Szórványsors: román listán „nyílik” a tulipán immár két erdélyi megyében

Beálltak. Winkler Gyula (előtérben): el tudjuk juttatni üzenetünket a közösséghez, hogy román nevek között van egy magyar név is •  Fotó: Facebook/Winkler Gyula

Beálltak. Winkler Gyula (előtérben): el tudjuk juttatni üzenetünket a közösséghez, hogy román nevek között van egy magyar név is

Fotó: Facebook/Winkler Gyula

Újabb szórványmegyében, Hunyadban is román pártokkal szövetkezve, közös listán próbálja bejuttatni jelöltjét a megyei önkormányzatba az RMDSZ. Winkler Gyula megyei elnök szerint tudatában vannak annak, hogy az eddig példátlan lépés miatt kritikákat is kaphatnak, de ez „egy életképes projekt”, melynek a következő négy évben pozitív eredményei lehetnek.

Pap Melinda

2020. augusztus 10., 17:262020. augusztus 10., 17:26

2021. április 13., 14:052021. április 13., 14:05

Beszterce-Naszód megyén kívül Hunyad megyében is román pártokkal koalícióra lépve próbálja bejuttatni jelöltjeit a megyei önkormányzatba az RMDSZ. A Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárttal (PNȚCD) kötött választási szövetségnek két célkitűzése van: közös megyei tanácsosjelölti listát, illetve egyetlen tanácselnökjelöltet állítanak a PNL-es Adrian Nicolae David személyében – mondta el a Krónikának Winkler Gyula, a szövetség megyei elnöke. Az RMDSZ jelöltjei a listán három helyet kapnak.

Idézet
Ezek közül az 5. biztos befutó, így, ha minden jól megy, 16 év után visszakerülünk a Hunyad Megyei Tanácsba”

– vetítette előre a célt. Hozzátette, ez nemcsak egy megyei tanácsosi hely megszerzése: sokkal nagyobb annál, és szórványban „természetesnek érzi”, hogy román pártokkal szövetkezve próbálják megvalósítani célkitűzéseiket.

Emlékeztetett, az RMDSZ-nek 16 éve nem sikerül bejuttatnia jelöltjét a Hunyad megyei önkormányzatba. „Ennek egyszerű és banális oka van: a demográfiai súlyunk. A magyar közösség aránya 3,6–3,8 százalék között változott Hunyad megyében. 2004-től, amikor öt százalékos lett a bejutási küszön a helyi önkormányzatokban, ez nekünk lehetetlenné teszi a bejutást. Ezért ennyi év után úgy döntöttünk, hogy politikai, illetve választási szövetséget kötünk” – fogalmazott.

A választási szövetség mellett politikai megegyezést is kötöttek a liberálisokkal, mely tartalmazza céljaikat.

Idézet
Elsősorban identitáshoz kötődő céljaink vannak”

– mutatott rá Winkler Gyula a dévai magyar iskola, illetve a többi település magyar tagozatos iskoláinak, a magyar történelmi egyházak és a kulturális, hagyományőrző tevékenységet folytató civil szervezetek támogatását említve. Ezek ugyanis az elmúlt négy évben szinte egyáltalán nem kaptak támogatást a megyei büdzséből.

„Mert a megyei testületben nem volt jelen RMDSZ-es képviselő, aki ezt felkarolja” – indokolta a hiányt a megyei elnök. Mint mondta, Déván, Vajdahunyadon, Lupényban, Petrozsényban, ahol a szövetség jelen van az önkormányzatokban, ezt sikerült elérni, megyei szinten nem. „Ez a helyzet nem jó a magyar közösségnek, 16 éve nem vagyunk ott a megyei döntéshozatalban, nincs, aki elmondja az álláspontunkat” – érvelt a megyei elnök.

Magyar alpolgármester Déván

A Hunyad megyei választási szövetség sarkalatos pontja a dévai alpolgármesteri tisztség megőrzése is, mutatott rá, melynek fejében Déván és Petrozsényban a PNL jelenlegi elöljáróit támogatják az újrázásban. A megyeszékhelyen 2018-ban politikai tárgyalások útján sikerült elérni, hogy magyar alpolgármester legyen Pogocsán Ferdinánd Zoltán személyében.

Idézet
Ez óriási eredmény. Meg is látszik az elmúlt két éven, sokat javított a közösség közérzetén, meglátszott az alpolgármester politikai súlya, közéleti tevékenysége”

– magyarázta Winkler, aki szerint a liberálisok vállalták, hogy megválasztása esetén polgármesterjelöltjük a következő négy évben is a magyar alpolgármesterrel dolgozik.

Az EP-képviselő szerint a szövetséget a liberálisok kezdeményezték, még a tavalyi év végén, de a megyei koalíció megkötésekor az RMDSZ ragaszkodott hozzá, hogy a tulipán a választási szövetség jelében is szerepeljen, és felkerüljön a PNL-es nyíl és a parasztpárti szem mellé.

Idézet
Továbbra is érvényes marad a választási felhívásunk, hogy: Szavazzunk a tulipánra! Az identitásunk megőrzése feltétele volt a szövetségre lépésnek, nemcsak politikai, hanem vizuális szempontból is”

– mondta Winkler.

