Nézik, de nem láthatják. Elengedhetetlen a törvényi háttér megváltoztatása
Fotó: Pinti Attila
A bukaresti kormány nemrég elfogadta a következő nyolc évre vonatkozó országos közlekedésbiztonsági stratégiát, melyben a kabinet azt vállalta, hogy ötven százalékkal csökkenti a közúti elhalálozások számát.
2022. június 27., 13:452022. június 27., 13:45
2022. június 27., 14:242022. június 27., 14:24
A célok megvalósítását javarészt az országos helyreállítási terv (PNRR) révén érkező európai uniós pénzekből finanszírozzák. Mint a Fanatik.ro portál összeállításában emlékeztet, Románia csatlakozása óta folyamatosan vezeti az EU-s rangsort a közúti elhalálozások tekintetében: évente átlagosan csaknem száz személy veszti életét egymillió lakosra vetítve, ami több mint kétszerese az uniós átlagnak. Így nem véletlen, hogy a jelentős európai anyagi támogatással járó országos helyreállítási tervben a közlekedésbiztonság erőteljes növelése is szerepel.
Ezt legalább 300 mobil sebességmérő berendezés, illetve legalább 500 közúti kamera beszerzésével, működésbe helyezésével valósítanák meg a következő két évben, mintegy 35 millió euróból.
Csakhogy a tervek gyakorlatba ültetésének nemcsak az eddig hiányzó pénz volt az akadálya: a megvalósításhoz törvénymódosítások is kellenek.
Cosmin Andreica, az Europol rendőrszakszervezet képviselője a Fanatik.ro portálnak elmondta, számos példa bizonyítja, hogy ügyvédi manőverekkel jelenleg könnyen megúszhatják a szabályszegők. Például hiába érik tetten a településen 150 kilométer/órával száguldó sofőrt, aki ráadásul meg sem áll a rendőri felszólításra, és eltűnik. A gépkocsik ugyanis sok esetben jogi személyek tulajdonában vannak. Ekkor a rendőrség a rendszám alapján felszólítást küld a cégnek, amely viszont azt mondja, egy napra hozzájuk látogató külföldi állampolgár vezette az autót, nem ismerik, nincsenek róla hivatalos adataik.
– nyilatkozta Andreica a Fanatiknak. A szakszervezeti vezető emlékeztetett, két esetben jelenleg is hasonlóképpen bírságolnak, mégpedig az útadó, illetve a kötelező biztosítás (kgfb/RCA) hiánya esetében, amelyet a rendszám leolvasása alapján állapítanak meg, és a tulajdonos nevére állítják ki a bírságot.
A közlekedésbiztonsági stratégia legfőbb célja a súlyos balesetek számának drasztikus csökkentése
Fotó: Erdély Bálint Előd
Andreica jelezte, a közút- ás autópálya-kezelő társaság (CNAIR) számos útszakaszon felszerelt már kamerákat (főleg a sztrádákon), amelyek képesek rögzíteni, hogy A ponttól B pontig milyen sebességgel haladt egy jármű, de a jelenleg érvényben lévő jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a felvételek alapján bírságokat szabhassanak ki a hatóságok.
Az országos közlekedésbiztonsági stratégia egyébként számos egyéb irányelvet, felmérést, fejlesztést, beruházást is magában foglal. A felhasználható összeg kétharmada közúti felüljárók, gyalogos aluljárók és egyéb építmények megvalósítását fedezi. A román rendőrség adatai szerint tavaly 6273 súlyos közúti baleset történt Romániában, amelyek során 1646-an életüket vesztették és 5484-en súlyosan megsebesültek. Tehát a napi mérleg 17 súlyos baleset, 5 halott, 15 súlyos sebesült. A legyakoribb okok továbbra is a túlzott sebesség, illetve a gyalogosok szabálytalan átkelése az úton.
Szakértők szerint ugyanis egy súlyos sebesült 150 ezer eurós társadalmi költséget, illetve kiesést, hiányt generál, míg egy halott „ára” megközelíti az egymillió eurót.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
szóljon hozzá!