Elégedetlen a Szent Anna-tavat és a Mohos tőzeglápot magában foglaló, mintegy 80 hektáros természetvédelmi rezervátum felügyeletével és karbantartásával megbízott cég tevékenységével a csíklázárfalvi közbirtokosság.
2015. március 31., 18:582015. március 31., 18:58
A terület tulajdonosa beadványban jelezte a környezetvédelmi minisztériumnak, az országos környezetvédelmi őrségnek, valamint a Hargita megyei hatóságoknak, hogy felügyeletet végző Ecos Klub Kft. nem teljesíti megfelelőképpen a szerződéses kötelezettségeit, ennek következtében pedig a környék természetvédelmi értékei veszélybe kerültek.
A közbirtokosság közleménye alapján a védett terület erdeifenyő és törpefenyő társulásait bogártámadás érte, öt gócpontban egy hektáron kiszáradtak a fák, ezeket ki kellett hordani, hogy a fertőzést megállítsák. A lázárfalvi szervezet vezetői szerint az Ecos Klub nem jelezte időben a rovartámadást, és a helyzet orvoslásában sem akart együttműködni.
Hanyagság és érdektelenség?
A bogártámadás már több mint három éve megkezdődött, s ha a természetvédelmi terület felügyelője időben jelzi, a fák egy részét megmenthették volna a pusztulástól, és a megelőzésre fordított kiadásaik is kisebbek lettek volna – derül ki továbbá a csíklázárfalvi közbirtokosság beadványából.
Rámutatnak továbbá: a Szent Anna-tó vizének mélysége az elmúlt 90 év alatt két méterrel csökkent, ennek többek közt az oka az, hogy a kráterben rengeteg látogató megfordul, ám nincsenek megfelelően kialakított sétányok, így a hordalék bekerül a tóba.
„A tó partján már kipusztult a természetes szűrőt képező növényzet, a gépkocsik szennyezik a környezetet, nincs megfelelő csatornázás, illemhelyeket sem alakítottak ki a környéken, így szerves anyagok jutnak az amúgy is folyamatosan szennyeződő vízbe” – olvasható a közbirtokosság levelében. Azt is nehezményezik, hogy a két kráter közötti területen törvénytelenül építkeztek, sőt a felügyelő cég a kereskedelmi tevékenységet is engedélyezte a rezervátum területén.
A tulajdonos azokat a fejlesztéseket hiányolja, melyek az idegenforgalomtól függetlenül lehetővé tennék a természet védelmét, és többek közt a Mohos tőzeglápban a hetvenes években épített gátak és a pallórendszer felújítását javasolják. A közbirtokosság vezetői szerint a felügyelettel megbízott Ecos Klub érdektelensége a tulajdonosnak is jelentős károkat okozott.
A felügyelet cáfol, a hatóságok elégedettek
Kerezsi László, a csíkkozmási Ecos Klub elnöke a Krónikának elmondta, felháborítónak, megalapozatlannak tartja a csíklázárfalviak vádaskodását. Úgy véli, a közbirtokosság nem is kaphatta volna vissza a területet, ám mivel ez mégis megtörtént, a tulajdonos feladata lett volna a bogártámadás elhárítása. Rámutatott: a múlt héten több önkéntes segítségével kihordták a beteg fákat, az Ecos Klub tíz alkalmazottja vett részt az akcióban, tehát nem igaz, hogy elzárkóztak volna az együttműködéstől.
Kerezsi László leszögezte, a Szent Anna-tó tükre a vízügyi hatósághoz tartozik, a vizet állandóan ellenőrzik, és nincsenek gondok a szennyezettség mértékével. Úgy tudja egyébként, hogy a környezetvédelmi felügyelőségnek sincs kifogása a felügyelet ellen. A kereskedelmi tevékenységet egyébként azért engedélyezték, hogy bevételre tegyenek szert, hiszen biztosítaniuk kell a terület őrzését és tisztán tartását – tette hozzá.
„Mi őrizzük a közbirtokosság tulajdonában lévő védett területet, és még fizetünk is a tulajdonosnak, évente hetvenezer lejt és kétezer eurót” – jegyezte meg Kerezsi, aki szerint a beadványnyal felesleges pánikot kelt a közbirtokosság, „ez pedig büntetendő cselekedet”. Az Ecos Klub egyébként a környezetvédelmi tárcával megkötött szerződés alapján dolgozik a Szent Anna-tónál és környékén.