•  Fotó: Facebook/Winkler Gyula Galéria

Fotó: Facebook/Winkler Gyula

Nem kizáró jellegű

A megyei koalíció nem kizáró jellegű, hangsúlyozta, helyi szinten más pártokkal is együttműködhet a szövetség. Hunyad megyében 15 településen létezik RMDSZ-szervezet, és mindegyiken saját helyi tanácsosjelölti listát állítanak. Emellett minden községi vagy városi szervezet maga dönti el, hogy kit támogat polgármesternek, az RMDSZ-nek ugyanis nem lesznek saját polgármesterjelöltjei. Lupényban és Hobicaurikányban például a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjeit támogatják egy újabb mandátum megszerzésében, mivel ők elöljáróként eddig is segítették a magyar közösséget.

Ahol jó az együttműködés, van kölcsönös tisztelet és támogatási készség, megmaradnak az eddigi szövetségek,

mondta Winkler Gyula. „Nem arról van szó, hogy az RMDSZ megyei vezetése szavazatokat tesz-vesz. Olyan szövetségeket kell kötnünk, olyan partnerekkel kell tárgyalnunk, akik akarják és képesek támogatni a célkitűzéseinket” – hangsúlyozta.

Kérdésünkre, hogyan magyarázzák meg majd a választóknak, hogy a magyar jelöltek neveit román nevek között kell keresniük, kifejtette:

Idézet
Hunyad megyében minden magyar román emberek között él, tudomásul kell venni. Úgy vélem, korrekt kommunikációval el tudjuk juttatni az üzeneteinket a közösséghez, hogy román nevek között van egy magyar név, hiszen itt ezek az életkörülményeink.

A politikában nem tudunk másképp egyről a kettőre jutni, csak ha megkeressük a román szövetségeseket.” A jelenlegi nehéz kampánykörülmények között nem lesz könnyű ezt kikommunikálni – ismerte el az RMDSZ politikusa, de bíznak abban, hogy mindenkori partnereink, az egyházak, civil szervezetek is segítenek majd ebben.

Megvan a jóváhagyás

A Beszterce–Naszód és Hunyad megyei választási szövetségek megkötése az RMDSZ országos vezetésének a jóváhagyásával történt. A Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ugyanis korábban úgy határozott, hogy kizárólag a Szövetségi Elnökség előzetes jóváhagyásával jöhetnek létre az önkormányzati választásokat megelőző, más politikai erőkkel megkötött, helyi vagy megyei jelölési vagy választási egyezségek – mondta el az MTI-nek Hegedüs Csilla, az RMDSZ szóvivője.

Idézet
Azért kötöttünk koalíciót Beszterce-Naszód, illetve Hunyad megyében, mert ezek szórványmegyék, ahol a magyar közösség részaránya kevesebb, mint öt százalék, így nem tudtunk részt venni a döntéshozatalban”

– indokolta ő is a döntést.

Mint arról beszámoltunk, Beszterce-Naszód megyében az RMDSZ csatlakozott a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) és a Pro Románia Párt alkotta koalícióhoz, és az említett politikai alakulatokkal közös listán indul a megyei, illetve a Beszterce városi önkormányzati képviselői helyekért. „Ezáltal biztosítva van 12 év után a magyar képviselet a Beszterce-Naszód megyei tanácsban, valamint a Beszterce városi magyar tanácsos megtartása” – indokolta a döntést Décsei Attila megyei elnök.

A pénteken bejelentett koalíció a megyei tanácselnöki tisztségbe Emil Radu Moldovan jelenlegi PSD-s tanácselnököt jelöli, míg Besztercén Cristian Niculae a polgármesterjelöltje. A közös megyei tanácsosjelölti listán az RMDSZ-jelöltje a 6. helyen szerepel, míg a városi listán az 5. helyen van. Décsei Attila a Facebook közösségi oldalon közölt bejegyzésében úgy vélte, mindkét hely biztos befutónak számít.

korábban írtuk

Román pártszövetség listáján indítja jelöltjeit az RMDSZ a szórványban
Román pártszövetség listáján indítja jelöltjeit az RMDSZ a szórványban

A PSD–ALDE–Pro Románia román pártok alkotta koalíció negyedik tagjaként közös listán indítja jelöltjeit a besztercei és a Beszterce–Naszód megyei önkormányzat tanácsosi mandátumaiért az RMDSZ.

A szövetség eddig példátlan lépése azért meglepő, mivel az RMDSZ korábban azt is elutasította, hogy más magyar pártokkal kössön választási koalíciót.

Kelemen Hunor, a szövetség elnöke a 2016-os önkormányzati választások előtt egy televíziós interjúban még úgy fogalmazott: „mi soha nem kötöttünk választási szövetséget, 2016-ban sem lesz másképp. Egyrészt nem léphetünk koalícióra, mivel rögtön 8 százalékra ugrik a küszöb. Nincs, amiért ilyen szövetségeket, koalíciókat kötnünk, boldogulnunk kell saját erőnkből, és boldogulni fogunk”. Korábban Temes és Szatmár megyében fordult elő, hogy az RMDSZ más kisebbségek jelöltjeit is a saját listáján indította.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Magyar Levente: Nagyvárad kiemelt pontja a magyar megmaradásért folytatott küzdelemnek

Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.

Magyar Levente: Nagyvárad kiemelt pontja a magyar megmaradásért folytatott küzdelemnek
2024. november 22., péntek

Erős szél, havazás, hóviharok miatt adtak ki figyelmeztetést több erdélyi megyére

Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Erős szél, havazás, hóviharok miatt adtak ki figyelmeztetést több erdélyi megyére
2024. november 22., péntek

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát

Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát
2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint