Felemelő sztrádahírek. A Nyárádmentén, Szovátán, Gyergyóban is végigmegy majd az A8-as (illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
A Közúti Beruházások Országos Társasága (CNIR) jóváhagyta a versenytárgyalás kiírását az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya hegyvidéki, Gyergyószéket is érintő szakaszainak megépítésére. Az Erdélyben Maros és Hargita megyén, többek között a „turistamágnes” Szováta és Parajd közelében, illetve Gyergyón áthaladó szakaszokkal 1400 kilométeresre nő a licit, tervezés vagy kivitelezés alatt álló sztrádák és gyorsforgalmi utak hossza Romániában, ami jóval több, mint amennyit korábban fél évszázad alatt építettek meg.
2024. október 03., 18:562024. október 03., 18:56
Mint ismeretes, a nemrég alapított új hatóság, a CNIR átveszi a még csak tervezett, jövőbeli projekteket – így a többek között Gyergyót érintőt is – a közúti infrastruktúráért felelős társaságtól (CNAIR), utóbbi a már meglévő utakat kezeli a továbbiakban. A CNIR első, nulláról induló projektje a Focșani–Brăila gyorsforgalmi autóút (DEx). Az Erdélyt Moldvával összekötő, az egyesülésről is elnevezett A8-as autópálya hegyvidéki szakaszainak esetében immár szintén az új közútfejlesztő jár el.
Ennek ügyvezető tanácsa hagyta jóvá ugyanis a minap az A8-as négy szakaszának megépítésére kiírandó licitet. Az össztáv 116 kilométer, a következő lebontásban:
A CNIR tájékoztatása szerint a három megyét érintő említett szakaszokon összesen 38 alagút, 183 híd, felüljáró és viadukt épül. A leendő kivitelezőknek az 1D jelzésű, tehát a Gyergyóalfalu és Ditró közötti rész esetében 34 hónap áll majd rendelkezésre (10 hónap tervezés és 24 hónap kivitelezés), míg a másik három sztrádadarabon 54 hónapot kapnak az építők (14+40) a munkálatok elvégzésére.
A hatóság megemlíti, hogy a finanszírozás vissza nem térítendő európai uniós támogatásból, a 2021-2027-es szállításügyi programból valósul meg, viszont konkrét összegeket nem közöltek vonatkozó Facebook-bejegyzésükben, és azt sem, pontosan mikor írják ki a licitet, illetve meddig jelentkezhetnek az útépítők.
Térképen a Nyárádmentét, a Sóvidéket és Gyergyószéket is érintő nyomvonal
Fotó: Facebook/Compania Națională de Investiții Rutiere
Mint ismeretes, az A8-as sztráda Marosvásárhely és Târgu Neamț felőli végein előrehaladottabb stádiumban van a pályaterv:
Az A8-as Târgu Neamțtól Iași felé veszi az irányt, a 93 kilométeres szakaszon nemrég hagyták jóvá a megvalósíthatósági tanulmányt. A teljes sztráda Marosvásárhelytől a Moldovai Köztársasággal közös határig, Ungheni-ig húzódik majd összesen több mint 300 kilométeren keresztül. Ez lehet az első sztráda, amely összeköti Erdélyt Moldvával, ugyanakkor ennek köszönhetően lesz először autópálya Székelyföldön is. Az összköltséget több mint 4 milliárd euróra becsülik.
Az A8-as fentebb említett hegyvidéki szakaszai ügyében adott hatósági jóváhagyással a tömbmagyar vidékeket is átszelő sztrádarészek hamarosan csatlakozhatnak a licit, tervezés vagy kivitelezés alatt álló gyorsforgalmi (autópálya és autóút) aszfaltcsíkokhoz, melyek jelenleg összesen 1280 kilométert tesznek ki, tehát a közeljövőben várható újabb kiírásokkal ez a szám 1400-ra nő.
Ami már-már hihetetlen megvalósítás, még akkor is, ha több száz kilométer még „a levegőben lóg”, és hosszú ideig vergődhet a bürokratikus eljárások útvesztőjében.
Amúgy jelenleg több mint 530 kilométer épül, csaknem 240 kilométer pedig közel áll ahhoz, hogy konkrétan elkezdődjön a munka, hiszen megvan a kivitelező, és a tervezési szakaszt az építkezés követi.
Nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak építése is dübörög Romániában. Utóbbi több szempontból „alulmarad” a sztrádákkal szemben, viszont sok helyen népszerű, mert kevesebbe kerül – vagyis csak elméletileg.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
1 hozzászólás