Fotó: Facebook/Teleki László Alapítvány
Tető került a tamáshidai romtemplom főszentélyére – adta hírül a középkori műemlék megmentésén fáradozó Teleki László Alapítvány.
2022. július 13., 15:292022. július 13., 15:29
A több mint ezer lelkes Bihar megyei faluban csupán mintegy 150 magyar él, emlékeztet az alapítvány, amely szerint a szórványtelepülés értékes, középkori templomának szentélyére a Határon túli Árpád-kori templomok műemléki helyreállítási program támogatásával készült tetőszerkezet. A magyarországi alapítvány tavaly novemberben számolt be róla, hogy elkezdődtek Tamáshida templomszentélyének falkorona-megerősítési munkálatai.
Ma is áll impozáns méretű nyugati tornya és az egykori főszentély, melynek boltozata a beomlással fenyeget” – írta akkor honlapján a Kárpát-medencében számos műemlék-felújítási munkálatot felügyelő szakmai szervezet.
Emlékeztettek, hogy a jelenleg kis Bihar megyei település egykor jelentős lehetett, a 13. században „megerősített német városként” említették, majd a Rátold nemzetség birtoka volt, még országgyűléseket is tartottak itt.
„A templom mindhárom szentélye félköríves lehetett, ezek közül ma csak a kiugró főszentély áll, megőrizve téglaboltozatát. A nyugati rész összetett kialakítású volt: középen robusztus torony magasodik, melynek ma is áll öt emelete” – olvasható az alapítvány korábbi leírásában.
A román stílusban épült templom sorsára vonatkozóan akkor telt be a pohár, amikor a Bihar Megyei Művelődésügyi Igazgatóság akkori vezetője 2012-ben a helyszínen járt, és azt látta, hogy a tatárjárás előtt épült templom egy részét tyúkólnak használják, mesélte akkor a Krónikának a község jegyzője.
Ennek nyomán a helyi önkormányzat elfogadta a köztulajdonba vételt, illetve az 595 négyzetméteres terület védetté nyilvánításáról szóló határozatot. Tamáshida a Fekete-Körös partján, az Arad felőli megyehatár közvetlen közelében található.
Elkezdődtek a Bihar megyei Tamáshida templomszentélyének falkorona-megerősítési munkálatai. A műemlék magyar kormányzati finanszírozással, a Határon túli Árpád-kori templomok műemlék-helyreállítási program keretében újul meg.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!