Egyedül hogy megy? Az egyéni sportágak a pandémia idején

Egyedül hogy megy? Az egyéni sportágak a pandémia idején

Többnyire egyénileg, izoláltan végezhetik a gyakorlatokat, versenyekre nem nagyon mehetnek a sportolók (képünk illusztráció)

Fotó: Gábos Albin

Van, aki most is nagy nehézségek árán tud edzést tartani, van, aki már versenyeken is szerepelt. Nagyon kaotikus a kép, amit az egyéni sportágak mutatnak a világjárvány idején. Egy héttel ezelőtt a csapatsportágakat vettük górcső alá, hogy miként látják az újraindulást. Ezúttal Székelyföld egyéni sportágainak képviselőinél érdeklődtük, milyen a jelenlegi helyzet, mikor lehet visszatérni a régi kerékvágásba. Ökölvívás, kerékpározás, birkózás, cselgáncs, atlétika, vívás, úszás – ezeket vizsgáltuk meg.

Székelyhon

2020. szeptember 20., 00:122020. szeptember 20., 00:12

Arra várnak, hogy megnyissák az uszodát és több mint fél év elteltével ismét beltéri medencében tarthassák az edzéseket az úszók. A marosvásárhelyi származású Trandafir Norbert, a Csíkszeredai Sprint Team 88 Sportklub edzője megkeresésünkre elmondta, az uszoda március középétől zárva tart. Onnantól kezdve nagyjából két hónapig száraz edzéseket végeztek, majd heti háromszor elutaztak Székelyudvarhelyre a Septimiához, ahol kültéri medencében úsztak, ezt követően pedig Marosvásárhelyen közel két hétig edzőtáborban voltak. Jelenleg abban reménykednek, hogy feltöltik a medencét a Csíki Csobbanóban és újraindulhatnak az itthoni edzéseik.

A törvény szerint júniustól a profi sportolók már tudtak volna edzeni zárt térben is, de bizonyos okok miatt eddig nem lehetett megnyitni a csíkszeredai uszodát.

„A kezdők és gyerekek esetében márciusban teljesen leálltak az edzések, és azóta egyáltalán nem készültek, így sajnos ezt a generációt el fogjuk veszíteni. Óriási a veszteség, mert a kezdőkkel, a tízéves korosztállyal egyelőre nem lehet tudni, mi történik, ezt csak akkor tudom behatárolni, amikor újrakezdjük a felkészülést és a gyerekek elkezdenek visszajönni az edzésekre. Abban bízunk, hogy októberben megnyílik az uszoda és akkor el tudjuk indítani az úszásoktatást” – mondta Trandafir Norbert.

Ami a versenyeket illeti, a sportolóként három nyári olimpián részt vett úszóedző ismertette, hogy szeptember végén, október elején Bukarestben lesz egy országos bajnokság az ifjúságiaknál. „Erre elmegyünk, reméljük, hogy a helyzethez képest jól fogunk szerepelni. Ezután október közepén tartják a serdülők országos bajnokságát, ugyancsak a fővárosban, nyílt medencében, mert a járványhelyzet egyelőre nem engedi meg, hogy zárt térben rendezhessenek versenyeket. Rövid a felkészülési időszak, lényeges lenne, ha a megmérettetések előtt el tudnánk kezdeni a tréningeket az uszodában.”

Trandafir Norbert kiemelte, szinte egész Európában újranyitották az uszodákat, csak Romániában nem engedélyezik, hogy a sportolók használják a medencéket. Holott kimutatták, hogy a klóros víz elpusztítja a vírusokat, és elméletileg ez a legbiztonságosabb közeg ebben a járványhelyzetben, mégis a romániai elöljárók azt tartják helyesnek, hogy ne nyissák meg a medencéket.

A pást helyett a gyep

Hasonló a helyzet a vívóknál, akik ugyancsak kültéren próbálták meg valamilyen szinten formában tartani magukat. „Egész nyáron edzettünk, de kint a szabadban, nem a teremben. Specifikus gyakorlatokat nem tudtunk végezni, inkább az erőnlétre összpontosítottunk, kevés vívás volt a programunkban” – mondta Szabó Zoltán, a Marosvásárhelyi ISK edzője. Hozzátette, ebben a hónapban továbbra is kinn készülnek, majd a járványhelyzet függvényében visszatérhetnek a teremben végezhető edzésekhez.

„A szövetségtől kaptunk versenynaptárt a felnőtt sportolók számára, november elején vagy esetleg decemberben lehetnek versenyek, de a gyerek, a serdülő és az ifjúsági megmérettetések mind fel vannak függesztve erre az évre. Korábban volt egy optimista versenynaptár is a szövetség részéről, hogy szeptemberben elkezdődhetnek a gyerekversenyek, de aztán lefújták az egészet.”

Szabó Zoltán közölte, mivel vívótermük viszonylag kicsi, a távolságtartás miatt egy időben mindössze négy versenyzővel tarthatnának edzéseket, ezzel pedig nem oldanának meg semmit.

Idézet
Amíg nem rendeződik a helyzet és nem lesznek enyhítő intézkedések, kevés lehetőségünk van teljes körű felkészülést tartani. Klubunk a legjobb esetben csak felnőtt versenyeken képviseltetheti magát az év végéig, ha egyáltalán megrendezik ezeket, de sajnos mi nem biztos, hogy indulunk, mert nem tudtunk megfelelően felkészülni”

– mutatott rá.

Meglátása szerint csak a jövő évben rendezhetnek belföldi versenyeket, mert ha idén meg is hirdetik az eseményt, nagyon sok előírást kellene betartani, a sportolók pedig specifikus edzések nélkül vennének részt a megmérettetésen, és ez nagy kiesést jelent. „Várjuk, hogy merre fejlődik a járványhelyzet, és majd aszerint fogunk lépni, persze ahogyan azt a szabályzat engedi. Nem tehetünk mást, mint megpróbálni türelmesnek lenni, reménykedve abban, hogy mihamarabb átvészeljük ezt a rossz időszakot.”

Volt országos bajnokság

Ennél sokkal kedvezőbb kilátásban volt részük az atlétáknak, akik lényegében a járványhelyzet alatt letudták az országos bajnokságokat. Szabó Ferenc edző, aki a Marosvásárhelyi Szász Albert Sportiskola versenyzőit készíti fel, úgy nyilatkozott, tavasszal, amikor bevezették a szükségállapotot az országban, két hónapig nem tartottak edzéseket, majd alapozás nélkül újrakezdték a felkészülést. „A járvány kicsit hátráltatta a tevékenységünket, de utána komolyan és határozottan edzettünk. Viszonylag jó körülmények között készülünk a Bolyai Farkas-középiskolához tartozó Fülöp György Sportbázison, ami egyelőre az egyetlen helyszín, ahol atlétikaedzéseket lehet tartani a városban.

Idézet
Mindennek ellenére az eredmények egyáltalán nem rosszak, sőt egyre több dobogós helyezést tudunk elérni. Idén több érmet nyertünk a különböző korosztályok, az ifjúsági 1-es, az U23-as és a felnőtt országos bajnokságokon”

– hangsúlyozta Szabó Ferenc, aki múlt hét végén sportolóival az U20-as Balkán-bajnokságon vett részt Isztambulban, ahol tizenegy ország, köztük Románia, nagyjából 180 sportolója képviseltette magát.

Ezen megmérettetés után befejeződik az idei szezon az atléták számára, a sportolók kapnak néhány hetes szabadságot, majd elkezdik a téli versenyekre való felkészülést.

Edzeni, versenyezni csak házon belül

Legalább három nemzetközi versenyen kellett volna részt venniük a nyáron a gyergyószentmiklósi székhelyű Madárfészek – Godako Ökölvívó Akadémia sportolóinak. Ezekről a jelenlegi körülmények között szó sem lehetett. Rosszul érinti a fiatal bokszolókat az is, hogy elmarad a serdülő korosztály magyar bajnoksága.

Az edzések szinte folyamatosan zajlottak a gyergyószentmiklósi ökölvívó-akadémiánál és a hozzá tartozó különböző erdélyi alegységeknél a karanténidőszakban és az azóta is érvényben lévő korlátozások közepette is. Ehhez persze meg kellett találni azokat a megoldásokat, amelyekkel legalább részben ki lehetett küszöbölni a tiltásokat – mutatott rá Huszár Árpád, az akadémiai hálózat vezetője.

