg a labdarúgásban, milyen sporttudományos háttér segíti a munkánkat, hogyan építsük fel az egyéves vagy az egyhetes programot. Szerettük volna azt is, ha megismeri a hallgatóság – hiszen ez egy nagyon fontos kapcsolódó láncszem a Puskás Akadémia és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia között –, hogy mi alapján választjuk ki a játékosainkat, milyen folyamatok révén kerülnek hozzánk, és hogyan tudjuk mi őket képezni, hiszen ebben partnereink az itteni alközpontok. Örömmel mondhatjuk el, hogy ez eddig nagyon jól működött, és értékes játékosokat kapunk tőlük, egyre jobbakat.

– Mennyit tudnak az anyaországi és a székelyföldi akadémián nevelkedő gyerekek a névadó Puskás Ferencről?

– Nagyon fontos, hogy a játékosok kötődjenek a klubhoz. Nemcsak addig, amíg ott töltik a napjaikat vagy éveiket, hanem utána is lojálisak legyenek. Ez számunkra is egy óriási nevelési feladat, hogy megismertessük velük, mit jelent a Puskás név, ki volt ő, milyen szerepet töltött be, és nemcsak a labdarúgásban, hanem a magyarság életében is.

Idézet
Szeretnénk őket minél több ilyen információval ellátni, ezért van ott nekünk egy Puskás Múzeumunk,

jelenleg folyik egy Puskás életét bemutató filmsorozat, amit megnéznek a gyerekek, illetve próbálunk olyan találkozókat szervezni számukra, ahol tényleg megtudhatják, hogy az Aranycsapat miért volt arany csapat, és miért van például az, hogy Puskás Ferencről még kisbolygót is elneveztek.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

– A futballvilág vezető országainak utánpótláskorú csapatai és a magyar, illetve a székelyföldi fociutánpótlás szintje között van egy kis lemaradás. Hogyan lehet ezt behozni?

– Visszamennék egy picit a számok világába. Jelen pillanatban azt kell tudni, hogy jelenleg több mint 200 tagállama van a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnek (FIFA), és az utolsó adatok szerint körülbelül 300 millió leigazolt labdarúgó van a világon. Ebbe beletartoznak az óvodások és az öregfiúk is. Amit mi mindig látunk a tévécsatornákon, az az elitfutball, mindössze pár bajnokság, 2–3 ezer játékos, ami azt jelenti, hogy a 300 millióból el kell jutni a legjobb 3 ezer közé. Inkább azt mondanám, hogy mivel a futball egy nagyon innovatív sportág, rengeteg kutatás, fejlesztés történik mindenhol, mi soha nem fogjuk utolérni őket.

Idézet
Nekünk arra kell törekednünk, hogy a legkorszerűbb módszerekkel megpróbáljuk ezt a különbséget minimalizálni,

minél jobban megközelíteni őket. Mindenki fejlődik. Nekünk volt 30 év lemaradásunk, és ezt most 3–5 év alatt kellene behozni. Nem fog menni, de azon dolgozik mindenki. Azért van az, hogy most a magyar labdarúgás és a többi sportág is egy óriási állami segítséget kapott arra, hogy megfelelő infrastrukturális rendszert tudjon kidolgozni, megfelelő szakmai munkát tudjunk végezni, hogy pont ezt a különbséget minimalizálni tudjuk, és felzárkózzunk a világ élvonalába.

– Van rálátása a Székelyföld Labdarúgó Akadémiára, hogyan látja az ott zajló munkát?

– Követjük a székelyföldi eseményeket. Itt ugyanazokat a stációkat kellett végigjárni, mint nekünk korábban. Kellett egy központ, kellett egy anyaakadémia, a Székelyföld Labdarúgó Akadémiája, kellett hozzá egy olyan elhivatott közeg itt, Csíkszeredában, akik ezt felvállalták. Nyugodtan mondhatom, hogy az életüket rá tudták tenni erre. Szerintem egy nagyon jó vezető és egy nagyon jó szakmai stáb alakult ki.

Idézet
Fel kellett építeni az egész akadémiai rendszert: hogyan eddzenek, hol aludjanak, hova járjanak iskolába, ez pedig időbe telt.

A szervezéssel elmegy több év. A mi tapasztalatunk az, hogy egy akadémia életében az első három év nagyjából csak a szervezéssel, az operációs munkával telik el. Utána tudunk a szakmai munka minőségével foglalkozni. De ez kevés. Játékosok is kellenek, párhuzamosan ki kell építeni az alközponti rendszert, azt, hogy minél több játékosra legyen rálátás, és megadjuk a magyar gyerekeknek azt a lehetőséget, hogy Csíkszeredába tudjanak kerülni az akadémiai képzésre, meg tudják élni és fel tudják építeni a futballkarrierjük alapjait, ami tovább segíti őket. Itt sem állnék meg, mert a futballkarrier mellett nagyon fontos a nevelés. A futballoktatásnak és a nevelésnek szorosan együtt kell történnie!

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot október 12-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba