Tánczos Barna szívesen tartana felkészítőt annak, aki nem boldogul
Fotó: Apepaduri.gov.ro
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint az adatok azt bizonyítják, hogy a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, valamint az erdőradar egyaránt működőképes, a felmerülő problémákat pedig orvosolni fogják a hatóságok. A tárcavezetőt a civil szervezetek részéről felmerült rendellenességekre reagáltattuk.
2021. február 25., 07:552021. február 25., 07:55
2021. február 25., 08:002021. február 25., 08:00
Vannak ugyan megoldandó technikai problémák, de működőképes a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL), valamint az erdőfelügyelő – szögezte le lapunknak Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter. A tárcavezető elmondta, a kiállítandó dokumentumok mindössze egy százaléka esetében észleltek fennakadásokat, és meggyőződése: ha a felmerült gondokat orvosolják,
Nemrég a Declic elnevezésű szervezet köré szerveződött civilek aláírásgyűjtést indítottak annak érdekében, hogy petíciót nyújtsanak be a környezetvédelmi minisztériumhoz, kérve, tegyék átláthatóbbá a rendszert. Az indítványt eddig közel 38 ezren látták el kézjegyükkel. Azóta a kezdeményezők frissítették bejegyzésüket, és közölték: a társadalmi nyomásgyakorlás megtette a hatását, az erdőfelügyelő rendszerben egyre több, törvény által is szavatolt információ érhető el.
Elméletileg nagyon hasznos lehetne a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, valamint az erdőfelügyelő, ám a tapasztalatok szerint soha nem volt akarat, hogy ezek – a lehetőségeket kihasználva – teljes kapacitással és átláthatóan működjenek – szögezte le a Krónikának Hans Hedrich aktivista, a segesvári Neuer Weg környezetv&am
Továbbra is nehezményezik ugyanakkor a civilek, hogy a fát szállító teherautók útvonala 24 óra után eltűnik, és felhívják a figyelmet, hogy ez ellentmond a tavaly júniusban kibocsátott 497-es számú kormányrendelet alkalmazási módszertanának. Korábban a zöldszervezetek arra panaszkodtak, hogy
Hiányolták többek között, hogy nem jelennek meg az üzemtervek, a fakitermelési engedélyben szereplő mennyiségi becslésigazolások (APV), továbbá három nap elteltével eltűnnek a szállítási adatok. Azóta a panaszok egy része megoldódott.
Fotó: Pinti Attila
„Szívesen tartanék felkészítőt a rendszer használatáról annak, aki nem tud lekövetni benne egy üzemtervet, de ez nem az én tisztem” – reagált a kritikák egy részére Tánczos Barna miniszter. A tárcavezető hangsúlyozta, az erdőradar működik, az informatikai rendszer használata révén részletesen lekérdezhetők a helyszínen kitermelt famennyiségek.
Ennek segítségével be lehet azonosítani a kitermelési parcellákat, a rönköket szállító teherautókat, fényképek vannak feltöltve minden szállítóeszközről, a fuvar befejezése után GPS-koordináták alapján megnézhető a teljes útvonal. A szállításról három napig visszamenően minden információ megtalálható itt” – szögezte le az RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter.
Tánczos Barna úgy vélekedett, minél összetettebbre tervezik az erdőradart, annál bonyolultabb valós időben, azonnali információkat lekérni; ha több fényképet, több információt akarunk, azzal csak leterheljük a rendszert. A tárcavezető hozzátette, a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszernek (SUMAL) már több mint negyvenezer felhasználója van, naponta átlagosan 15 ezer fuvarlevelet töltenek ki, de vannak napok, mikor a fuvarlevelek száma meghaladja ezt a számot.
Az országban ugyanakkor eddig közel egymillió köbméter fa feldolgozását követte le az erdőradar. A miniszter szerint az adatok is azt bizonyítják, hogy a rendszer működőképes, a felmerülő problémákat pedig orvosolni fogják a hatóságok.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!