Az edzőterem zárva volt, közös edzéseket sem lehetett tartani. Így mindenki egyéni edzéstervet kapott, amit ki-ki otthon tudott végezni.

A munkavégzés nyilván mindenkinek nehéz, ha nincs megfelelő motiváció, ezért versenyt szerveztek: aki komolyan vette az előírt feladatokat, annak egy hónap alatt számottevő javulást kellett elérnie a teljesítményében, összevetve azzal, amire a közös edzések félbeszakadásakor képes volt.

Az egyéni edzésekről rendszeresen videókat kellett készíteniük az ökölvívóknak, amiből látható volt, ki hogyan dolgozik. Huszár elégedetten állapítja meg, hogy a sportolók közül többen előreléptek erőnléti szempontból, de rajtuk kívül is a többség jó állapotban hagyhatta maga mögött a bezártságot.

Közös edzések azonban továbbra sem lehettek, és közben sorra maradtak el azok a nyári magyarországi versenyek is, amelyekre készültek volna. Egyebek közt Szegeden és Mezőkövesden léptek volna szorítóba.

Nem lehettek volna olyan edzések sem, ahol két sportoló közvetlen kontaktusba kerül, de az erdélyi ökölvívó-akadémiai rendszernek most előnyére szolgált az, hogy sok sportoló a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett gyermekotthonok lakója. Mivel egyébként is egy háztartásban, egy fedél alatt élnek, így lehetőség volt arra, hogy közösen eddzenek, természetesen a járványügyi előírások betartása mellett. Egyhetes házi edzőtáborokra is sor kerülhetett a gyergyószárhegyi, illetve a dévai otthonban.

Augusztus 29-én tervezték megrendezni a 2. Tatárdomb Kupa nemzetközi ökölvívóversenyt, amit végül a szárhegyi otthon háziversenyeként sikerült megvalósítani Hargita Megye Tanácsának támogatásával. A párosítások nem lehettek ideálisak, hiszen ha korban egyformák is a gyerekek, de súlycsoportjuk különböző lett volna, de ennek ellenére mindenki kitett magáért, akár hátrányosabb helyzetből indulva is – mesélte Huszár Árpád.

Az ősz a magyar bajnokságok időszaka lenne, de ez sem lesz az, amit elképzeltek.

Nagy gond, hogy a Magyar Ökölvívó Szakszövetség törölte a serdülő korosztály idei bajnokságát. Ez azért érinti különösen kellemetlenül az erdélyi bokszolókat, mert nem kevesebb, mint 21 gyerek ért oda, hogy hivatalos bajnokságban is szerepelhessen ebben a korosztályban.

Remélik, hogy a junior korosztály bajnokságán már ott lehetnek, ott az akadémia hét sportolója indulhatna, azaz Csiki Róbert, Popa János, Fülöp Szabolcs, Tóth Szabolcs, Zaiti Tímea, Ferencz Beáta és Szilágyi Arnold.

A Madárfészek – Godako Ökölvívó Akadémia alapvetően a magyarországi ökölvíváshoz, az ottani versenyrendszerhez kötődik, így egyelőre nem is jön szóba az esetleges romániai országos versenyeken való részvétel. A Román Ökölvívó Szövetséggel ugyan már több mint egy éve felvették a kapcsolatot, jelezték a csatlakozási szándékot, de a bukaresti bürokrácia nem épp a gyorsaságáról híres, talán a jövő évtől lesz mód arra, hogy romániai bajnoki címekért is harcba szálljanak…

Galéria

A kerékpárosoknál valamivel jobb a helyzet, ők már körversenyekre is nevezhettek

Fotó: Veres Nándor

Tekerték a bringások

Sebestyén Szabolcs, a Team Novák sportigazgatója szerint a kerékpársportot márciusban telibe találta a koronavírus-járvány. A szezon ugyanis eredetileg tavasszal kezdődött volna a bringásoknál, így viszont a sportolók öt hónapos „uborkaszezonja” kitolódott, és csak július elején sikerült újból versenybe állni, azaz majdhogynem megduplázódott a verseny nélküli időszak.

Szabadtéri sportág lévén azonban sok más szakághoz képest az újraindulás szempontjából valamivel szerencsésebb volt a kerékpárosok helyzete

– ismerte el felvetésünkre. A csíkszeredai csapatnak sikerült mindhárom Romániában rendezett, a nemzetközi szövetség (UCI) versenynaptárában szereplő megmérettetésen elindulni.

