Elegük lett. Többen a marosvásárhelyi Szakszervezetek Háza udvarán tiltakoztak
Fotó: Szucher Ervin
A szükségállapot bevezetése óta többszörösen átverte az állam a szociális gondozói hálózatban dolgozókat – állítják az érintettek, akik közül többen a marosvásárhelyi Szakszervezetek Háza udvarán tiltakoztak. Azon túl, hogy munkahelyükön 14 napos elkülönítésre voltak ítélve, a beígért veszélyességi pótlékot sem kapták meg.
2020. augusztus 10., 07:252020. augusztus 10., 07:25
Kizsigerelve és megalázva érzi magát a Maros megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) több mint ezer szociális asszisztense, akiket rögtön a sürgősségi állapot bevezetése után két hétre „házi őrizetre” ítéltek.
A megyei gyermekjogvédelmi hivatal alkalmazottai úgy voltak karanténban, hogy közben nem napi nyolc órát dolgoztak, hanem éjjel-nappal a gondozásukban lévők rendelkezésére álltak. „Annak ellenére, hogy kollégáinkat katonai rendelet kötelezte párjuk, gyermekeik, szüleik egyik napról a másikra való elhagyására, és kéthetes munkahelyi elkülönülésre, az állam nem tartja tiszteletben a jogaikat. Sem az ünnepnapokat, sem a túlórázást nem fizette ki senki. Úgyszintén a törvény biztosította, kétszer 2500 lejes kockázati pótlékról is megfeledkezett az állam” – fejtette ki Lucian Puiu, az Acord Szakszervezet elnöke.
A problémák, amelyeket a marosszékiek jeleztek, nem mindössze egyetlen megyére vonatkoznak, hanem országos szintűek. A szakszervezeti vezetők szerint a szociális gondozói rendszer mintegy negyvenezer munkakönyves alkalmazottja érintett. Puiu úgy véli, most csak a Maros megyeiek vonultak ki a Szakszervezetek Háza udvarára, de nemsokára a más régióbelieknek is betelhet a pohár. A szakszervezeti vezető elmondása szerint számos olyan helyzet ismert, amelyben helyhiány miatt a szociális munkatárs a gondozott mellett volt kénytelen 24-ből 24 órát, 14 napból 14-et tölteni.
Nemcsak hogy éjjel-nappal a gondozott rendelkezésére kellett állniuk, de még csak az intézményben töltött és ledolgozott ünnepnapokat sem fizették ki. Ha mindezt nem hajlandó tudomásul venni és – a törvény tiszteletben tartásával – méltányolni a kormány, könnyen megeshet, hogy az alkalmazottak egy része felmond. A szakszervezeti bizalmi nem zárta ki, hogy kollégái akár utcára is vonulhatnak, tiltakozásuk révén mintegy dacolva a kormány által kihirdetett sürgősségi állapot szigoraival.
Kérdésünkre, hogy maguk mellett érzik-e az intézmény vezetőségét, Lucian Puiu határozott igennel válaszolt, azonban hozzátette, nem az igazgatónőtől függ, hogy az alkalmazottak megkapják-e a két hónapra járó, összesen 5000 lejes pótlékot vagy sem. „Ezt a pénzt a kormány ígérte, ezért Bukarestből várjuk, nem a megye költségvetéséből” – szögezte le.
A felsoroltakon kívül a gyermekjogvédelem harmincegy munkatársát – egy hibás teszt következtében – két hónappal ezelőtt kórházba utalták. Amint megírtuk, a DGASPC alkalmazottjai csak a szakszervezet és az általa fogadott jogi képviselő nyomására szabadulhattak a kórházból. Az ügyvéd határozott fellépése nyomán az érintetteket újbóli teszteknek vetették alá beutalásukat követően két-három vagy négy nappal. A negatív eredmény alapján mind a harmincegy személyt gyógyultnak nyilvánították.
– mutatott rá Puiu, aki szerint ez egyértelműen a tesztelési rendszer felületességét igazolja.
A betegség tüneteinek hiányában, valamint kéthetes elszigeteltség után nyilvánították koronavírusos fertőzöttnek a Maros megyei szociális gondozási és gyermekvédelmi igazgatóság 31 munkatársát. Az alkalmazottak tévesen felállított diagnózisra gyanakszanak.
Ciortea Ildikó egyike annak a több mint ezer Maros megyei gondozónak, akik tizennégy napos „szobafogságra” volt ítélve. Mint mesélte, a kívülállók nem is hinnék, hogy normális körülmények közt is milyen nehéz feladat hárul azokra, akiknek egy-egy kisebb központban beteg gyermekekkel kell dolgozniuk. De ha két héten keresztül napi 24 órát velük összezárva kell tölteniük, teljesen lemerülnek, idegileg kikészülnek. „Általában egy alkalmazott nyolc vagy tizenkét óra munka után hazamegy a családjához, és igyekszik kipihennie magát, feltöltődnie. A katonai rendelet ezt megtiltotta nekünk.
Mert a munkaidő után is, hol egyiknek, hol a másiknak valami baja volt” – magyarázta lapunknak a marosvásárhelyi pszichológus. Ő maga a Vöröstorony utcai, mindössze kétszer két méteres udvarral rendelkező otthonban, a négy fal között töltötte le a kiszabott tizennégy napot. Nem is annyira a beígért bérpótlékot hiányolja: ennél sokkal inkább azt fájlalja, hogy nem lehetett az ágyba fekvő, haldokló édesapja mellett, aki kis időre rá elhunyt.
Elkülönítésben a néppárt alelnöke negatív teszttel is
Miután kolléganőjéről kiderült, hogy fertőzött, saját állatorvosi klinikáján elkülönítve kénytelen kivárni a két hetet Pálosi Csaba, az Erdélyi Magyar Néppárt országos alelnöke. A hatósági döntés kiközlése előtt a marosvásárhelyi orvos-politikusnak annyi ideje maradt, hogy saját költségén leteszteltesse magát. Hiába derült ki az eredményből, hogy nem koronavírusos, az egészségügyi igazgatóság nem hajlandó feloldani a 14 napos elkülönítést.
„Az első tesztem negatív volt, de a másodikra már nem jelentkezhetek, mert két hétig nem hagyhatom el a klinikámat. Hiába írtam a megyei hatóságoknak, a kormánynak és az egészségügyi szaktárcának, szobafogságra vagyok ítélve” – nyilatkozta lapunknak Pálosi. Az EMNP elöljárója logikátlannak tartja, hogy Romániában majdhogynem egy kalap alatt kezelik a fertőzötteket és a negatív eredményt felmutató kontaktszemélyeket. „Ahelyett, hogy a betegeket kezelnék, az egészségeseket pedig hagynák dolgozni, mindenkit lekapcsolnak” – nehezményezte, hozzátéve, hogy ilyen körülmények közt kénytelen volt a klinikáját is bezárni.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!