Beálltak. Winkler Gyula (előtérben): el tudjuk juttatni üzenetünket a közösséghez, hogy román nevek között van egy magyar név is
Fotó: Facebook/Winkler Gyula
Újabb szórványmegyében, Hunyadban is román pártokkal szövetkezve, közös listán próbálja bejuttatni jelöltjét a megyei önkormányzatba az RMDSZ. Winkler Gyula megyei elnök szerint tudatában vannak annak, hogy az eddig példátlan lépés miatt kritikákat is kaphatnak, de ez „egy életképes projekt”, melynek a következő négy évben pozitív eredményei lehetnek.
2020. augusztus 10., 17:262020. augusztus 10., 17:26
2021. április 13., 14:052021. április 13., 14:05
Beszterce-Naszód megyén kívül Hunyad megyében is román pártokkal koalícióra lépve próbálja bejuttatni jelöltjeit a megyei önkormányzatba az RMDSZ. A Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárttal (PNȚCD) kötött választási szövetségnek két célkitűzése van: közös megyei tanácsosjelölti listát, illetve egyetlen tanácselnökjelöltet állítanak a PNL-es Adrian Nicolae David személyében – mondta el a Krónikának Winkler Gyula, a szövetség megyei elnöke. Az RMDSZ jelöltjei a listán három helyet kapnak.
– vetítette előre a célt. Hozzátette, ez nemcsak egy megyei tanácsosi hely megszerzése: sokkal nagyobb annál, és szórványban „természetesnek érzi”, hogy román pártokkal szövetkezve próbálják megvalósítani célkitűzéseiket.
Emlékeztetett, az RMDSZ-nek 16 éve nem sikerül bejuttatnia jelöltjét a Hunyad megyei önkormányzatba. „Ennek egyszerű és banális oka van: a demográfiai súlyunk. A magyar közösség aránya 3,6–3,8 százalék között változott Hunyad megyében. 2004-től, amikor öt százalékos lett a bejutási küszön a helyi önkormányzatokban, ez nekünk lehetetlenné teszi a bejutást. Ezért ennyi év után úgy döntöttünk, hogy politikai, illetve választási szövetséget kötünk” – fogalmazott.
A választási szövetség mellett politikai megegyezést is kötöttek a liberálisokkal, mely tartalmazza céljaikat.
– mutatott rá Winkler Gyula a dévai magyar iskola, illetve a többi település magyar tagozatos iskoláinak, a magyar történelmi egyházak és a kulturális, hagyományőrző tevékenységet folytató civil szervezetek támogatását említve. Ezek ugyanis az elmúlt négy évben szinte egyáltalán nem kaptak támogatást a megyei büdzséből.
„Mert a megyei testületben nem volt jelen RMDSZ-es képviselő, aki ezt felkarolja” – indokolta a hiányt a megyei elnök. Mint mondta, Déván, Vajdahunyadon, Lupényban, Petrozsényban, ahol a szövetség jelen van az önkormányzatokban, ezt sikerült elérni, megyei szinten nem. „Ez a helyzet nem jó a magyar közösségnek, 16 éve nem vagyunk ott a megyei döntéshozatalban, nincs, aki elmondja az álláspontunkat” – érvelt a megyei elnök.
A Hunyad megyei választási szövetség sarkalatos pontja a dévai alpolgármesteri tisztség megőrzése is, mutatott rá, melynek fejében Déván és Petrozsényban a PNL jelenlegi elöljáróit támogatják az újrázásban. A megyeszékhelyen 2018-ban politikai tárgyalások útján sikerült elérni, hogy magyar alpolgármester legyen Pogocsán Ferdinánd Zoltán személyében.
– magyarázta Winkler, aki szerint a liberálisok vállalták, hogy megválasztása esetén polgármesterjelöltjük a következő négy évben is a magyar alpolgármesterrel dolgozik.
Az EP-képviselő szerint a szövetséget a liberálisok kezdeményezték, még a tavalyi év végén, de a megyei koalíció megkötésekor az RMDSZ ragaszkodott hozzá, hogy a tulipán a választási szövetség jelében is szerepeljen, és felkerüljön a PNL-es nyíl és a parasztpárti szem mellé.
– mondta Winkler.
Fotó: Facebook/Winkler Gyula
A megyei koalíció nem kizáró jellegű, hangsúlyozta, helyi szinten más pártokkal is együttműködhet a szövetség. Hunyad megyében 15 településen létezik RMDSZ-szervezet, és mindegyiken saját helyi tanácsosjelölti listát állítanak. Emellett minden községi vagy városi szervezet maga dönti el, hogy kit támogat polgármesternek, az RMDSZ-nek ugyanis nem lesznek saját polgármesterjelöltjei. Lupényban és Hobicaurikányban például a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjeit támogatják egy újabb mandátum megszerzésében, mivel ők elöljáróként eddig is segítették a magyar közösséget.
mondta Winkler Gyula. „Nem arról van szó, hogy az RMDSZ megyei vezetése szavazatokat tesz-vesz. Olyan szövetségeket kell kötnünk, olyan partnerekkel kell tárgyalnunk, akik akarják és képesek támogatni a célkitűzéseinket” – hangsúlyozta.
Kérdésünkre, hogyan magyarázzák meg majd a választóknak, hogy a magyar jelöltek neveit román nevek között kell keresniük, kifejtette:
A politikában nem tudunk másképp egyről a kettőre jutni, csak ha megkeressük a román szövetségeseket.” A jelenlegi nehéz kampánykörülmények között nem lesz könnyű ezt kikommunikálni – ismerte el az RMDSZ politikusa, de bíznak abban, hogy mindenkori partnereink, az egyházak, civil szervezetek is segítenek majd ebben.
A Beszterce–Naszód és Hunyad megyei választási szövetségek megkötése az RMDSZ országos vezetésének a jóváhagyásával történt. A Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ugyanis korábban úgy határozott, hogy kizárólag a Szövetségi Elnökség előzetes jóváhagyásával jöhetnek létre az önkormányzati választásokat megelőző, más politikai erőkkel megkötött, helyi vagy megyei jelölési vagy választási egyezségek – mondta el az MTI-nek Hegedüs Csilla, az RMDSZ szóvivője.
– indokolta ő is a döntést.
Mint arról beszámoltunk, Beszterce-Naszód megyében az RMDSZ csatlakozott a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) és a Pro Románia Párt alkotta koalícióhoz, és az említett politikai alakulatokkal közös listán indul a megyei, illetve a Beszterce városi önkormányzati képviselői helyekért. „Ezáltal biztosítva van 12 év után a magyar képviselet a Beszterce-Naszód megyei tanácsban, valamint a Beszterce városi magyar tanácsos megtartása” – indokolta a döntést Décsei Attila megyei elnök.
A pénteken bejelentett koalíció a megyei tanácselnöki tisztségbe Emil Radu Moldovan jelenlegi PSD-s tanácselnököt jelöli, míg Besztercén Cristian Niculae a polgármesterjelöltje. A közös megyei tanácsosjelölti listán az RMDSZ-jelöltje a 6. helyen szerepel, míg a városi listán az 5. helyen van. Décsei Attila a Facebook közösségi oldalon közölt bejegyzésében úgy vélte, mindkét hely biztos befutónak számít.
A PSD–ALDE–Pro Románia román pártok alkotta koalíció negyedik tagjaként közös listán indítja jelöltjeit a besztercei és a Beszterce–Naszód megyei önkormányzat tanácsosi mandátumaiért az RMDSZ.
Kelemen Hunor, a szövetség elnöke a 2016-os önkormányzati választások előtt egy televíziós interjúban még úgy fogalmazott: „mi soha nem kötöttünk választási szövetséget, 2016-ban sem lesz másképp. Egyrészt nem léphetünk koalícióra, mivel rögtön 8 százalékra ugrik a küszöb. Nincs, amiért ilyen szövetségeket, koalíciókat kötnünk, boldogulnunk kell saját erőnkből, és boldogulni fogunk”. Korábban Temes és Szatmár megyében fordult elő, hogy az RMDSZ más kisebbségek jelöltjeit is a saját listáján indította.
Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.
A májusi államfőválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester támogatását tekinti a legjobb megoldásnak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).
Villámárvíz miatt riasztották a szombatról vasárnapra virradó éjszaka a Krassó-Szörény megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU).
Nagyszeben történelmi belvárosa a két központi tér túlzsúfoltságától és elüzletiesedésétől, azaz lokális „túlturizmustól”, a megőrzés és a modernizáció közötti egyensúlytalanságtól, valamint a fenntartható mobilitási megoldások hiányától szenved.
Piotr Serafin költségvetésért és csalás elleni küzdelemért felelős európai uniós biztoshoz fordult a nagyváradi Pride megszervezésének akadályoztatása miatt a helyi ARK Egyesület.
Ferenc pápáról személyes hangvételű írásban emlékezett meg Urbán Erik OFM, a Szent Istvánról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány főnöke, érseki helynök. Urbán Erik OFM a Romkat.ro portál kérésére összegezte gondolatait.
Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.
Súlyos közlekedési baleset történt péntek délután Arad megyében: egy személygépkocsi és egy kamion ütközött össze, előbbiben egy anya és két gyermek ült, mindannyian eszméletüket vesztették.
Halálos baleset történt csütörtök délután a Kovászna megyei Bodzafordulóhoz tartozó Bredét faluban: egy 42 éves motorost előzés közben elsodort egy utánfutóval közlekedő haszonjármű.
Orvos- és egészségtudományi képzéssel bővül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kínálata. Az orvos- és egészségtudományi kar megalapítását az április 24-én elfogadott kormányhatározat hagyta jóvá.
szóljon hozzá!