Sebestyén Szabolcstól megtudtuk, hogy a Szebeni Körverseny volt az a verseny, amely a leállás után újraindította nemcsak a romániai, hanem a teljes nemzetközi naptárat. A szebeni viadalt egy német World Tour-csapat, a Bora–Hansgrohe dominálta, a Tour de France-on is részt vevő együttes tagjai mindegyik szakaszgyőzelmet bezsebelték.

A Team Novák társszervezőként volt érdekelt Székelyföld Kerékpáros Körversenyén. Az érvénybe lépő szigorítások, határzárok rendkívül megnehezítették a szervezők dolgát, végül 15 csapatot sikerült meghívni, és a körülményekhez képest nagyon jól sikerült a 14. kiírás – mondta a sportigazgató.

A csíki csapat kerékpárosai a román körversenyen is rajthoz álltak, Sebestyén Szabolcs kiemelte, hogy az elmúlt hétvégén zárult verseny három szakaszán is szökésben voltak, a harmadik etapon – amely éppen Székelyföldön zajlott – a legjobb hegyimenőnek járó zöld trikót csapatuk versenyzője, Orosz Gergő viselhette.

A Team Novák szervezésében szeptember 19–20-án a Román Kupa részeként gyerekversenyt tartanak Csíkszeredában, a következő fontos célkitűzés pedig az országos pályabajnokságon való részvétel. Az októberben esedékes eseményt romániai velodrom hiányában Bulgáriában tartják, a Team Novák pedig hazai versenyzőkkel képviselteti magát a kadett és junior korosztályokban, az elitben pedig Novák Károly Eduárd indul.

A küzdősportok sírnak

A kerékpárosokhoz viszonyítva sokkal inkább megsínylették az elmúlt időszakot a különböző küzdősportok, így például a cselgáncs képviselői. Cozmin Gușă, a sportági szövetség (FRJ) elnöke nemrégiben azzal támadta Ionuț Stroe ifjúsági és sportminisztert, hogy rosszul kezelte a járványhelyzetet és a korlátozások miatt két nemzetközi verseny megszervezését is elbukta a szövetség. Albu Botond, a csíkszeredai felnőtt cselgáncsozók edzője érdeklődésünkre elmondta, valóban kifogásolható, ahogyan a minisztériumban beskatulyázták a küzdősportokat, de a napokban meghirdetett lazításokkal remélhetőleg visszatérhetnek a szokásos edzésprogramhoz. Várják, hogy az új rendelet megjelenjen a Hivatalos Közlönyben.

A csíkszeredai cselgáncsedzőtől megtudtuk, hogy legutóbb február második hetében vettek részt versenyen. Specifikus edzéseket, társas gyakorlatokat nem tudtak végezni az utóbbi hónapokban, a heti hét-nyolc edzés mellett kiegészítő sportokkal – tenisz, squash, úszás – igyekeztek színesebbé tenni az edzésprogramot, ugyanakkor a sportolók triatlonversenyen, maratonon és különböző túrákon is részt vettek.

A világjárvány egyébként globálisan megbénította a sportágat, március óta egyáltalán nem rendeztek nemzetközi versenyeket.

A nemzetközi szövetség (IJF) október közepén egy budapesti Grand Slam-viadallal indítaná újra a World Judo Tourt elnevezésű sorozatot. A Magyarországon hozott szigorítások miatt sok a kérdőjel a versennyel kapcsolatosan. Az IJF rendkívül szigorú szabályokat tett közzé a honlapján, Albu Botond elmondta, egyelőre szkeptikus a budapesti verseny megrendezését illetően, de ha megszervezik az eseményt, a csíkiak három cselgáncsozóval vennének részt a nemzetközi megmérettetésen: Orbán Lehel a 60, Dávid László a 73, Szőcs Elemér pedig a 81 kilogrammos súlycsoportban indulhat. Ehhez azonban minél előbb engedélyt kell kapniuk a specifikus felkészülés elkezdéséhez, különben nincs értelme benevezni a budapesti eseményre – tette hozzá Albu Botond.

