Fotó: Barabás Ákos
A környezetvédelmi hivatal szakemberei kinyomozták, honnan ered a Sepsiszentgyörgyön napok óta érezhető bűz. Gheorghe Neagu igazgató lapunknak elmondta, a város határában lévő földeket megtrágyázták az elmúlt időszakban, és onnan fújja be a szél főként reggel és este a szúrós szagot a lakónegyedekbe.
2017. február 07., 14:132017. február 07., 14:13
Az igazgató szerint azért trágyáztak most, mert a fagyos földre könnyebben rá tudtak hajtani a traktorokkal, másrészt ez teljesen törvényes, tehát nem indítanak eljárást. Neagu azzal nyugtatja a sepsiszentgyörgyieket, hogy a bűz néhány napon belül eltűnik. Különben Sepsiszentgyörgyön már évtizedek óta jeleznek hasonló gondokat az illetékes hatóságnak: időközönként néhány napig érezhető a megyeszékhelyen az átható bűz, a környezetvédelmi hivatal szakértői pedig megpróbálják kideríteni az okát, de nem mindig járnak sikerrel. Azt feltételezik, hogy több helyről is eredhet a szag.
A város bizonyos részei mocsaras talajra épültek, a talajvíz pedig rendszeresen beszivárog a csatornákba, felteltek a tömbházak pincéi, és az állott víznek egy idő után nehezen elviselhető szaga lesz. A Közüzemek képviselői már néhány éve felhívták a figyelmet arra, hogy a lakosság az elmúlt tíz évben túlságosan takarékoskodik a vízzel, ezért az elhasznált mennyiség nem mindig elég arra, hogy átmossa a rendszert, az üledék pedig lerakódik és szagos.
Sokáig arra gyanakodtak a városlakók, hogy a büdösség a tyúkfarm vagy a textilgyár ülepítőiből származik, de a vállalatokat többször ellenőrizték, és nem találtak rendellenességet. Az önkormányzat másrészt néhány évvel ezelőtt korszerűsítette a szennyvíztisztító állomást és az ülepítőt, így kizárt, hogy a szag onnan eredjen. A szakemberek szerint eredményesebben lehet kiküszöbölni a bűzt, ha kiderítik az okát, ám ez esetben, hiába tudják, mi okozza, nincs mit tenni ellene.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!