Több ezer gyereket segített a világra – Életút-beszélgetés a 80 éves Zsigmond Anna nőgyógyásszal

Zsigmond Anna

Újszülött a Gynia magánklinikán. A Zsigmond Anna által alapított magánklinika sikertörténetté vált

Fotó: Gynia Klinika

Az 1989-es rendszerváltás óta eltelt időszak legismertebb kolozsvári magyar szülész-nőgyógyásza Zsigmond Anna. A nyolcvanadik születésnapját ünneplő főorvos 2008-ban alapította meg a Gynia magánklinikát, amelynek hosszú évekig orvosigazgatójaként tevékenykedett. Az 1980-as években testvéréhez, Tőkés Lászlóhoz hasonlóan Zsigmond Anna is a Securitate célkeresztjébe került. Több mint öt évtizedes szakmai pályafutásáról és a családi kötelékről beszélgettünk.

Makkay József

2024. december 21., 18:102024. december 21., 18:10

2024. december 23., 08:192024. december 23., 08:19

– Hogyan indult el Zsigmond Anna az orvosi pálya felé?

– Szorgalmas, jó tanuló lányként nagyon szerettem a matematikát, ezért valamilyen reál szakra készültem. Emlékszem, tizenegyedikes koromban vakbélgyulladással kórházba kerültem, és a kolozsvári klinika személyzete annyira elvarázsolt, hogy amikor öt nap múlva kiutaltak, eldöntöttem, hogy orvos leszek. Gyors és szubjektív döntés volt, de kitartottam mellette. A

Idézet
szüleim nagyon pozitívan álltak hozzá mind a nyolc gyerekük pályaválasztási elképzeléséhez, mindenikünk maga döntötte el, hova szeretne felvételizni, amit tudomásul vettek, és támogattak.

Sem rábeszélni, sem lebeszélni nem akartak semmiről. Emlékszem, hogy ennél az asztalnál – amelyik a szüleim bútora volt – egyszerre négy egyetemista testvérem tanult, és nekem már csak a kályha mellett, a földön jutott hely. Amikor ezt meglátta az egyik szomszédunk, Vásárhelyi János református püspök fia, azt mondta, menjek át hozzájuk tanulni. Onnantól fogva náluk készültem a szessziókra.

– Hátrányt jelentett a felvételin, hogy lelkészcsaládból származik?

– Annyiban volt nehezebb, hogy az értelmiségi családból származó fiatalok a kolozsvári orvosi egyetemen meghirdetett 92 helynek csupán 20 százalékára felvételizhettek, a többi 80 százalék a munkás-paraszt családok gyerekeinek volt fenntartva. Ennek ellenére negyedikként jutottam be az egyetemre, a középiskolában mindig jó tanuló voltam.

Idézet
Sokat segített, hogy a hatvanas évek elején magyarul lehetett felvételizni, de az egyetemi oktatás nyelve román volt.

Az évfolyamon mindössze tizenketten voltunk magyarok. Román szakon akkor sem volt könnyű magyar diáknak lenni: gyakran éreztem, hogy árral szemben úszok nem csak az egyetemen, hanem később, gyakorló orvosként is.

– Hogyan döntött a szülészet-nőgyógyászat mellett?
– Az egyetem befejezése után, 1968-ban férjhez mentem. Az orvosi szakosodás terén megismétlődött az a személyes tapasztalat, amit tizenegyedikes koromban éltem át a kórházban. Akkor is a személyzet munkájának köszönhetően döntöttem el, hogy orvos leszek, és ezúttal egy nőgyógyász orvosnőnek a hatására választottam, akihez terhességgondozásra jártam. Imponáló, ügyes, szakmailag kiválóan felkészült fehérnépként emlékszem rá: számomra érdekes kihívásnak tűnt, hogy egy olyan orvosi ágazatot válasszak, amely akkoriban jórészt férfi szakorvosok ,,felségterülete” volt. Később értettem meg, hogy miért:

Idézet
a nőgyógyász a nap 24 órájában mindig készenlétben kell álljon, ami gyerekeket nevelő családanyának nagyon nehéz feladat.