Online versenyek

Megkerestük Dombi Gyulát, a Csíki Titánok Taekwondo Klub edzőjét is, aki úgy fogalmazott,

jól jöttek ki a járványhelyzetből, ami szerinte elsősorban pozitív hozzáállásuknak köszönhető.

Míg országos viszonylatban sok klub teljesen felfüggesztette tevékenységét, addig a Titánoknál csak a szükségállapot alatti két hétben szüneteltek. Az edzéseket már áprilisban elkezdték folytatni – első körben online, úgy, hogy az edző folyamatosan tartotta a kapcsolatot a szülőkkel és a gyerekekkel.

A Csíki Titánok az utóbbi hónapokban online versenyeken vettek részt, a sportolóknak rögzíteniük kellett a különböző formagyakorlatokat és gyorsasági rúgásokat, amit zsűri értékelt. A csíki tékvandózók egy online világkupán is megmérettették magukat, ahol két harmadik és egy ötödik hellyel a klub eddigi legjobb eredményeit érték el.

Júniustól a szabályokat betartva előbb hármas, majd hatos, később tízes csoportokban szabadtéren is edzhettek a Titánok, akik nagyon eredményesen szerepeltek a román tengerparton megtartott július végi országos bajnokságon.

Drákói szigor a szőnyegen

A székelyföldi birkózók közül a legkisebbek még versenyeztek az év elején, ám a junior és felnőtt korosztályban legutóbb tavaly ősszel léptek szőnyegre. A koronavírus-járvány kitörése gyakorlatilag megbénította az összes kontaktsportot, köztük a birkózást is.

„Teljesen megállt az élet, az érvényben lévő szabályok és rendelkezések miatt ki lettünk tiltva a teremből, a hagyományos, specifikus edzésmódszereket nem alkalmazhattuk. Nem engedtek normális körülmények között felkészülni minket” – mondta Ambrus Sándor, a Székelyudvarhelyi Fások SK elnöke. A felkészülés az idei idényre természetesen el sem kezdődött. Mind a Nemzetközi Birkózó-, mind a honi szövetség nem függesztette fel a versenynaptárát, de a soron következő versenyeit egymás után törölte. Egyelőre nem lehet tudni, mikortól engedélyezik a birkózók versenyeztetését, erre leghamarabb idén novemberben, decemberben kerülhet sor.

„Folyamatosan abban reménykedtünk, hogy érkezik az a kormányzati döntés, amely engedélyezi a versenyeztetésünket, de ez idáig nem történt meg. Mi addig is folytatjuk az erőnléti és kondicionális edzéseket, birkózóink az edzők által kiírt program szerint készülnek az új idényre. Azonban ez a versenyzéshez egyáltalán nem lesz elég.

Idézet
Ha holnaptól feloldanák a tiltást, akkor egy hónapra lenne szükségünk ahhoz, hogy a sportolók felkészülten léphessenek szőnyegre”

– tette hozzá.

A hétvégén viszont a 11–15 éves korosztály országos versenyen vett részt Konstancán. „Specifikus, gyakorlati verseny volt, mint például kötélhúzás, nem történt kontaktus közöttük. És itt is bebizonyosodott, hogy nagy szükség lenne a birkózóversenyekre, hiszen közel 600 gyerek utazott el a tengerparti városba. A kadett, junior és felnőtt korosztálynak viszont továbbra sincs semmi kiírva” – tette hozzá Ambrus.

A napokban a szövetség elnöke, Răzvan Pîrcălabu tárgyalást kezdeményezett Ionuţ Stroe ifjúsági és sportminiszterrel, amelyen a hazai birkózósport újraindításával kapcsolatban tárgyalnak. „Komplikált a járványügyi helyzet, de Európában sok helyen már engedélyezték a birkózók versenyeztetését. Magyarországon már normális körülmények között edzhetnek, a hétvégén pedig a junior korosztály országos bajnokságát rendezték meg. És ez nagyon fontos, mivel jövő évben megrendezik a tokiói olimpiát, és ha a birkózóink nem tudnak felkészülni, akkor kvótát sem szereznek, lemaradnak az ötkarikás játékokról” – vázolta a helyzetet Ambrus.

A Fások SK elnöke nem optimista, mivel nem látja, hogy a központi intézkedésekkel, engedményekkel miképp fogják orvosolni a sportágban fennálló óriási problémákat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba