2010. november 11., 16:192010. november 11., 16:19
Csiba László, a debreceni klinika igazgatója a közös projekt csütörtöki debreceni sajtótájékoztatóján elmondta: a mintegy 50 millió forintos, uniós pályázati pénzből megvalósuló rendszer lényege a DEOEC szakembereinek bevonása a romániai betegek kezelésébe.
Az E-Health-nek nevezett, februárra kiépülő rendszerrel átküldött CT-kép és speciális kameraképek segítségével a debreceni neurológusok véleményezhetik és szakmai tanácsaikkal kiegészíthetik a határ túloldalán folyó kezelést.
A professzor felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon és Romániában is a stroke a harmadik leggyakoribb halálozási ok, hazánkban pedig a bénulásos esetek első számú felelőse. Az ilyen esetekben szükséges vérrögoldó kezelés - a központi idegrendszer speciális tulajdonságai miatt - jelenleg a szélütést követő három órán belül alkalmazható eredményesen - mutatta be, leszögezve, hogy ez gyors és pontos szervezést, magas szintű ellátást és CT-vizsgálatot igényel.
Mint mondta, a bénulás vagy akár a halál megelőzésében kulcsfontosságú a gyorsaság, minden perc számít az agy vérellátásának helyreállításában, így a szakszerű beavatkozás jelentősen javíthatja a stroke-betegek esélyeit.
Csiba László megemlítette, hogy a debreceni vérrögoldó-kezeléses eljárás magas színvonalú, a hazai ellátásoknak az idén mintegy 15 százalékát náluk látják el.
Carmen Pantis és Anamaria Jurcau a román fél képviseletében elmondta, hogy az együttműködéssel mintegy 600 ezer ember ellátása javulhat. A nagyváradi kórházba évente körülbelül 60 ezren kerülnek be stroke-kal, adataik szerint pedig a - Romániában kevéssé megoldott - vérrögoldó kezeléssel naponta legalább egy beteg állapotán lehetne javítani.
A projekt részét képezi az állandó összeköttetésen túl egy közös honlap létrehozása, amelyen a szakmát és a betegeket románul és magyarul naprakész információkkal látják el a megelőzés jegyében, valamint intézmények közötti rendszeres konzultációkat és tapasztalatcserét fognak tartani.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.
„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.
Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.
Az RMDSZ részéről teljesen elhibázott döntés volt a román elnökválasztás első fordulójában szembemenni a változást követelő népakarattal, és Crin Antonescut támogatni – hangzott el az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kolozsvári sajtótájékoztatóján.
A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik Aradon.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.