Tánczos Barna a Kolozsvári Magyar Napokon: megtisztítani Romániát lehetetlen küldetés, de sok területen van remény

Tánczos Barna a Kolozsvári Magyar Napokon: megtisztítani Romániát lehetetlen küldetés, de sok területen van remény

Fotó: Facebook/Tánczos Barna

Az energiaválság, az aszály a környezetvédelem és környezettudatosság sok kérdését tette az eddiginél is aktuálisabbá. Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter éppen ezért igyekezett a vízfogyasztás, a spórolás, az újrahasznosítás és a szelektív hulladékgyűjtés kapcsán minden kérdésre válaszolni, minden megjegyzésre reagálni a Kolozsvári Magyar Napok keretében tartott beszélgetésen.

Tóth Gödri Iringó

2022. augusztus 21., 13:572022. augusztus 21., 13:57

A Kolozsvári Magyar Napok utolsó előtti napjának egyik érdekes, felháborodott hangnemet sem mellőző programpontja volt az a beszélgetés, melynek keretein belül dr. Poszet Szilárd, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem környezettudományi tanszékének vezetője és a közönség faggatta Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztert – aki először volt a KMN vendége – az ökológiai lábnyom és a mindennapi élelmiszerpazarlás témájában.

Felvezetésként a miniszter arról beszélt, hogy a pazarlás, illetve az, hogy az emberek nem állnak elég tudatosan ehhez a kérdéshez, súlyos társadalmi probléma Romániában. Az egyszerhasználatos műanyagok, a fölösleges csomagolások használata, a különösen vízigényes textilipar termékeinek halmozása mind olyan modernkori, sajnálatos módon berögzült szokás, amelyeken az állam, a törvények, sőt a nevelés sem tudnak a közeljövőben változtatni. A hulladéktermelés mértékét kevés esély van csökkenteni, ezért a megfelelő hulladékfeldolgozásra, szelektív hulladékgyűjtésre kell koncentrálni – fogalmazta meg a tárcavezető.

Hozzátette: Romániában nagyon kevés tanulmány foglalkozik a pazarlással, mivel kellemetlen téma, senki sem beszél róla szívesen,

Szó esett a vízpazarlásról is, illetve arról, hogy a víz egy olyan forrás, amivel kapcsolatban az emberek többsége Romániában, Erdélyben úgy érzi, hogy léte természetes, hiszen csak megengedi a csapot, és folyik. Az idei krízishelyzet kicsit változtatott ezen az elképzelésen, többen ráeszméltek, hogy az ivóvíz, illetve az öntözésre használt víz mennyisége is korlátozott. Tánczos Barna a téma kapcsán elmondta, ezen a területen is tapasztalhatók nálunk súlyos problémák, hiszen Románia például nem kapott európai uniós támogatást öntöző berendezésekre.

korábban írtuk

Irrigációs rendszerek nélkül ráfizetésessé válhat a gazdálkodás Erdélyben is, összefogással lehetne újraindítani az öntözést
Irrigációs rendszerek nélkül ráfizetésessé válhat a gazdálkodás Erdélyben is, összefogással lehetne újraindítani az öntözést

Bármerre jár az ember, megrepedt termőfölddel és sárguló, kiszáradt kukoricatáblákkal találkozik: az aszály keményen érezteti hatását Erdély minden részén.

Beszélgetőtársa kérdésére a miniszter azt is elmondta, hogy a saját kutak fúrása és azok használata öntözésre bizonyos mértékben megoldást jelenthet, csökkentené a vízhálózatokra nehezedő terhet,

hiszen sokan a gyep öntözésére is az ivóvizet használják. Azt is felvázolta, hogy Romániában sajnos az előző rendszerben szabályozták a folyókat, illetve eltüntették a lápos mocsaras területeket, azaz a vízgyűjtő medencékben nincs pangó víz, ami tulajdonképpen felborította a mikroklímát, akár a lehulló csapadék mennyiségét is befolyásolva lokális szinten. A jövőben ezt a problémát igyekeznek orvosolni, és visszaállítani bizonyos vizes területeket az országban – vetítette előre Tánczos Barna. Az ország a régirendszertől örökölt problémái kapcsán azt is

elmondta: tény, hogy nagyon sok megoldásra váró helyzet van, bezárt bányák, elhagyott üzemek szakszerű lezárása sok esetben várat magára, de a minisztérium foglalkozik ezzel, igyekeznek számba venni az ilyen eseteket.

De tény, hogy lassan haladnak a megoldással, hiszen ezek költséges folyamatok – jegyezte meg.

Az újrahasznosítás kapcsán a miniszter egyrészt elmondta, hogy például az ötven évvel ezelőtti állapotokhoz képest nagyon sokat változtak az élelmiszerbiztonsági szabályok, például üvegeket általában nem lehet újratölteni, mint régen, amikor a tej vagy az olaj esetében is bevett szokás volt ez. Éppen ezért

Romániában a közeljövőben tervezik bevezetni a betétdíjas rendszert a műanyagpalackok, üvegek és alumínium dobozok vonatkozásában, ami a tervek szerint Európa harmadik legnagyobb ilyen rendszere lesz majd.

