A résen és a kereten keresztül kell letekinteni a falura, hogy a megfelelő helyen és a megfelelő méretben láthassuk az egykor állt kastély körvonalait
Fotó: Gazda Árpád
Újra látható az 1930-as évek végén lebontott magyarfenesi Jósika-kastély – jelentette be az elmúlt napokban közösségi oldalán a helyi Csicsal Egyesület. Na nem úgy látható, ahogy az épületegyüttes egykoron uralta a falut, és nem is akárhonnan. A szervezet egy korabeli fotó alapján készíttette el és vitte fel egy üveglapra a kastély sziluettjét, melyet a falu fölé emelkedő Csicsal-dombon helyezett el, annak a helynek a közelében, ahonnan a fotó készült. Ha a kereten keresztül nézünk a falura, a már nem létező kastély körvonalai is kirajzolódnak.
2024. február 16., 19:022024. február 16., 19:02
A Csicsal-dombot lehetetlen nem észrevenni Magyarfenesen. Ha Tordaszentlászló felé haladunk a települést átszelő megyei úton, a falu központjában épp szemközt látjuk a kúp alakú magaslatot, mely mintegy nyolcvan méterre emelkedik a település fölé. Magassága nem tűnik soknak, de ha azt vesszük, hogy a Kolozsvár szászfenesi kijáratához felépült 25 emeletes West City Tower is csak megközelíti a száz métert, épp elég ahhoz, hogy pompás kilátás nyíljék róla a szélrózsa minden irányába.
Az évszámok szilveszter éjszaka tűzből, a tavaszi zsendülésig pedig koromból rajzolódnak ki a domboldalon. A globális felmelegedés következtében a hó már csak legfeljebb napokra fedi be a dombot telente.
Az évszámok szilveszter éjszaka tűzből, a tavaszi zsendülésig pedig koromból rajzolódnak ki a domboldalon
Fotó: Gazda Árpád
A magaslaton egykor három boltíves, timpanonos díszépítmény állt. A gloriettet minden bizonnyal a Jósika bárók építtették, akiknek a kastélya a Csicsal lábánál, a Fenes patak és Rákos pataka által határolt háromszögben állt. Végakarata szerint a dombtetőn temették el 1914-ben Jósika Aladárt is, aki önkezével vetett véget életének. A báró hamvait később kihantolták, és a kolozsvári Házsongárdi temetőben helyezték örök nyugalomra.
Látványát a faluban született Balázs Péter festőművész (1919-2003) is megannyi képén megörökítette. Nem meglepő, hogy a Magyarfenesen gyártott sajtok, tejtermékek címkéjére is a Csicsal-domb és a „Kalotaszegi finomság”-felirat került.
Az önkéntes munka öröme
László K. Bélával, a Csicsal Egyesület alelnökével a dombon beszélünk meg találkozót. A Norvégiában dolgozó, de az építkezési munka szervezési részét többnyire a szülőföldjéről irányító fiatalember deszkával a vállán érkezik a Csicsalra, a kastély körvonalait rögzítő kerethez. Elmagyarázza: miután felállították a keretet, derült ki, hogy rendkívül fontos a szög, amelyből a falu felé nézünk. Ezért egy deszkát is hozott, melyre rést vágott, hogy segítsen a kastélynézésben.
László K. Béla lelkesedéssel mesél arról a közösségi szellemről, amely a Csicsal ügyében megnyilvánult Magyarfenesen. Megjegyzi: önbizalomra ad okot, hogy közösségi finanszírozással sikerült megvásárolni a Csicsal csúcsát és a domb oldalából egy oda vezető sávot. Önkéntes munkával alakítottak ki a sávon egy szerpentines utat, mely megkönnyíti a feljutást, most pedig önkéntes munkával készült el a kastély sziluettje.
A magyarfenesieknek közösségi finanszírozással sikerült megvásárolniuk a Csicsal csúcsát és a domb oldalából egy oda vezető sávot
Fotó: Gazda Árpád
A Jósika-uradalom körvonalait Csatlós Pál, a kolozsvári Promoteus reklámgrafikai műhely tulajdonosa mentette le egy korabeli fényképről egy átlátszó fóliára. Helyenként utána is kellett rajzolnia, mert a körvonalakat fák takarták a felvételen. Megjegyzi, lehet, hogy nem lesz tartós az üvegre ragasztott átlátszó fólia, ezért annak a lehetőségét keresik, hogy NCN technológiával véssék üvegbe a körvonalakat.
