A székelyföldi Zalánpatak egyáltalán nem húz hasznot abból, hogy Károly walesi herceg négy házat is vásárolt a faluban – állítja Kasléder József, Málnás községközpont polgármestere, aki a háromszéki település fejlődésének megakadályozása miatt aggódik.
2015. augusztus 22., 08:432015. augusztus 22., 08:43
2015. augusztus 22., 12:002015. augusztus 22., 12:00
Az elöljáró azt kifogásolja, hogy a brit trónörökös barátja, Kálnoky Tibor gróf által létrehozott Kálnoky Alapítvány az önkormányzat és a helyi lakók megkérdezése nélkül tanulmányt készített Zalánpatak táji és épített örökségéről.
„Elvárják a zalánpatakiaktól, hogy az ablakaikat ne cseréljék le termopánra, hogy ne építsenek nagy, korszerű házakat, sőt az utat se aszfaltozzák le, hogy megőrizzék a régi faluképet. Nem lehet visszafogni a falu fejlődését csak azért, hogy a herceg és a külföldi vendégek egy évben egyszer vagy kétszer csodálkozzanak a nyomorúságunkon” – fogalmazott Kasléder József. A polgármester szerint valóban jöttek turisták a településre, de „ebből a falu népe nem húz hasznot, hiszen csak néhányan dolgoznak órabérben a vendégfogadóban”.
„Mit ajánlanak cserébe?”
Mint mondta, a tanulmány bemutatójára meghívták, de nem vett részt a rendezvényen, hiszen elkészítése alkalmával senki nem volt kíváncsi a véleményére. „Nem a tanulmányt ellenzem, hanem az egyoldalú megközelítést: nem lehet csak elvárásokkal és megszorításokkal sújtani a falut, cserébe fel is kellene ajánlani valamit a zalánpatakiaknak. Én nem a herceg vagy a gróf, hanem a zalánpatakiak polgármestere vagyok” – mondta az elöljáró.
A Kasléder József vezette málnási önkormányzat egyébként pályázott már hagyományos termékek előállítására, de sem az a projekt, sem az ökoturizmus fellendítését célzó kezdeményezés nem valósult meg. Jelenleg a panziók vagy kisgazdaságok korszerűsítésére keresik a pályázati lehetőségeket.
A Kálnoky Alapítvány közleményben reagált a Krónika kérdéseire. A szervezet rámutat: a polgármester által említett tanulmányban megfogalmazott javaslatok egyáltalán nem kötelező érvényűek, a dokumentumban megfogalmazott kezdeményezések csak akkor válnak jogerőssé, ha az érintett önkormányzat „részben vagy teljes egészében” elfogadja, és belefoglalja a település általános rendezési tervébe (PUG).
Emlékeztetnek, hogy a Kálnoky Alapítvány által kezdeményezett és a megyei önkormányzat által is támogatott, Zalánpatak táji és épített örökségére vonatkozó felméréseket a szakmában elismert szakemberek készítették, a tanulmányokban leltárszerűen, igényesen feltérképezték, hogy milyen táji, építészeti értékek találhatók a falu területén. A dokumentumban javaslatokat fogalmaztak meg, hogyan kellene ezeket megőrizni, feljavítani.
„Az ilyen jellegű tanulmányok elkészítése fontos lépés arra vonatkozóan, hogy kiderüljön, az adott településnek melyek az értékei, a jellemzői, és melyek a kerülendő – az értékeket romboló – beavatkozások. Az alapítvány képviselői és a tanulmányok készítői is tisztában vannak azzal, hogy egy bizonyos állapoton túl nem őrizhető meg régi asztalosáru, illetve, hogy a településen új házak is fognak épülni” – olvasható a Kálnoky Alapítvány közleményében.
A tanulmány elkészítői arra fókuszáltak – mutat rá továbbá az alapítvány állásfoglalásában –, hogy az értékes faluképpel rendelkező településen milyen anyagok kerülhetnek a régiek helyébe, illetve az új építésű ház formája, a használt anyagok révén belesimul-e abba a táji és épített környezetbe, amelyre a helybeliek „méltán lehetnek büszkék”.
Az alapítvány javaslatokról beszél
A Károly herceg és a Kálnoky Alapítvány által 2014-ben kezdeményezett kutatás eredményeit idén tavasszal mutatták be a szakemberek, akik arra a következtetésre jutottak, hogy az elöregedő Zalánpataknak akkor lehet jövője, ha az ott élők ki tudják használni az adottságokat, a tájban, sőt akár éppen az elszigeteltségben rejlő lehetőségeket. Hangsúlyozták annak a fontosságát, hogy a projektet a zalánpatakiak sajátjuknak érezzék, és hogy tudatosítani kell a falu lakóiban, hogy ha megőrzik a faluképet, ezzel javíthatnak az életminőségükön.
A brit trónörökös egyébként június elején járt legutóbb az alig 130 lelket számláló kis háromszéki faluban található birtokán, ahol többek közt egy kaszálóversenyen is részt vett a zsűri tagjaként. Köszöntésére a környékbeli gyermekek is előadással készültek. A brit királyi család egyébként erdélyi magyar gyökerekkel is rendelkezik. II. Erzsébet királynő ükanyja, Rhédey Klaudia a Maros megyei Erdőszentgyörgyön született 1812-ben, és az ottani Rhédey-kastélyban nevelkedett. n Bíró Blanka
Restaurátorokat „nevel” az alapítvány
A restaurátori szakma titkainak elsajátítására ajánlott fel öt ösztöndíjat a romániai Walesi Herceg Alapítvány. Augusztus 31. és szeptember 4. között a Brassó megyei Szászfehéregyházán és Szászbudán a brit Henry Rumbold professzor avatja be a hazai mestereket a restaurálás rejtelmeibe. A szakértő több mint ötven éves tapasztalattal rendelkezik a restaurálás terén, az előadásait román nyelvre fordítják. A programban különböző bemutatók szerepelnek, többek között a hagyományos szerszámok és anyagok használatáról, a történelmi értékű épületek szerkezeti javításáról, megerősítéséről, a habarcs készítésének módozatairól, a vakolótechnikákról. Az ingyenes tanfolyamon életkortól függetlenül bárki részt vehet, akit érdekelnek a történelmi épületek felújításának alapjai. A brit trónörökös által létrehozott alapítvány szállást és ellátást is biztosít. A tanfolyam végén a résztvevők szerszámkészletet és védőfelszerelést kapnak, valamint tanúsítványt, hogy elvégezték a képzést.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!