A csomagolásokat 50 baniért lehet majd visszaváltani. Ez a rendszer a szakemberek számítása szerint elérheti a 90 százalékos hatékonyságot három év alatt. 

Galéria

Fotó: Facebook/Tánczos Barna

A miniszter elmondta, hogy például a hulladékgazdálkodás, a felelőtlen szemetelés szempontjából nagyon fontos, hogy a jövő generációit a jó útra tereljék, tudatosságra neveljék, akár oktatási programok által – például ebben is segíthet a 2022-ben az iskolákba bevezetett Zöld Hét is. Azt is kiemelte, hogy sajnos az ő generációja például nagyon felelőtlenül viszonyul a hulladékgazdálkodás kérdéséhez, és remélhetőleg a fiatalok képesek lesznek ebben a kérdésekre az idősebbekre is hatni.

korábban írtuk

Egy, két, há': elindult a szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő lakosság-tájékoztató kampány
Egy, két, há': elindult a szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő lakosság-tájékoztató kampány

Elindult az Egy, két, há'! szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő lakosság-tájékoztató kampány, amely keretében iskolai beszélgetéseket és az újrahasznosítási infrastruktúra bővítését is tervezik – közölte Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.

Tánczos Barna szerint ugyanakkor nem elég az, hogy ha országos programok, tervek foglalkoznak a szelektív hulladékgyűjtés témával, az önkormányzatoknak is teljes mellszélességgel ki kell állniuk az ügyért,

akár olyan formában is, hogy a városok vezetésének olyan határozatokat kell hoznia, amelyek nem fogják mindenki tetszését elnyerni. Ennek kapcsán az is elhangzott, hogy a szelektív hulladékgyűjtés mikéntjét is az önkormányzatoknak kellene elmagyarázniuk, megtanítaniuk a lakosságnak, már csak azért is, mert településenként eltérhet a hulladékfeldolgozás módja. Ennek kapcsán többen felháborodottan kérdezték meg a minisztert, miért van az, hogy sok településen egyszerre, egy autóba összeöntve viszik a el a háztartások által már szétválogatott különböző típusú hulladékokat. A miniszter elmagyarázta, hogy ezekben az esetekben egyszerűbb a szelektáló soron újraválogatni a szemetet, mint minden típusú szemétért külön autókat küldeni. 

Jelezte egyúttal: szeptemberben indul egy országos tájékoztatási program is a témában, mivel nagyon fontos a kommunikáció az emberekkel.

Tánczos Barna beszélt különböző, az általa vezetett minisztérium által irányított programokról is, mint például az idén tavasszal lezajlott Tisztítsuk meg Romániát! elnevezésű projektről, melyet keserűen tréfálkozva Tom Cruise főszereplésével készült Mission Imposible (Lehetetlen küldetés) című filmhez hasonlított. Táncos Barna elmondta, hogy az illegális hulladéklerakás és a szelektív hulladékgyűjtés kapcsán nagyon sok különböző tapasztalatot gyűjtött össze, mivel az ország különböző térségeiben nagyon eltérő az önkormányzatok és az emberek hozzáállása, és bár sok erdélyi települést kapcsán pozitív példaként lehet kiemelni, nagyon sok idő még az, amig országos szinten mindenhol jó eredményekről beszélhetünk.

Beszélt arról is, hogy a jövőben összesen 450 millió euró értékben fognak több mint 500 hulladéklerakó udvart építeni és 15 nagyobb városi lerakóközpont létrehozását finanszírozzák, valamint olyan digitalizált – telefonnal és kártyával is nyitható – hulladékszigeteket hoznak létre, ahol öt, különböző típusú hulladékot lehet majd elhelyezni. Ezek a modern szigetek háztartásokra lebontva nyilvántartják majd a hulladék minőségét, mennyiségét, ellenőrizhető lesz távolról is a tárolók telítettsége.

Elhangzott: Nagyszebenben már működik egy ilyen rendszer, és hatékonyságát bizonyítja, hogy néhány hónap után használói a hulladék 80 százalékát szelektíven dobták el.

Galéria

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Szintén a közönség kérdésére a miniszter beszélt a komposztálásról is, kiemelve, hogy egy éve „ülnek” az erre vonatkozó, a mezőgazdasági minisztériummal közösen kidolgozandó rendelet tervezetén, és éppen a héten szembesült vele, hogy még a minisztérium komposztálással foglalkozó illetéke sem látott soha élőben komposztot, komposztáló platformot vagy egy komposztáló gödröt. Elmondta, anyagi keret van arra, hogy az önkormányzatokat komposztáló platformok építésében támogassák, szóval remélhetőleg lesz előrelépés az ügyben.

Egy másik felmerülő téma a szennyvízhálózatokra való csatlakozás kérdése volt, aminek kapcsán Tánczos Barna elmondta, a országos helyreállítási tervbe (PNRR) beépítettek egy szociálist csomagot, melynek célja, hogy éppen ebben a csatlakozásban segítsék az anyagilag hátrányos helyzetben lévőket –  szeptemberben írnak ki az ügyben pályázatot önkormányzatok és cégek számára összesen 200 millió euró értékben. Továbbá egy adatbázist is létrehoznak majd, amiben vezetik, ki van a rendszerekre csatlakozva, ki használ tisztító berendezést, illetve hogy a berendezések megfelelően működnek-e, a víz elég tiszta-e és így tovább.

