Tesznek rá. Hiába a tiltás, hiába életveszélyes, sokan mégis megmártóznak az erdélyi folyókban, tavakban
Fotó: Gálna Zoltán
Fittyet hánynak az emberek a „Fürdeni tilos!” táblákra, és a nagy nyári melegben szívesen csobbannak a közeli vagy éppen távolabbi tavakban, folyókban, holott hivatalosan Erdélyben egyetlen olyan természetes fürdőhely sincs, ahol ez engedélyezett lenne. Ennek oka legtöbbször a megfelelő infrastruktúra hiánya. Szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy az ilyen illegális szabadstrandokon a fulladás veszélye is nagyobb, mint a felügyelettel működő fürdőhelyeken.
2021. augusztus 13., 08:482021. augusztus 13., 08:48
Romániában mindössze ötven természetes fürdőhely rendelkezik közegészségügyi engedéllyel, ebből 49 a Fekete-tenger partján, az 50. pedig a Tulcea városban található Ciuperca-tó. A közegészségügyi hatóságok folyamatosan ellenőrzik a víz minőségét, az egészségügyi minisztérium évente jelentést készít, ami megjelenik az Európai Környezetvédelmi Ügynökség honlapján. Viszont
– magyarázta a Krónika megkeresésére Tar Gyöngyi, a Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. Kérdésünkre megerősítette egyúttal, hogy Erdélyben valóban egyetlen természetes tó sem rendelkezik engedéllyel.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint Romániában 2300 természetes és 1150 mesterséges tó van, ám ezek közül csak a tulceai rendelkezik a fürdésre alkalmas besorolással. A többi európai uniós tagországban ennél sokkal jobb a helyzet, Lengyelországban 367 tó rendelkezik engedéllyel, Németországban 1900, és Bulgáriában, ahol négyszer kevesebb tó van, mint Romániában, sikerült négyet engedélyeztetni. Az egészségügyi minisztérium arra is felhívja a figyelmet, hogy
Az engedélyeket különben a közegészségügyi és a vízügyi hatóságok állítják ki. A közegészségügyi illetékesek korábbi közleménye szerint a vizek minősége is változó, ám további akadályt jelent az engedélyeztetés során, hogy a minimális infrastruktúra sem épült ki a tavak környékén.
Az Országos Vízügyi Hatóság (ANAR) a közösségi oldalán is közzétette a figyelmeztetést, hogy tilos a fürdés azokon a helyszíneken, amelyek nem rendelkeznek engedéllyel, és ahová kitették a „Fürdeni tilos!” táblát. Egyúttal arra biztatnak, hogy csak az erre a célra kialakított helyszíneken csobbanjunk, és arra is figyelmeztetnek, hogy a gátaknál kialakított vízgyűjtők különösen veszélyesek.
Tilos és életveszélyes, mégis sokan szívesen hűsölnek az „érintetlen” tavak, folyók vizében
Fotó: Jakab Mónika
Egy az elmélet, és más azonban a gyakorlat. Jártunkban-keltünkben gyakran láthatunk a tavakban, folyókban fürdőző embereket.
– szögezte le megkeresésünkre Ágoston László, a Kovászna megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. Rámutatott, a tapasztalat szerint sokan nem veszik figyelembe a tiltást, hiába van a parton a tiltótábla, mégis megmártóznak a tavakban.
Kitért egyúttal arra is, hogy a nyári fürdőzőszezonban, vagyis május 15. és szeptember 15. között rendszeresen ellenőrzik a víz minőségét. A háromszéki Besenyői- és Rétyi-tavak vize például alkalmas lenne fürdésre, a mintákban nem mutattak ki a megengedettnél több mikroorganizmust, ám nem adhatják meg az engedélyt, mert a többi feltételt nem teljesítik,
Mint a szakember is hangsúlyozta, márpedig mindez befektetést feltételez. Ágoston László szerint valószínűleg azért nem ruháznak be a természetes vizek, fürdőhelyek környékén vállalkozók, mert nem látnak benne üzleti lehetőséget, tartanak tőle, hogy nem térül meg a befektetés.
„Ha mindenki figyelmen kívül hagyja a tiltást, és ingyen fürödnek, félő, hogy nem fizetnének belépti díjat. A természetes vizek mellett általában vendéglők, éttermek nyílnak, kihasználják a helyszín vonzerejét, ám mivel így is működik a vállalkozás, már nem tartják fontosnak, hogy kiépítsék a környéket, elindítsák az engedélyeztetés folyamatát. Szerencsének tartom, hogy a tavak vize legalább közegészségügyi szempontból megfelelő, így nem áll fenn a megbetegedés veszélye, ám a természetes vizekben, ahol nincs felügyelet, a fulladás kockázata is nagyobb” – hívta fel a figyelmet a közegészségügyi hatóság igazgatója.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
1 hozzászólás