Lapunk megkereste a konfliktus kapcsán Domokos László Józsefet, a Hargita megyei környezetvédelmi ügynökség vezetőjét is, aki elmondta, nem talál kifogásolnivalót a karbantartók munkájában, akik szerinte az anyagi forrásaikhoz mérten megfelelő munkát végeznek, konzerválják a természeti értékeket. „Úgy tűnik, hogy a tulajdonos és a kezeléssel megbízott egyesület is birtokosnak érzi magát, ezért állnak évek óta konfliktusban” – fogalmazott Domokos, aki úgy véli, éppen a fejlesztések hiánya teremti meg a feltételeket arra, hogy a természeti értékeket jobban meg tudják őrizni.
Fenntartható fejlesztésről álmodoznak
A Kovászna és Hargita megyei önkormányzat egyébként közleményben jelezte: szakcéget bíznak meg a Szent Anna-tó, a Mohos tőzegláp, Bálványos és a Csomád nyerge térségének fejlesztését célzó terv elkészítésével. A két önkormányzat célja az idegenforgalom fellendítése lenne.
A Szent Anna-tó környékének fenntartható fejlesztése egyébként évek óta foglalkoztatja a két székely megye elöljáróit, ezért is hozták létre a Csomád–Bálványos Közösségi Fejlesztési Társulást. Öt évvel ezelőtt hetvenezer eurót kértek a turisztikai és fejlesztési minisztériumtól, hogy a nagylélegzetű projektet megterveztessék, alternatív megoldásokat kerestek, hogy a tóhoz özönlő turisták minél kevésbé szennyezzék a környezetet.
Az is felmerült, hogy Tusnádról libegővel lehessen majd eljutni a tóig, vagy hogy a Bükszád felett kialakított parkolóból csak gyalog, villamos buszokkal vagy kerékpárral engedélyezik a tó megközelítését. Sokéves lobbizás után eddig annyit sikerült elérni, hogy tavaly elkezdték és idén befejezik a térségen áthaladó, Sepsibükszádot Kézdivásárhellyel összekötő 35 kilométeres útszakasz teljes felújítását.
Közben a Zöld SzékelyFöld Egyesület és a Pro Szent Anna Egyesület is aktív szerepet vállal a természetvédelmi terület védelmében, önkéntes munkát végeznek, megszervezték a beteg fák eltávolítását, és adománygyűjtő programot kezdeményeznek a Mohos tőzegláp helyreállítása érdekében.
Kolozsváron és Bukarestben is összefogtak az egyetemek, egyetemi oktatók, hogy az európai értékeket képviselő jelölt megválasztására buzdítsák a polgárokat.
Huszonöt új buszsofőrt alkalmazna az aradi helyi tömegközlekedési vállalat (CTP), de alig van jelentkező a júniustól létesítendő állásokra, dacára annak, hogy a cég állja az iskoláztatást.
A puding próbája az evés – hangzik el anyaországi közszereplők vagy egyszerű romániai magyar választópolgárok szájából, akik burkoltan, óvatosan vagy nyíltan az AUR államfőjelöltjével, George Simionnal szimpatizálnak.
Forró víz által okozott másodfokú égési sérülésekkel került be a besztercei megyei sürgősségi kórházba szerdán egy egyéves és 10 hónapos gyermek – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tömegszerencsétlenséget került el szerda délután egy balázsfalvi iskolabusz sofőrje, aki az utolsó pillanatban félrehúzott, hogy a vele szembe nagy sebességgel haladó haszonjárművel ne ütközzön frontálisan, egy négyéves gyerek könnyebben megsérült.
Orosz Krisztofer Levente RMDSZ-es alpolgármester a Krónikának elmondta: idén nem szerveztek ünnepségsorozatot, de jövőre nagyszabású rendezvénnyel, köztük magyar jellegű eseményekkel is megünneplik a 700. évfordulót.
Egy román-török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda (Miercurea Nirajului) és Sóvárad (Sărățeni) közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Antiszemita és rasszista jelszavakat festettek az egyik aradi zsidó temető sírköveire, néhányat közülük meg is rongáltak aradi és borosjenői illetőségi fiatalok, akiket őrizetbe vett a rendőrség.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!