A Voces Női Kar jelenlegi tagjai
Fotó: Facebook/vocesnoikar/ (fényképezte Nicolae Ciorogan)
A sepsiszentgyörgyi Voces Női Kar tíz éve bizonyítja, hogy a zene nem csupán művészet, hanem közösségteremtő erő is. Cserkész Emese karnagy és a lelkes kórustagok nemzetközi sikerekkel, színes repertoárral és felejthetetlen élményekkel gazdagítják a helyi kóruséletet – mindezt a közös éneklés öröméért és a zene iránti szenvedélyükből.
2025. január 08., 07:592025. január 08., 07:59
2025. január 08., 08:022025. január 08., 08:02
A sepsiszentgyörgyi Cserkész Emese zenetanár, karnagy neve összeforrt a helyi, háromszéki kórusélettel: a zenészcsaládba született kórusvezető a székelyföldi város jelenleg is működő 14 kórusa közül többnek – például a Voces Női Karnak – az alapításában is részt vett vezetőként, tagként.
Az évekig a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban oktató Cserkész Emese zenében, zenével nőtt fel, mondhatni mindig is énekelt kórusban: kolozsvári tanulmányai idején is, majd szülővárosában egészen 2011-ig a Pro Musica Kamarakórusban. Munkaadó intézményének vezetőségváltása miatt vett új irányt az élete 2011-ben, amikor Kézdivásárhelyre költözött, ahol egy nyolcosztályos zeneiskolában kezdett tanítani, és le kellett mondania a Pro Musica Kamarakórusról, mert nem tudott részt venni a gyakori próbákon.
Fotó: Nicolae Ciorogan
„Ott összedőlt bennem a világ, hogy már nem énekelek kórusban” – emlékszik vissza Cserkész Emese, hozzátéve, végül egyik barátja, Kozma Csaba buzdítására adta a fejét kórusalapításra. Megpróbálkozott egy viszonylag kisebb létszámú vegyes kar alapításával, ám a tagok zenei tudása és lelkesedése közötti eltérések miatt a projekt rövid életűnek bizonyult: a kottaolvasók unták az amatőr tagok lassabb tanulási tempóját, így szép lassan ott hagyták a kórust, amelyből emiatt „kivesztek” a férfiszólamok. Így született meg az ötlet, hogy Cserkész Emese női kórust alapítson.
Dombora Annával, zenetanárnő kollégájával döntöttek egy női kar létrehozása mellett, melyhez a kezdetekkor hatvan-hetven tag csatlakozott, köztük nagyon sok tanár például a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumból. Az indulás nem volt teljesen döccenőmentes, hamar két különböző irány bontakozott ki, így az alapítás után nem sokkal két kórusra szakadt a társaság: Dombora Anna a Canticorum női kart, Cserkész Emese a Voces Női Kart vitte tovább.
„Nem versenyekre készülünk, hanem azért énekelünk, hogy jól érezzük magunkat” – magyarázza a Krónikának Cserkész Emese. A Voces Női Kar tagjai között kezdetektől fogva különböző hivatású nők kaptak helyet, akiket az éneklés öröme kötött össze. „Van közöttünk ügyvéd, óvónő, tanítónő, jegyző és tanár is. Egyetlen közös pontunk az, hogy mindannyian szenvedéllyel fordulunk a zene felé” – fejtette ki lelkesen a karvezető, hozzátéve, a kórus tagjai között csak egy-kettő akad, aki kottaolvasó.
A Voces Női Karnak az elmúlt tíz évben összesen 32 tagja volt
Fotó: Facebook/vocesnoikar/
Az elmúlt tíz évben a kórus létszáma 12–14 fő között mozgott, ami egyszerre jelentett kihívást és előnyt. „Egy ilyen kis létszámú kórusban minden hang számít. Itt nincs lehetőség elbújni, mindenki felelősséggel tartozik az összhangért” – magyarázza Cserkész Emese, hozzátéve, épp ezért mindenki keményen dolgozik, komolyan veszi a próbákat, de azért a szórakozásra is jut idő.
„Előfordul, hogy elmegyünk közösen vásárolni. Portugáliában például együtt választottuk ki a fellépő ruháinkat. Mindenki ugyanolyan ruhát vett, és azóta is az a kedvenc fellépő szettünk” – idézte fel a kórusvezető, nevetve hozzátéve, hogy
Bár a kórustagok hétköznapjaikban nem töltenek együtt időt, a próbák és az alkalmankénti maratonpróbák valódi közösségi élménnyé válnak: „Van olyan, hogy kétnapos maratonpróbát tartunk, ilyenkor együtt kelünk, együtt fekszünk, és természetesen együtt dolgozunk a repertoáron. Ezek a pillanatok még szorosabbá fűzik a közösségünket.”
„Mindig a meghívásokhoz igazítjuk a műsort. Van, hogy klasszikus műveket adunk elő, máskor pedig könnyedebb, szórakoztató darabokat. Ez a változatosság a kórus egyik erőssége” – mondja lapunknak Cserkész Emese.
Cserkész Emese számára a kórus vezetése nemcsak szakmai kihívás, hanem élete egyik legnagyobb öröme is. „Mindenkinek ajánlanám, hogy próbálja ki a kóruséneklést. Ez nemcsak a zene szeretetéről szól, hanem arról is, hogy olyan közösségben lehetünk, amely mindannyiunk életét gazdagítja” – magyarázza, hozzátéve, hogy a Voces Női Kar sikere mögött nemcsak a zenei tudás, hanem az éneklés öröme és a tagok közötti szeretet áll.
– vélekedik.
A Voces Női Kar tagjai számára a fellépő ruha is fontos
Fotó: Facebook/vocesnoikar/
Legközelebb a SepsiBook fesztiválon lépnek fel, az eseményre megzenésített József Attila-versekkel készülnek. A felkészülést már most megkezdték heti egy-két próbával, aztán a májusi esemény előtt sűrűsödik a program, akár naponta próbálnak majd, hogy elérjék a kívánt hangzást.
A kar tízéves fennállását egy videóklip elkészítésével is megünnepelte, amelyből árad a fellépéseiket is átható életöröm és jó hangulat, kisejlik, hogy a Voces Női Kar néhány ember igazi szerelemprojektje.
A Voces Női Kar jelenlegi tagjai:
Öt nap leforgása alatt háromszor értek tetten jogosítvány nélküli vezetésen a Kolozs megyei rendőrök egy suceavai férfit.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat keddi figyelmeztető előrejelzése szerint a szél erősödésére és esőkre lehet számítani péntekig a Bánságban és a Partiumban.
Három személy sérült meg a Kóródszentmártonnál történt vasúti balesetben; a mozdonyvezető ittas volt – számolt be kedd délelőtt a Maros megyei rendőrség.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
szóljon hozzá!