Közösségi tér közösségi finanszírozásból
A Legyen újra miénk a Csicsal tető elnevezésű Facebook-csoportban 2023 szeptemberében jelentették be, hogy összegyűlt az 1,71 hektáros terület vételára, a kialkudott 34 200 euró. Kérdésünkre, hogy miért kellett megvásárolni, azt mondja: úgy érezték, a szimbolikus helynek közösségi tulajdonban kell maradnia. A Kolozsvár vonzáskörébe tartozó, ezres lélekszámú, túlnyomó többségben magyarok lakta településen ugyanis
Hozzáteszi, korábban is mindenki úgy érezte, hogy a közösségé a terület, mert a tulajdonosok soha nem szólították meg a látogatókat.
Személyes motivációiról azt mondja: a Csicsal lábától alig pár száz méterre álló házban nőtt fel, gyermekként állandóan a Csicsalon szaladgált, és az is meseszerűnek tűnt számára, amikor megtudta, hogy a faluban egykor kastély is állt. Serdülőként már kaszálni, családapaként már a gyerekeivel járt a Csicsal oldalába.
Az egyesület alelnöke felidézi, 2020-ban határozták el a dombtető megvásárlását. Az üzlet azonban nem alakult zökkenőmentesen. Négyzetméterenkénti egy eurós vételárban állapodtak meg az eladókkal, de amikor szerződéskötésre hívták őket a helyi kultúrotthonba, a közjegyző jelenlétében szembesültek azzal, hogy az eladók meggondolták magukat, és megduplázták az árat.
Személyes motivációk. László K. Béla a Csicsal lábától alig pár száz méterre álló házban nőtt fel
Fotó: Gazda Árpád
„Kun G. Tiborral, a Csicsal Egyesület elnökével összenéztünk, és pillanatok alatt meghoztuk a döntést: Összegyűjtjük a megkétszerezett árat is” – idézi fel László K. Béla. Három évig tartott az adománygyűjtés. Ez idő alatt a Csicsal Egyesület keretében működő magyarfenesi színjátszócsoport tagjai többször is végigjárták a falut, és minden házhoz bekopogtak adományokért, vagy épp a 3,5 százalékos adófelajánlás űrlapjaival. Általában minden alkalmat megragadtak az adománygyűjtésre. A színjátszók előadásainak a bevétele, a farsangi bálban árult élelmiszer ára szintén a terület megvásárlását szolgálta.
A cél megvalósítása közösséget kovácsolt
A közösségi aktivista elmondja, amikor elhatározták, hogy megvásárolják a magaslatot, nem volt még elképzelésük a pénz összegyűjtésére. Folyamatosan alakult ki, hogy mit és hogyan kell tenniük. „Akinek valami ötlete volt, meghallgattuk, a lehetőségek szerint megvalósítottuk, vagy segítettük a megvalósítását” – idézte fel.
A legfőbb kommunikációs csatorna a falu Facebook-csoportja volt. Ott időről-időre pontos tájékoztatást adtak arról, hogy mennyi pénz gyűlt össze, és mennyi hiányzik még.
A Kolozsvár közeli település látképe a dombról
Fotó: Gazda Árpád
László K. Béla úgy véli, a Csicsal megvásárlása a közösségépítés eszközévé vált a faluban. Megjegyezte, az utóbbi évtizedben sokan költöztek a településre. Ez az ügy őket is bekapcsolta a közösségbe, magyarfenesinek kezdték érezni magukat, és kezdtek büszkék lenni a településükre.
A tér rendeltetése
László K. Béla elmondja, Norvégiában látta, hogy helyenként buszmegállókban, parkokban, régi telefonfülkékben, de a tengerparton is szabadtéri könyvtárat hoznak létre, ahonnan bárki kölcsönözhet könyveket. Így jött az ötlet, hogy helyezzenek ki a Csicsalra is egy vízálló könyvszekrényt, és tegyenek bele könyveket, sakkot. Padot is ácsoltak a kilátogatóknak, hogy aki a gyönyörű környezetben olvasna, legyen hova leülnie. A könyvkészlet idő közben bővült. Olyan könyvek is megjelentek a szekrényben, amelyeket a látogatók hoztak fel.
Kérdésünkre, hogy vannak-e olvasók, László K. Béla megemlíti: többször is előfordult, hogy mikor kimászott a dombtetőre, olvasó embert látott a padon, de olyan is volt, hogy fényképet küldtek neki egy sakkpartiról, amit a könyvtárszekrényben őrzött sakkal játszottak. Került a dombra csúszda, és olyan kifeszített szalag is, amelyen az egyensúlyozást lehet gyakorolni. A csúszda rögzítése ottjártunkkor épp elromlott.