– Kolozsvártól távol kezdte orvosi pályafutását, miközben családja a kincses városban élt. Mennyire volt nehéz ez a kétlakiság?

– Kihelyezéskor Kolozs megyében egyetlen üres hely sem akadt, csak a szomszédos megyékben választhattam, így kerültem Bihar megyébe, az élesdi kórházba. A férjem és a kisfiam itthon maradtak, gyakorlatilag bejárónő nevelte a gyereket. Nagyon nehéz időszak volt, hetente egyszer tudtam hazajönni. Korábban sokat foglalkoztatott a kutatás is: nagyon szerettem olvasni, dokumentálódni, kísérletezni, de miután egy konferencián az általam megírt tudományos dolgozatot a főnököm úgy adta elő, hogy a nevemet meg sem említette, rájöttem, pártfogó nélkül sok babér nem terem számomra, ezért minden erőbedobással gyakorló orvossá akartam válni.

Idézet
A nőgyógyászatot alapfokon is lehet űzni egy poliklinika szakorvosaként, vagy igazi szülész-nőgyógyászként, aki a nehéz műtéti beavatkozástól sem riad vissza. Én az utóbbit választottam.

Már élesdi munkám első napjaiban olyan műtéteket kellett elvégezzek, amit a gyakorlatban nem láttam, és nem is volt kitől megkérdezzek. Szakkönyvekből tanultam meg sok mindent, amit élőben próbáltam ki. Minden sikeres műtét megerősítette bennem a hitet, hogy állandóan tanulni, képezni kell magad ezen a pályán.

Zsigmond Anna nemrég ünnepelte 80. születésnapját Galéria

Zsigmond Anna nemrég ünnepelte 80. születésnapját

– Hogyan került vissza Kolozsvárra?

– Sok-sok utánajárással a Kolozs megyei Mócsra helyeztek, ahol a kórház egyetlen szakorvosaként a szülészetért feleltem. Harmincéves orvosként egy olyan világba csöppentem, ahol elkezdődött a hatósági harc az illegálisnak tekintett terhességmegszakítások felderítéséért. Szakmai pályafutásom legnehezebb és legsötétebb időszaka volt ez. Bennünket, nőgyógyászokat arra köteleztek, hogy a falusi körorvosokkal együtt vizsgáljuk meg a szülőképes nőket, nincs-e rejtett terhességük, vagy nem történt-e terhességmegszakítás. Először 18-tól 40 évig terjedt ki a nők ellenőrzése, amit később a 16-45 év közötti korosztályokra bővítettek. Idővel behívott kihallgatásra a Securitate. Amikor már többször zaklattak, megkérdeztem az egyik páciensemet – akiről tudtam, hogy a férje az állambiztonságnál dolgozik –, hogy mit követtem el.

Idézet
Kiderült, hogy a nőgyógyászokat ,,potenciális bűnelkövetőként” kezelik, akik titokban terhességmegszakítást végezhetnek, ezért kiemelten figyelték a tevékenységünket.

– Ehhez később hozzájárult a testvére, Tőkés László meghurcolása is?

– Az az időszak már fél lábbal Kolozsváron ért, ugyanis akadt egy román orvosismerősöm, aki megbízott bennem, és részmunkaidőre beajánlott a kolozsvári poliklinikára. Később a nőgyógyászat sürgősségi osztályán dolgozhattam heti egy-két napot, miközben Mócson maradtam főállásban. Reménykedtem benne, előbb-utóbb megengedik, hogy háromgyerekes családanyaként visszatérhessek Kolozsvárra. A gyerekeim is nagyon nehezen viselték a távollétemet. Nemrég a nagyobbik fiam mesélte, hogy egyik kamasz gyerekével több gond van, mire azt válaszoltam, hogy ő bezzeg jó gyerek volt. Erre mondta a fiam, hogy ,,te ezt honnan tudod, mert alig voltál itthon”. Utólag visszagondolva, valóban így alakult az életem, amire még rátett egy lapáttal a Ceaușescu-éra utolsó két-három éve.

Idézet
László miatt akkor már megfigyelték az egész Tőkés családot, erre jött nekem pluszba az abortuszüldözés kemény időszaka.

