Nézik, de nem láthatják. Elengedhetetlen a törvényi háttér megváltoztatása
Fotó: Pinti Attila
A bukaresti kormány nemrég elfogadta a következő nyolc évre vonatkozó országos közlekedésbiztonsági stratégiát, melyben a kabinet azt vállalta, hogy ötven százalékkal csökkenti a közúti elhalálozások számát.
2022. június 27., 13:452022. június 27., 13:45
2022. június 27., 14:242022. június 27., 14:24
A célok megvalósítását javarészt az országos helyreállítási terv (PNRR) révén érkező európai uniós pénzekből finanszírozzák. Mint a Fanatik.ro portál összeállításában emlékeztet, Románia csatlakozása óta folyamatosan vezeti az EU-s rangsort a közúti elhalálozások tekintetében: évente átlagosan csaknem száz személy veszti életét egymillió lakosra vetítve, ami több mint kétszerese az uniós átlagnak. Így nem véletlen, hogy a jelentős európai anyagi támogatással járó országos helyreállítási tervben a közlekedésbiztonság erőteljes növelése is szerepel.
Ezt legalább 300 mobil sebességmérő berendezés, illetve legalább 500 közúti kamera beszerzésével, működésbe helyezésével valósítanák meg a következő két évben, mintegy 35 millió euróból.
Csakhogy a tervek gyakorlatba ültetésének nemcsak az eddig hiányzó pénz volt az akadálya: a megvalósításhoz törvénymódosítások is kellenek.
Cosmin Andreica, az Europol rendőrszakszervezet képviselője a Fanatik.ro portálnak elmondta, számos példa bizonyítja, hogy ügyvédi manőverekkel jelenleg könnyen megúszhatják a szabályszegők. Például hiába érik tetten a településen 150 kilométer/órával száguldó sofőrt, aki ráadásul meg sem áll a rendőri felszólításra, és eltűnik. A gépkocsik ugyanis sok esetben jogi személyek tulajdonában vannak. Ekkor a rendőrség a rendszám alapján felszólítást küld a cégnek, amely viszont azt mondja, egy napra hozzájuk látogató külföldi állampolgár vezette az autót, nem ismerik, nincsenek róla hivatalos adataik.
– nyilatkozta Andreica a Fanatiknak. A szakszervezeti vezető emlékeztetett, két esetben jelenleg is hasonlóképpen bírságolnak, mégpedig az útadó, illetve a kötelező biztosítás (kgfb/RCA) hiánya esetében, amelyet a rendszám leolvasása alapján állapítanak meg, és a tulajdonos nevére állítják ki a bírságot.
A közlekedésbiztonsági stratégia legfőbb célja a súlyos balesetek számának drasztikus csökkentése
Fotó: Erdély Bálint Előd
Andreica jelezte, a közút- ás autópálya-kezelő társaság (CNAIR) számos útszakaszon felszerelt már kamerákat (főleg a sztrádákon), amelyek képesek rögzíteni, hogy A ponttól B pontig milyen sebességgel haladt egy jármű, de a jelenleg érvényben lévő jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a felvételek alapján bírságokat szabhassanak ki a hatóságok.
Az országos közlekedésbiztonsági stratégia egyébként számos egyéb irányelvet, felmérést, fejlesztést, beruházást is magában foglal. A felhasználható összeg kétharmada közúti felüljárók, gyalogos aluljárók és egyéb építmények megvalósítását fedezi. A román rendőrség adatai szerint tavaly 6273 súlyos közúti baleset történt Romániában, amelyek során 1646-an életüket vesztették és 5484-en súlyosan megsebesültek. Tehát a napi mérleg 17 súlyos baleset, 5 halott, 15 súlyos sebesült. A legyakoribb okok továbbra is a túlzott sebesség, illetve a gyalogosok szabálytalan átkelése az úton.
Szakértők szerint ugyanis egy súlyos sebesült 150 ezer eurós társadalmi költséget, illetve kiesést, hiányt generál, míg egy halott „ára” megközelíti az egymillió eurót.
Csaknem 30 kilométernyi új autópálya-szakaszt adhatnának át idén az észak-erdélyi sztrádán, ha megfelelően mozgósítanak az építők és a hatóságok.
A Kovászna megyei törvényszék csütörtökön 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte annak a hét hónapos csecsemőnek az anyját, akit a nő élettársa halálra vert; a férfi esetében 30 nappal meghosszabbították a vizsgálati fogságot.
A bukaresti kormány csütörtöki ülésén frissítette azt az összeget, amelyet az oktatási intézmények (bölcsődék, óvodák, iskolák) kapnak fejkvótaként a gyermeklétszámuk alapján – jelentette be a kormányszóvivő.
Ingyenes fogászati vizsgálaton és szájápolási tanácsadáson vehetnek részt az érdeklődők Kolozsváron. A Mosollyal közelebb az egészséghez elnevezésű projekt a szájhigiénia világnapja alkalmából hívná fel a figyelmet a fogápolás fontosságára.
Román–boszniai cégtársulás építi az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya leghosszabb, Gyergyóditró és Grințieș közötti szakaszát – közölte csütörtökön Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Magyaroknak és románoknak együtt kell megvédeniük Romániát azoktól, akik a sötétből jönnek, és a sötétségbe akarják taszítani. Soha többé fekete márciust! – fogalmazott Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a marosvásárhelyi fekete március 35. évfordulóján.
Tűz miatt jelentős kár keletkezett a székelyföldi Miklósvár római katolikus templomának épületén az elmúlt vasárnap, március 16-án. Az épületet sürgősen restaurálni szeretnék a helybeliek.
Kiírták a licitet a nagyszabású, három erdélyi megyét felölelő kerékpárút-építési projekt Bihar megyei szakaszának megépítésére. A Velo Apuseni néven futó bicikliút két év alatt épülhet meg Félixfürdő és a Pádis-fennsík között.
Megsérült szerdán a Gemina gyalogsági hadosztály két katonája a Beszterce-Naszód megyei Aszúbeszterce (Dorolea) lőterén – közölte a védelmi minisztérium.
Alacsony kihasználtság miatt megszünteti az elektromosroller-megosztó szolgáltatást a temesvári tömegközlekedési vállalat. Alternatívaként a kerékpármegosztó rendszert és a Begán közlekedő vaporettókat ajánlják az utasok figyelmébe.
szóljon hozzá!