Fotó: RMDSZ
Kolozs megye tizenkét településén helyeztek ki tavaly kétnyelvű helységnévtáblákat, hátra van még további 17 település – közölte szerdán az RMDSZ megyei szervezete az anyanyelv nemzetközi napja alkalmából.
2018. február 21., 11:022018. február 21., 11:02
2018. február 21., 11:472018. február 21., 11:47
Antal Géza, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének ügyvezető elnöke közölte, ezeket a táblákat sok esetben a helyi RMDSZ-es tanácsosok kezdeményezésére szerelték fel, azonban helyenként a prefektúra vagy az RMDSZ megyei szervezetének a közbenjárására is szükség volt.
A szövetség tájékoztatása szerint Kolozs megyéből 85 település szerepel abban a kormányhatározatban, mely rögzíti, hogy hol kell az adott kisebbség nyelvén is feltüntetni a települések neveit.
Csoma Botond megyei RMDSZ-elnök szerint az alakulat elmúlt évben folyamatosan napirenden tartotta a helységnévtáblák kérdését, legyen szó a megye bármely településéről. A parlamenti képviselő közölte, helyi tanácsosokkal egyeztetve több esetben is sikerült gyors megoldást találni és pótolni a hiányzó táblákat.
„Voltak olyan esetek is, amikor a felszólítás vagy a hivatalos átirat küldése oldotta meg az ügyet, de volt olyan is, hogy a prefektusi hivatalhoz kellett fordulnunk” – állapította meg Csoma Botond. Jelenleg 17 településen hiányzik a kétnyelvű tábla Kolozs megyében. Az RMDSZ Kolozs megyei szervezete közölte, ezekben az esetekben is intézkedtek már, ezt mutatja a szervezet honlapján elérhető helyzetjelentés. A jelentést az anyanyelv nemzetközi napja alkalmából készítette el a szervezet, melyben összegzik az elmúlt egy év megvalósításait, valamint a további teendőket.
Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) közgyűlése 1999-ben nyilvánította február 21-ikét az anyanyelv nemzetközi napjává. A nemzetközi szervezet ezzel is fel kívánta hívni a figyelmet a Föld nyelvi sokszínűségére és gazdagságára.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!