A kolozsvári rehabilitációs kórház az ellátás minősége és az intézmény tisztasága szempontjából is jól áll
Fotó: Recuperarecluj.ro
A romániai kórházakba beutalt páciensek mintegy ötöde elégedetlen az egészségügyi intézmények állapotával, és ugyanennyi hányaduk volt kénytelen az ellátás során saját pénzből vásárolni gyógyszereket és fogyóeszközöket – derült ki a Romániai Egészségügyi Figyelő (Observatorul Român de Sănătate) civil szervezet jelentéséből.
2018. február 10., 10:112018. február 10., 10:11
Noha a köztudatban meglehetősen negatív a hazai kórházakról kialakított kép, a bő egy év alatt – 2016 decembere és 2018 januárja között – gyűjtött adatok alapján készített statisztika mégsem mutat minden szempontból teljesen kilátástalan helyzetet. Tíz válaszadóból nyolc például meglehetősen, illetve rendkívül elégedett volt az őt kezelő orvos hozzáállásával és szakértelmével, míg a felméréshez összeállított kérdőívet kitöltött
A civil szervezet a páciensek által kiutalásuk után SMS-en keresztül vagy az interneten kitöltött kérdőívek alapján állította össze jelentését – írja a Hotnews.ro hírportál. A beszámoló arra a negatív vonatkozásra is kitér, hogy az országban működő állami kórházak 21 százalékát látszólag nem érdekli a betegek visszajelzése, ennyi intézményben ugyanis egyetlen kérdőívet sem töltettek ki a kiutalt páciensekkel.
A visszajelzést egyáltalán nem igénylő kórházakat megnevező „szégyenlistán” két erdélyi intézmény szerepel: a máramarosszigeti városi kórház a nyolcadik, a kolozsvári egyetemi vagy vasutaskórház pedig a tizedik. Az elégedett páciensek arányát figyelembe véve ugyanakkor
A civil szervezet külön listát állított össze azzal kapcsolatban, hogy a páciensek mennyire tartják tisztának az egyes intézményeket, ezen első helyen szerepel a kolozsvári szívkórház, a negyedik helyen a rehabilitációs klinika, és a kilencedik pozíciót foglalja el a gasztroenterológiai intézet, a tizedik helyre pedig a kolozsvári városi kórház került, ugyanakkor ebben a tekintetben is jól teljesít a brassói szülészet. A teljes jelentés elérhető a civil szervezet honlapján.
A Romániai Egészségügyi Figyelő jelentésében arra is kitér: azelőtt is lehetőség volt a meglátások feljegyzésére, de ez eléggé esetleges volt, a páciens ugyanis kiutaláskor kitölthetett egy kérdőívet, amit a titkárságon bevezettek egy saját rendszerbe. A Cioloş-kabinet egészségügyi tárcavezetője, Vlad Voiculescu által kezdeményezett új rendszer ezzel szemben egységes, a páciens – akinek adatai bekerülnek az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elektronikus rendszerébe – SMS-ben vagy e-mailben kap egy kilenc kérdésből álló nyomtatványt, a válaszokból összeállított statisztika pedig elérhető a minisztérium által működtett honlapon.
A platform bevezetése előtti statisztika szerint egyébként 10-ből 9,8 személy elégedettnek mondta magát a kórházi körülményeket illetően, miközben például Franciaországban ez az arány 10/7,4 volt – erre még 2016-ban hívta fel a figyelmet Vlad Voiculescu.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
szóljon hozzá!