Mintegy összegzésként Tánczos Barna közölte: szeretné, ha mandátuma végéig a felsorolt tervek közül minél több megvalósulna, de tisztában van azzal is, hogy nagyon sok a megoldásra váró probléma, és sokak rendezésére hosszú évek kellenek.

korábban írtuk

Jön a betétdíj: 50 banit kell majd fizetni a visszaváltható üvegért, aludobozért vagy pillepalackért
Jön a betétdíj: 50 banit kell majd fizetni a visszaváltható üvegért, aludobozért vagy pillepalackért

Hamarosan vissza lehet majd vinni a boltokba az újrahasznosítható vizes, sörös vagy üdítős üvegeket, mint ahogy a pillepalackokat és az aludobozokat is, cserébe viszont vásárláskor betétdíjat kell fizeti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 21., vasárnap

Letartóztatták az Arad megyei bankautomata-robbantás harmadik gyanúsítottját is

Harminc napos előzetes letartóztatásba helyeztek egy harmadik férfit is, aki részt vett egy bankautomata kifosztásában az Arad megyei Világoson – jelentette be vasárnap a Román Rendőrség. A férfi 49 éves és aradi lakos.

Letartóztatták az Arad megyei bankautomata-robbantás harmadik gyanúsítottját is
2024. július 21., vasárnap

Vasárnap is leszakadhat az ég Erdély nagy részében, helyenként jégeső is lehet

Elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki vasárnap zivatarok miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének nagy részére.

Vasárnap is leszakadhat az ég Erdély nagy részében, helyenként jégeső is lehet
2024. július 20., szombat

Őslénykár: porrá égett egy jókora dinoszaurusz a barcarozsnyói dinóparkban

Teljesen kiégett egy nagyméretű dinoszauruszmodell szombaton késő délután a barcarozsnyói dinóparkban.

Őslénykár: porrá égett egy jókora dinoszaurusz a barcarozsnyói dinóparkban
2024. július 20., szombat

Viharos idők: felhőszakadásokra, erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok, jégeső is lehet

Esőre és viharokra figyelmeztető narancssárga és sárga, vagyis másod- és elsőfokú riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) összesen 21 megyére.

Viharos idők: felhőszakadásokra, erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok, jégeső is lehet
2024. július 19., péntek

Szüntelen kánikula: négy személy vesztette életét, miután sok időt tartózkodott a tűző napon

Az elmúlt öt nap során négy személy meghalt Arad megyében a kánikula miatt – közölték pénteken a megyei sürgősségi kórház képviselői.

Szüntelen kánikula: négy személy vesztette életét, miután sok időt tartózkodott a tűző napon
2024. július 19., péntek

Kolozs és Bihar megyei is található Románia legkedveltebb strandjai, aquaparkjai között

A kánikulára való tekintettel a Clubulcopiilor.ro portál górcső alá vette Románia 15 legjobb strandját, fürdőhelyét, amely a legtöbb értékelést kapta a látogatók részéről.

Kolozs és Bihar megyei is található Románia legkedveltebb strandjai, aquaparkjai között
2024. július 19., péntek

Újabb út épül Bihar megyében: összekapcsolják a nagyváradi és az agglomerációs körgyűrűt

A jobb közúti összeköttetés biztosítása érdekében új utat fog építeni Nagyvárad agglomerációjában a Bihar megyei önkormányzat és a megyeszékhely polgármesteri hivatala – tájékoztatott pénteken a megyei közgyűlés sajtóosztálya.

Újabb út épül Bihar megyében: összekapcsolják a nagyváradi és az agglomerációs körgyűrűt
2024. július 19., péntek

Kamerákkal akartak véget vetni a kukalopásoknak, de az oszlopot is elvitték

Lopások sorozatára irányítja rá a figyelmet az Arad, Temes, Krassó-Szörány, Hunyad és részben Fehér megyében a főutakat és autópályákat kezelő Temesvári Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP).

Kamerákkal akartak véget vetni a kukalopásoknak, de az oszlopot is elvitték
2024. július 19., péntek

Van, ahol tovább tombol a kánikula; Erdély, a Bánság és a Partium is érintett

Újabb kánikulára figyelmeztető riasztásokat adtak ki pénteken a meteorológusok a Bánság, Erdély, Moldva, Dobrudzsa, a Partium, Olténia és Munténia különböző térségeire.

Van, ahol tovább tombol a kánikula; Erdély, a Bánság és a Partium is érintett
2024. július 19., péntek

Áramütés miatt meghalt egy távközlési vállalat alkalmazottja Arad megyében

Áramütés miatt meghalt csütörtök este egy távközlési vállalat egy alkalmazottja, aki az Arad megyei Aradkövi településen egy villanyoszlopon dolgozott.

Áramütés miatt meghalt egy távközlési vállalat alkalmazottja Arad megyében