Tesznek rá. Hiába a tiltás, hiába életveszélyes, sokan mégis megmártóznak az erdélyi folyókban, tavakban
Fotó: Gálna Zoltán
Fittyet hánynak az emberek a „Fürdeni tilos!” táblákra, és a nagy nyári melegben szívesen csobbannak a közeli vagy éppen távolabbi tavakban, folyókban, holott hivatalosan Erdélyben egyetlen olyan természetes fürdőhely sincs, ahol ez engedélyezett lenne. Ennek oka legtöbbször a megfelelő infrastruktúra hiánya. Szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy az ilyen illegális szabadstrandokon a fulladás veszélye is nagyobb, mint a felügyelettel működő fürdőhelyeken.
2021. augusztus 13., 08:482021. augusztus 13., 08:48
Romániában mindössze ötven természetes fürdőhely rendelkezik közegészségügyi engedéllyel, ebből 49 a Fekete-tenger partján, az 50. pedig a Tulcea városban található Ciuperca-tó. A közegészségügyi hatóságok folyamatosan ellenőrzik a víz minőségét, az egészségügyi minisztérium évente jelentést készít, ami megjelenik az Európai Környezetvédelmi Ügynökség honlapján. Viszont
– magyarázta a Krónika megkeresésére Tar Gyöngyi, a Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. Kérdésünkre megerősítette egyúttal, hogy Erdélyben valóban egyetlen természetes tó sem rendelkezik engedéllyel.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint Romániában 2300 természetes és 1150 mesterséges tó van, ám ezek közül csak a tulceai rendelkezik a fürdésre alkalmas besorolással. A többi európai uniós tagországban ennél sokkal jobb a helyzet, Lengyelországban 367 tó rendelkezik engedéllyel, Németországban 1900, és Bulgáriában, ahol négyszer kevesebb tó van, mint Romániában, sikerült négyet engedélyeztetni. Az egészségügyi minisztérium arra is felhívja a figyelmet, hogy
Az engedélyeket különben a közegészségügyi és a vízügyi hatóságok állítják ki. A közegészségügyi illetékesek korábbi közleménye szerint a vizek minősége is változó, ám további akadályt jelent az engedélyeztetés során, hogy a minimális infrastruktúra sem épült ki a tavak környékén.
Az Országos Vízügyi Hatóság (ANAR) a közösségi oldalán is közzétette a figyelmeztetést, hogy tilos a fürdés azokon a helyszíneken, amelyek nem rendelkeznek engedéllyel, és ahová kitették a „Fürdeni tilos!” táblát. Egyúttal arra biztatnak, hogy csak az erre a célra kialakított helyszíneken csobbanjunk, és arra is figyelmeztetnek, hogy a gátaknál kialakított vízgyűjtők különösen veszélyesek.
Tilos és életveszélyes, mégis sokan szívesen hűsölnek az „érintetlen” tavak, folyók vizében
Fotó: Jakab Mónika
Egy az elmélet, és más azonban a gyakorlat. Jártunkban-keltünkben gyakran láthatunk a tavakban, folyókban fürdőző embereket.
– szögezte le megkeresésünkre Ágoston László, a Kovászna megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. Rámutatott, a tapasztalat szerint sokan nem veszik figyelembe a tiltást, hiába van a parton a tiltótábla, mégis megmártóznak a tavakban.
Kitért egyúttal arra is, hogy a nyári fürdőzőszezonban, vagyis május 15. és szeptember 15. között rendszeresen ellenőrzik a víz minőségét. A háromszéki Besenyői- és Rétyi-tavak vize például alkalmas lenne fürdésre, a mintákban nem mutattak ki a megengedettnél több mikroorganizmust, ám nem adhatják meg az engedélyt, mert a többi feltételt nem teljesítik,
Mint a szakember is hangsúlyozta, márpedig mindez befektetést feltételez. Ágoston László szerint valószínűleg azért nem ruháznak be a természetes vizek, fürdőhelyek környékén vállalkozók, mert nem látnak benne üzleti lehetőséget, tartanak tőle, hogy nem térül meg a befektetés.
„Ha mindenki figyelmen kívül hagyja a tiltást, és ingyen fürödnek, félő, hogy nem fizetnének belépti díjat. A természetes vizek mellett általában vendéglők, éttermek nyílnak, kihasználják a helyszín vonzerejét, ám mivel így is működik a vállalkozás, már nem tartják fontosnak, hogy kiépítsék a környéket, elindítsák az engedélyeztetés folyamatát. Szerencsének tartom, hogy a tavak vize legalább közegészségügyi szempontból megfelelő, így nem áll fenn a megbetegedés veszélye, ám a természetes vizekben, ahol nincs felügyelet, a fulladás kockázata is nagyobb” – hívta fel a figyelmet a közegészségügyi hatóság igazgatója.
Előre kitervelte az erőszakos támadást, és baltával felfegyverkezve próbált betörni az áldozat otthonába a múlt heti Maros megyei gyilkosság azóta is körözött gyanúsítottja – legalábbis ez derül ki az ügyészségi jelentésből.
Évekkel ezelőtt már túlélt egy súlyos repülőbalesetet az a férfi, aki kisgépével hétfőn a Hunyad megyei Szászváros közelében lezuhant és meghalt.
Elektromos kerítés telepítésével próbálja megóvni az emberek testi épségét a Brassó megyei Barcarozsnyó önkormányzata az egyre jobban elszaporodó és a településre behatoló medvék miatt.
Megnőtt a közoktatásban dolgozó fejlesztőpedagógusok száma, a szülők nyitottabbá váltak a sajátos nevelési igényű gyerekek felzárkóztatására. Egészségügyi videós riportsorozatunk e heti részében a Kolozsvári Református Kollégiumba látogattunk el.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
1 hozzászólás