Felemelő sztrádahírek. A Nyárádmentén, Szovátán, Gyergyóban is végigmegy majd az A8-as (illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
A Közúti Beruházások Országos Társasága (CNIR) jóváhagyta a versenytárgyalás kiírását az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya hegyvidéki, Gyergyószéket is érintő szakaszainak megépítésére. Az Erdélyben Maros és Hargita megyén, többek között a „turistamágnes” Szováta és Parajd közelében, illetve Gyergyón áthaladó szakaszokkal 1400 kilométeresre nő a licit, tervezés vagy kivitelezés alatt álló sztrádák és gyorsforgalmi utak hossza Romániában, ami jóval több, mint amennyit korábban fél évszázad alatt építettek meg.
2024. október 03., 18:562024. október 03., 18:56
Mint ismeretes, a nemrég alapított új hatóság, a CNIR átveszi a még csak tervezett, jövőbeli projekteket – így a többek között Gyergyót érintőt is – a közúti infrastruktúráért felelős társaságtól (CNAIR), utóbbi a már meglévő utakat kezeli a továbbiakban. A CNIR első, nulláról induló projektje a Focșani–Brăila gyorsforgalmi autóút (DEx). Az Erdélyt Moldvával összekötő, az egyesülésről is elnevezett A8-as autópálya hegyvidéki szakaszainak esetében immár szintén az új közútfejlesztő jár el.
Ennek ügyvezető tanácsa hagyta jóvá ugyanis a minap az A8-as négy szakaszának megépítésére kiírandó licitet. Az össztáv 116 kilométer, a következő lebontásban:
A CNIR tájékoztatása szerint a három megyét érintő említett szakaszokon összesen 38 alagút, 183 híd, felüljáró és viadukt épül. A leendő kivitelezőknek az 1D jelzésű, tehát a Gyergyóalfalu és Ditró közötti rész esetében 34 hónap áll majd rendelkezésre (10 hónap tervezés és 24 hónap kivitelezés), míg a másik három sztrádadarabon 54 hónapot kapnak az építők (14+40) a munkálatok elvégzésére.
A hatóság megemlíti, hogy a finanszírozás vissza nem térítendő európai uniós támogatásból, a 2021-2027-es szállításügyi programból valósul meg, viszont konkrét összegeket nem közöltek vonatkozó Facebook-bejegyzésükben, és azt sem, pontosan mikor írják ki a licitet, illetve meddig jelentkezhetnek az útépítők.
Térképen a Nyárádmentét, a Sóvidéket és Gyergyószéket is érintő nyomvonal
Fotó: Facebook/Compania Națională de Investiții Rutiere
Mint ismeretes, az A8-as sztráda Marosvásárhely és Târgu Neamț felőli végein előrehaladottabb stádiumban van a pályaterv:
Az A8-as Târgu Neamțtól Iași felé veszi az irányt, a 93 kilométeres szakaszon nemrég hagyták jóvá a megvalósíthatósági tanulmányt. A teljes sztráda Marosvásárhelytől a Moldovai Köztársasággal közös határig, Ungheni-ig húzódik majd összesen több mint 300 kilométeren keresztül. Ez lehet az első sztráda, amely összeköti Erdélyt Moldvával, ugyanakkor ennek köszönhetően lesz először autópálya Székelyföldön is. Az összköltséget több mint 4 milliárd euróra becsülik.
Az A8-as fentebb említett hegyvidéki szakaszai ügyében adott hatósági jóváhagyással a tömbmagyar vidékeket is átszelő sztrádarészek hamarosan csatlakozhatnak a licit, tervezés vagy kivitelezés alatt álló gyorsforgalmi (autópálya és autóút) aszfaltcsíkokhoz, melyek jelenleg összesen 1280 kilométert tesznek ki, tehát a közeljövőben várható újabb kiírásokkal ez a szám 1400-ra nő.
Ami már-már hihetetlen megvalósítás, még akkor is, ha több száz kilométer még „a levegőben lóg”, és hosszú ideig vergődhet a bürokratikus eljárások útvesztőjében.
Amúgy jelenleg több mint 530 kilométer épül, csaknem 240 kilométer pedig közel áll ahhoz, hogy konkrétan elkezdődjön a munka, hiszen megvan a kivitelező, és a tervezési szakaszt az építkezés követi.
Nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak építése is dübörög Romániában. Utóbbi több szempontból „alulmarad” a sztrádákkal szemben, viszont sok helyen népszerű, mert kevesebbe kerül – vagyis csak elméletileg.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
„Ránk számíthatsz!” az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – jelentette be Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.
1 hozzászólás