László K. Béla norvégiai mintára szabadtéri könyvtárat hozott létre a magaslaton
Fotó: Gazda Árpád
A közösségi aktivista rosszallóan néz a koromból kirajzolódó évszámokra. Kijelenti: nem díjazza a környezetszennyezést. Hosszabb távon legfennebb azt tartja elfogadhatónak, hogy a területen kaszált megszárított szénából rakják ki, és gyújtsák meg szilveszterkor az évszámokat. Elmondja azonban, hogy az évszámok is Magyarfeneshez nőttek. Kamionsofőr sógora például ezek láttán állapítja meg, hogy a falu mellett halad el az autópályán.
Nem sokan tudják, hogy az orgona egy fajtáját a Jósika bárókról nevezték el. Az interneten találtak egy leírást arról, hogy a 19. század végén sok munkával sikerült önálló fajként elismertetni a Jósika-fát, melynek latin neve syringa josikaea. A fa szinte minden portán megtalálható Magyarfenesen, ezért arra kérték a helybelieket, hogy aki fiatal hajtással rendelkezik, adjon egy-két tövet, hogy elültessék a Csicsalon.
Hosszú távú célként a gloriett visszaépítése is megfogalmazódott. Az a megoldás is felmerült azonban, hogy a 21. század lehetőségeinek megfelelően fényből építsék fel, hologrammban jelenítsék meg az egykori építményt.
Igazodási pont. Pompás kilátás nyílik a magyarfenesi dombról a szélrózsa minden irányába
Fotó: Gazda Árpád
Addig azonban más cél is adódott. 2024 januárjában minden magyarfenesi házba bekopogtak, és egy ajándéknaptárral köszönték meg a Csicsal megvásárlásához nyújtott támogatást. Egyben azokat az adófelajánlási íveket töltötték ki, amelyekkel immár a falu egyházi temetőjébe tervezett ravatalozóra gyűjtik a pénzt.
Kastély az emlékezetben
Kun G. Tibortól, a Csicsal Egyesület elnökétől tudjuk meg, hogy az édesapja, Kun Gazda György gyermekkorában járt még a kastélyban. Gyuri bácsi várja is az újságíró látogatását, hogy elmondhassa emlékeit. Ő a legidősebb ember Magyarfenesen, aki éppen éppen ma, február 16-án töltötte be a 94 évet.
– emlékszik vissza.
Amint felidézi, a 20. század elején két Jósika testvér: Aladár és Gábor tulajdonában volt az uradalom. Aladárt bolond bárónak mondták a faluban. Ő lett öngyilkos 1914-ben. „Nem volt bolond, csak úgy hívták, leállott a parasztokkal is beszélni” – idézte fel Gyuri bácsi. Gábor fia, István volt a kastély utolsó tulajdonosa. A faluban csak Pisti báróként emlegették.
Kun Gazda György gyermekkorában sokat járt a Jósika-kastélyban
Fotó: Gazda Árpád
Kun Gazda György úgy tudja: a Jósika család azért adta el a kastélyát, mert a román földreform a vagyonuk nagy részét állami tulajdonba vette, és már nem volt miből fenntartani az uradalmat. Eleinte a falu mezőgazdasági területeit értékesítették, azokat a helybeliek vásárolták meg, aztán sor került a kastélyra is. Úgy emlékszik, hogy
A falu lakói Kun István vezetésével társultak a kastély megvásárlására, hogy aztán lebontsák az épületeket, és az építőanyagot felhasználják vagy értékesítsék. Gyuri bácsi azt is tudja, hogy a kastély négy tornya közül az egyik toronysapkáját egy helyi ács vásárolta meg.
A Jósika-kastély négy toronysapkájának egyike ma egy magyarfenesi családi házat díszít
Fotó: Gazda Árpád
A toronysapka ma is az általa épített magyarfenesi családi házat díszíti. A főkapu toronysapkája a szomszédos Járarákos görögkatolikus (jelenleg ortodox) temploma tornyára került.
A magyarfenesi Jósika-kastélyról Kelemen Lajos történész, az erdélyi műemlékvédelem atyja adott részletes leírást a Művészeti Szalon folyóiratban 1926-ban. Építésének az időpontját ő sem tudta meghatározni, de mind egyes stíluselemek, mind pedig a kastély lakóinak a családtörténete alapján azt valószínűsítette, hogy az épületegyüttes 1679 és 1777 között épült. Az épületegyüttes utolsó átépítése 1879-ben történt. Ennek emlékét 1926-ban kőtábla őrizte. A magyarfenesi birtokot és a hozzá tartozó uradalmat a 17.-18. században többször is leányágon örökölték, így Kamuthy, Mikola, Csáky és Haller tulajdonban is volt, míg a Branyicskai Jósika bárók tulajdonába került. A kastélyban nevelkedett Jósika Miklós (1794-1865), a magyar romantikus regény megteremtője.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóra, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
szóljon hozzá!