Romániában virágzik az orvosi turizmus
Fotó: Pixabay.com
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot. 2024 első kilenc hónapjában közel 17 ezer külföldi „egészségügyi turista” érkezett kifejezetten orvosi turizmus, kezelés céljából, és összesen mintegy 32 millió eurót költött el, ami az elmúlt 10 év rekordösszegének számít.
2025. január 06., 18:232025. január 06., 18:23
Egyre növekvő iparág Romániában az orvosi turizmus: a legtöbb külföldi plasztikai sebészeti beavatkozások, fogászati kezelések, elhízás elleni sebészeti műtétek és wellness-szolgáltatások céljából érkezik az országba. Egy friss tanulmány szerint
– olvasható a Hotnews.ro cikkében.
Az összképhez az is hozzátartozik, hogy nem valamennyien betegek az érkezők közül; sokan a kórházban vagy klinikán kezelt hozzátartozóikat kísérik. Călin Ile, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy ezek a kísérők többnyire gazdaságos, a kórházak közelében található szállodákat keresnek, ahol akár 10 napot is eltöltenek. „Nem látogatják a várost, minden idejüket a betegekkel töltik, vagy a szállodában étkeznek és igénybe veszik az ottani szolgáltatásokat” – magyarázta a román hírportálnak a szakember.
Az orvosi turizmus egyébként nem csupán Romániában, hanem egész Kelet-Európában jelentős növekedést mutat. Lengyelország és Magyarország fogászati szolgáltatásai, valamint Csehország szürkehályog-műtétei különösen népszerűek a külföldiek körében. Gdansk régóta ismert történelmi központjáról és strandjairól, de az utóbbi időben a fogászati turizmus új lendületet adott a lengyelországi tengerparti városnak. Anna Sarzynska, egy gdanski fogászati klinika tulajdonosa elmondta, hogy ügyfelei 80 százaléka külföldről érkezik, főként Skandináviából, az Egyesült Királyságból és Írországból.
A PwC adatai szerint az orvosi turizmus Közép- és Kelet-Európában évente 12–15 százalékkal nő.
Az árak Közép- és Kelet-Európában kétszer-háromszor alacsonyabbak, mint a nyugat-európai országokban. A növekedést egy 2013-ban bevezetett európai uniós irányelv is segíti, amely lehetővé teszi, hogy a betegek bármelyik tagállamban kezelést kapjanak, amelynek költségeit nemzeti egészégbiztosításuk fedezi.
A szakértők szerint Románia számára az orvosi turizmus nemcsak gazdasági előnyöket jelent, hanem pozitív nemzetközi megítélést is eredményez.
Másfelől az orvosi turizmus iránti kereslet növekedése ösztönzi a magánklinikák és egészségügyi központok fejlesztését, valamint a szolgáltatások minőségének javítását, hogy megfeleljenek a nemzetközi páciensek elvárásainak.
Természetesen nem csak a külföldről érkezőket kell figyelembe venni: a statista.ro adatai szerint 2023-ban több mint 333 ezer, orvosi kezelés céljából tett utazást regisztráltak Romániában, amelyek jelentős része belföldi utazás volt, szállodai vagy hasonló jellegű szálláshelyeken történő elszállásolással.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Romániai Orvosi Turizmus Egyesület (ARTM) aktívan népszerűsíti az országban fellelhető egészségügyi szolgáltatásokat belföldön és nemzetközi szinten egyaránt, célja a magas színvonalú orvosi szolgáltatások és a turizmus összekapcsolása. A számok mindenképp igazolják az „egészségügyi turistákat”, hisz például a plasztikai műtétek és fogászati kezelések ára jelentős eltérést mutat Romániában és mondjuk Németországban.
Orrplasztikás beavatkozást Romániában általában 2500-3000 euróért végeznek, míg Németországban 5000-6500 eurót is elkérhetnek érte. A hasplasztika költsége szintén jelentős eltérést mutat, Romániában 2800-3500 euró körüli áron érhető el, míg Németországban 6000-8000 euróra rúghat.
Fogorvosi kezelésekre is sokan érkeznek Romániába
Fotó: 123RF
A fogászati kezelések esetében is jelentős az árkülönbség. Romániában például egy fogimplantátum beültetése körülbelül 400-700 euróba kerül, míg Németországban ugyanezért akár 1500-2500 eurót is elkérhetnek. Hasonlóképpen,
A külföldi betegek bonyolultabb beavatkozások – például a mozgásszervi beavatkozások, mint
például Németországban vagy az Egyesült Királyságban. Míg Németországban egy csípőprotézis műtét ára 10 000-15 000 euró között mozog, addig Romániában ugyanez a beavatkozás 5000-7000 euró körül elérhető, ami jelentős megtakarítást jelenthet a páciensek számára.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
Elmenekült az intézkedő rendőrök elől egy motoros szerda délelőtt Aradon. Az egyenruhások üldözőbe vették a motorost, akiről kiderült, hogy nincs jogosítványa.
Csalás gyanújával három Konstanca és Galac megyei fiatalembert vettek őrizetbe a Fehér megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai, ezt megelőzően házkutatást tartottak az elkövetők lakásán Konstanca megyében. A Fehér megye területén is garázdálkodó bűntársu
Az Európai Bizottság hétfői rendelete értelmében megszűnt Arad megyében a kiskérődzők pestisének terjedése ellen hozott élőállat-szállítási tilalom, így a bárány- és kecsketenyésztők értékesíthetik jószágaikat.
szóljon hozzá!