István Anikó és Károly kosárnyi természetes szivaccsal
Fotó: Makkay József
Az erdélyi piacon újdonságnak számító luffatök feldolgozására vállalkozott egy bihardiószegi fiatal pár. A szivacstökként is ismert növényből a mesterséges szivacs természetes alternatíváját állítják elő, amire egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a Partiumban. Videós összeállításban mutatjuk be a nem mindennapi vállalkozás történetét.
2024. október 04., 07:392024. október 04., 07:39
2024. október 16., 16:542024. október 16., 16:54
Az Erdélyben még fehér hollónak számító luffatök (szivacstök) termesztésével foglalkozó fiatal párhoz látogattunk el Bihardiószegen. Mosogatáshoz, fürdőszobai tisztálkodáshoz ajánlott természetes alapanyagú termékeikkel bő egy esztendeje piacolnak Bihar megyei kistermelői vásárokban. István Károly és neje, Anikó három évvel ezelőtt egy görögországi nyaraláson találkozott először a mediterrán országokban közismert növénnyel. Akkor annyira megtetszett nekik a természetes szivacs alapanyagául szolgáló tök, hogy eldöntötték, a szülők portáján, Bihardiószegen próbálják ki a termesztését.
„Az első évben sokat dokumentálódtunk, utánaolvastunk, a valóságban azonban sok minden másként alakult, mint ahogy azt a különféle portálok leírják. Szakember nem volt a környéken, akitől tanácsot kérhettünk volna, így autodidakta módon tanultuk meg az új tök termesztését, és a következő lépésben a feldolgozását” – magyarázza kertészkedésük történetét Anikó, akivel meglátogatjuk az augusztusban leszüretelt ,,töklugast”.
Károly szerint a mediterrán zónában folyamatosan termő növényről van szó, amit a diószegi portán is mutatnak az újabb és újabb sárga virágok, az őszi hidegek miatt azonban ezekből már nem lesz termés. Istvánék az elmúlt két esztendőben szeptemberben takarították be a tökök nagy részét, a roppant melegek miatt idén a betakarítás már augusztusra esett, a termést az elmúlt hetekben dolgozták fel.
A luffatök és a tisztítás után nyert végtermék
Fotó: Makkay József
Vendéglátóink kisebb-nagyobb méretű, kosárnyi természetes szivacsot hoznak elő a műhelyből, a végtermékek kereskedelmi szalaggal és címkével vannak ellátva, így kerülnek a piaci asztalokra.
Nem csak az állaga jobb, hanem a tartóssága is többszöröse a vegyi úton nyert szivacsoknak.
• Videó: Oláh-Badi Levente
Anikó szerint az értékesítés során minden vásárlónak részletesen elmagyarázzák, hogy milyen termék, hogyan készül, és mire használható. Sok ember szkeptikus, mert nehezen tudja elképzelni, hogy a szénhidrogén alapanyagú mesterséges szivacsnak létezhet természetes alternatívája, amivel bő fél évet mosogathat. És miután kidobja, a termék két hónap alatt lebomlik, miközben a műszivacsok lebomlási ideje több száz esztendeig eltarthat.
Az István házaspár szerint aki kipróbálta, abból később törzsvásárlójuk lett, többféle terméket vesznek, illetve most már karácsonyi ajándékként is vásárolnak rokonoknak, barátoknak természetes szivacsot, főleg tisztálkodáshoz és arcápoláshoz.
Egy-egy méretes luffatök még az indákon maradt a bihardiószegi portán
Fotó: Makkay József
Az elektronikai termékek kereskedelmével foglalkozó házaspár gyakorlatilag két év alatt elérte, hogy bevételei fele ma már a szivacstök feldolgozásából és értékesítéséből származik. Termékeik eljutottak debreceni és nagyváradi üzletbe is, fő ,,terítési” lehetőségnek azonban a nagyváradi gazdavásárok maradtak, ahol egyre több az érdeklődő – magyarázzák az Oláh Badi-Levente által készített videós összeállításban.
A márciusban magról vetett, majd áprilisban kipalántázott növények termése a Partium melegebb vidékén sem lesz akkora, mint Görögországban, azonban így is szép eredménnyel tudják hasznosítani. A feldolgozás során a tök héját letakarítják, és a növény belső vázából kitisztítják a magvakat és a lágy részeket.
Nagyváradi termelői piacon kínált Luffaka-termékek
Fotó: Facebook/Luffaka
,,A környezetkímélő technológiák elterjedésével a természetes szivacsnak nagy jövője van. A következő években jóval nagyobb területen akarjuk termeszteni – ehhez termőföldet vásárolnánk –, és a termékek forgalmazására viszonteladókat keresünk. Ez lesz a családi vállalkozásunk alapja” – magyarázza bizakodóan István Anikó.
Elégedett a paradicsomprogrammal, és fejleszteni szeretne a Bihar megyei Szentjobbon gazdálkodó Kubola-Pénzes család. A videós anyagban is megszólaló szentjobbi gazdaasszony szerint a nagyváradiak egyre nagyobb számban keresik az őstermelők portékáit.
Barta Anett érköbölkúti tejfeldolgozó érlelt sajtjait szerte Bihar megyében ismerik a fogyasztók. A 11 tehenes gazdaság tejét feldolgozó kis sajtműhely sokféle sajtkülönlegességet állít elő, amivel áruházakban nem találkozik a vásárló.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!