A házi magzatelhajtás miatt súlyos állapotba került nőket hozott be a mentő a sürgősségire, akiket a besúgó nővérek jelentettek. Ha a szakorvos nem értesítette a hatóságokat, utólag őt is letartóztathatták.

– Milyenek voltak az állambiztonsági kihallgatások?

– Rémisztő légkörük maradt meg bennem, több órára bent tartottak. Mindig féltem.

Idézet
Rám akarták bizonyítani, hogy a szekrényemben amerikai dollárt találtak, amit tiltott terhességmegszakításért kaptam. Annyira nevetséges volt, hogy felkacagtam, mert életemben nem láttam még dollárt.

Végül ejtették a vádat, de mindig újabb és újabb félelemkeltéssel álltak elő. Emlékezni is rossz arra az időszakra.

Zsigmond Anna volt adott pillanatban az egyetlen magyar nőgyógyász a kincses városban

– Az 1990-es évek elején új lappal kolozsvári főorvosként folytatta szakmai pályafutását. Hogyan emlékezik azokra az évekre?

– Amikor főállásban bekerülhettem Kolozsvárra, én voltam az egyetlen magyar nőgyógyász a kórházban, sőt a városban is. Egyre többen megkerestek, és egy idő után magánkabinetet nyitottam, ahol nyugodtabb körülmények között fogadhattam a betegeimet. Közben püspökké választott László öcsém holland kapcsolatai révén segélyszállítmányokat továbbított a kolozsvári Stanca szülészeti klinikára is, ami nagyon jól jött a kommunista rendszer utáni nehéz időszakban. Szintén a hollandok segítettek abban, hogy megnyithassam a magánrendelőmet, ahol nagyon sok beteg megfordult. Úgy is fogalmazhatnék, hogy a nap 24 órájában a kórházban, vagy a magánrendelőmben dolgoztam, hihetetlenül zsúfolt időszaka volt ez az életemnek. Egy hollandiai utamon láttam, hogyan néz ki Nyugat-Európában a magánorvosi kabinet, ezért vágtam bele.

Zsigmond Anna Galéria

Az új kórházi szárny, a termékenységi klinika bejárata

Fotó: Gynia Klinika

– Nagyobbik fia, Zsigmond István is nőgyógyásznak tanult. Ragadós volt az anyai példa?

– Érdekes módon arról nem beszéltünk, hogyan kötelezte el magát a szülészet-nőgyógyászat mellett. Biztos, hogy nem én beszéltem rá, mert tudtam, hogy ez mivel jár. Saját elhatározásból választotta, jó tanuló volt. Akkor kezdődtek a gondok, amikor megirigyelték, hogy túl sok a betegem, és sok szülést vezetek le. Kinéztek az orvosi közösségből, amely a kilencvenes években a mi kapcsolatainknak is köszönhetően sok segítséget kapott külföldről.

Idézet
A Gheorghe Funar polgármester nevével fémjelzett időszak idején számtalan elvtelen támadásnak voltam kitéve,

de igazából az fájt a legjobban, amikor Istvánt nem akarták doktoranduszként befogadni az állami kórházba, ezzel is rajtam akartak ütni.

– Ekkor született meg a Gynia magánkórház ötlete?
– A magánkórház terve korábban felvetődött, ugyanis holland ismerőseink fantáziát láttak volna egy többségi holland tulajdonú egészségügyi intézmény felépítésében, de ez végül nem valósult meg. A Gynia kórház telkét azzal az elképzeléssel vásároltam meg, hogy nyugdíjas éveimre házat és saját rendelőt építek. Végül a fiam vetette fel a kórház ötletét, hogy hozzuk össze saját tőkéből. Úgy kerestünk még befektetőket, hogy a fiammal megmaradjunk többségi tulajdonosnak, és elkezdődött az építkezés.

Idézet
Eleve olyan kórházban gondolkodtunk, ahova a magyar páciens emelt fővel bemehet, a személyzet nagyobb része beszélt magyarul. A 2008-ban elindított szülészeti-nőgyógyászati kórház rövid idő alatt sikertörténetté vált, hosszú évekig gazdaságilag is nagyon jól teljesített.

Napjainkban élünk át nehezebb időszakot, amikor Kolozsváron megjelentek a tőkeerős nagy magánkórházak, amelyek magasabb bérekkel próbálják mindenhonnan elcsábítani a szakembereket. Nálunk a fizetések teljesítményorientáltak: mindenki annyit keres, amennyit dolgozik. Ha valakit sokan keresnek, sok a szülése, az értelemszerűen többet keres, mint a kollégája, akinek kevesebb a munkája.

– Nyolcvan évesen ön is rendszeresen bejár dolgozni a klinikára...
– A korábbi iramot alábbhagytam, de tény, hogy ma is nagyon szeretem a munkámat. Sokan megkeresnek, de műtéteket és ügyeletet már nem vállalok. Jó bejárni a klinikánkra, mert igazi kollegiális légkör fogad, amit nem lehet összehasonlítani az állami kórházakkal, ahol a csúcsvezetőség ,,beletörli a lábát” az alkalmazottakba, nincs tisztelet, közös elfogadás. Sajnos az állami egészségügy alig változott, csak a fizetéseket emelték meg, a régi munkamorál azonban megmaradt.

Idézet
A mi kórházunkban jó a hangulat, és a tavaly átadott új termékenységi klinikával remélhetőleg az anyagi helyzetünk is javulni fog.

Több tehetséges fiatal orvos szegődött el hozzánk, biztosított az utánpótlás.

Zsigmond Anna Galéria

A 2008-ban alapított Gynia volt az első, többségében magyar tulajdonú kórház Kolozsváron

Fotó: Gynia Klinika

– Hogyan látja, a nőgyógyászati szakma jóval könnyebb, mint mondjuk öt évtizeddel ezelőtt, amikor fiatal orvosként Mócson dolgozott?

– Teljesen mások a feltételek, de a szakma nehézsége megmaradt, ami ma is igénybe veszi az orvost. Sok olyan szülés van, ahol szövődmények léphetnek fel, és veszélybe kerülhet az anya, vagy a gyerek élete. A szaktudásnak, a megfelelő hozzáállásnak és a korszerű gyógyászati eszközöknek köszönhetően ezek pozitív végkicsengésű történetek, az újszülött babának együtt örülhetünk a kismamával. Aki belülről látja a kockázatokat, annak elképzelhetetlen felelőtlenség az otthonszülés veszélye. Volt már esetünk, hogy egy házaspár itteni terhességgondozás után tudtunkon kívül bevállalta az otthonszülést, majd megjelent nálunk a gyerekkel. Amikor viszont a következő gyereket vállalta, valószínűleg a korábbi, orvosi felügyelet nélküli, rendezetlen szülés miatt hátramaradt egészségügyi gondok életveszélyes vérzést idéztek elő, válságos állapotban kellett behozni a klinikára.

Idézet
Utólag elmagyaráztam a kismamának, hogy könnyen az életébe kerülhetett volna az újabb otthonszülés.

Egy nőgyógyász számára egyértelműen a szülés a szakma legizgalmasabb része, ezért találom nagyon szépnek.

korábban írtuk

Szakorvosok szerint a meddőség kezelhető – Új mesterséges megtermékenyítési központ nyílt Kolozsváron
Szakorvosok szerint a meddőség kezelhető – Új mesterséges megtermékenyítési központ nyílt Kolozsváron

A Gynia szülészeti és nőgyógyászati magánklinika új reprodukciós részlegét avatták fel szombat délután Kolozsváron. Az országban a 43., mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó egészségügyi intézményben számos magyar szakorvos is dolgozik.

korábban írtuk

Megnőtt a mesterséges megtermékenyítés iránti igény a meddőségi problémák elterjedésével
Megnőtt a mesterséges megtermékenyítés iránti igény a meddőségi problémák elterjedésével

A magánklinikák gyors fejlődésének időszakát éli a romániai egészésgügy. Dr. Zsigmond István nőgyógyász szakorvos, a kolozsvári Gynia magánklínika főorvosa szerint óriási a külöbség a magán és az állami egészségügyi ellátás között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából

Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából
2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica
2025. április 02., szerda

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá