Sok serdülő meg-megszökik a szociális központokból

szociális

Szociális intézmény Székelyhídon. A Jézus szíve gyerekotthon Böjte Csaba ,,gyerekbirodalmához" tartozik (Képünk illusztráció)

Fotó: Makkay József

A rendőrség továbbra is keresi azt a két kamasz lányt, akik a szilágycsehi családi típusú szociális központból távoztak ismeretlen helyre. Romániában egyre gyakoribb jelenségről van szó a szociális központok háza táján. A szilágycsehi gyermekvédelmi hatóság egyik munkatársa a Krónikának elmondta, hogy az utóbbi években náluk is volt néhány megrögzött távozó, aki többször megszökött.

Makkay József

2025. február 04., 14:032025. február 04., 14:03

2025. február 04., 14:252025. február 04., 14:25

A Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztályának tájékoztatása alapján hétfőn számoltunk be róla, hogy a szilágycsehi családi típusú szociális központ személyzete értesítette a rendőrséget, hogy február 2-án, vasárnap a szociális intézmény két lakója eltűnt, nem tért vissza a lakásba. A 14 éves Dulányi Roxana, és a 17 éves Ilieș Cristina bejelentés nélkül távozott, és azóta nem bukkantak a nyomukra.

A Știrile din Sălaj nevű zilahi portál hétfőn azt írta, hogy a nagyobbik lány,

Cristina Ilieș felvette a kapcsolatot az online újsággal, mert elégedetlen volt a róla közzétett fotókkal.

A keresésüket elősegítő fotók helyett a lány új felvételeket küldött a portálnak, és az újságíróknak azt írta, hogy azért ment el a szilágycsehi szociális központból, mert „túl unalmasnak” találta a helyet, és sokkal jobban érzi magát Nagybányán; a másik lány tartózkodási helyéről azonban nincs tudomása.

Megkeresésünkre a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság szóvivője, Betrice Isabela Florentina Milonean a Krónikának elmondta, hogy tudomásuk van a nagyobbik lány által a szilágysági sajtónak küldött üzenetekről, de egyelőre nem sikerült a tinédzserek nyomára bukkanniuk.

Idézet
A rendőrség keresi őket, és amint sikerül beazonosítani tartózkodási helyüket, értük megyünk, hogy visszahozzuk őket Szilágycsehbe”

– fogalmazott a sajtószóvivő. Cikkünk publikálását követően a Știrile din Sălaj portál közölte: mindkét lányt épségben megtalálták kedden Zilahon, mindketten ismerősöknél tartózkodtak, és az előzetes információk alapján nem voltak bűncselekmény áldozatai. A rendőrség folytatja a nyomozást az eltűnésük okainak pontos feltárása érdekében.

A Krónikának sikerült kapcsolatba lépnie a családi típusú szilágycsehi elhelyezési központok egyik munkatársával, aki neve elhallgatását kérve arról tájékoztatta portálunkat, hogy a mintegy harminc bentlakó közül az elmúlt években több serdülővel is sok gondjuk volt.

,,Van, aki többször is megszökött, de mindannyiszor visszahozták. Volt, aki az esti diszkó után nem tért haza, és a városban bolyongott, más viszont elutazott, és a rendőrség talált rá. Sajnos nincs lehetőségünk arra, hogy a »visszaesőket« meggyőzzük, hogy csak itt vannak biztonságban. Pszichológus foglalkozik velük, mindenki kedves hozzájuk, ami vagy meghozza az eredményét, vagy nem” – fogalmazott riportalanyunk.

A szociális intézmény alkalmazottja portálunknak ugyanakkor aláhúzta, hogy a családi típusú központokban olyan környezetet biztosítanak a gyerekek számára, amit ma Romániában csak a jómódú szülők engedhetnek meg csemetéik számára.

Elmondása szerint a külön hálószobákkal, nappalival, tanulószobákkal felszerelt központokban minden kényelmet megadnak a gyerekeknek, a személyzet munkáját állandóan ellenőrzik. Sem a környezetre, sem az élelmezésre nem lehet panaszuk, ennek ellenére vannak elégedetlenkedők, akik csúnyán viselkednek a személyzettel, miközben egymást heccelik.

,,Nekünk semmiféle fegyelmezési módszerünk nincs, ezért néhány gyereket az elmúlt években nehéz volt itt tartani. A többséggel nincs gond, beilleszkednek, tanulnak, de a rossz értelemben vett néhány hangadó nagyon megnehezíti a személyzet munkáját” – foglalta össze az árvaházi helyzetet a portálunknak nyilatkozó alkalmazott.

Az állami gondozásban lévő gyerekek létszáma az elmúlt 35 évben Szilágycsehben is látványosan csökkent. Míg 1990-ben mintegy 200 árva vagy félárva gyereknek viselték gondját, mára ez a szám az egyhatodára csökkent, miközben összehasonlíthatatlanul jobb körülményeket biztosítanak számukra, mint a rendszerváltás utáni években.

Az állami gondozásban lévő gyerekek számának csökkenése azzal is magyarázható, hogy az elmúlt tíz évben sok gyereket örökbe fogadtak.

Az intézményben maradottaknak az állam igyekszik az útját egyengetni, amíg önálló keresővé válnak. Az elmúlt évtizedekben a szilágycsehi árva és félárva gyerekek mintegy 10–15 százaléka volt magyar nemzetiségű, a többség roma és román származású, akiket a szülészeteken hagytak az anyák, vagy rövidebb-hosszabb időre a gyerekvédelem emelte ki őket a veszélyesnek ítélt családi környezetből.

korábban írtuk

FRISSÍTVE – Szilágycsehi eltűnt kislányokat keres a rendőrség
FRISSÍTVE – Szilágycsehi eltűnt kislányokat keres a rendőrség

Szilágycsehben vasárnap eltűnt két kislányt keres a rendőrség, a fiatalok egy szociális intézmény lakói.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség
2025. július 05., szombat

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől

Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől
2025. július 05., szombat

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán

Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán
2025. július 05., szombat

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet

Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet
2025. július 05., szombat

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja

A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja
2025. július 04., péntek

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök

Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök
2025. július 04., péntek

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben

Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben
2025. július 04., péntek

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen

Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen
2025. július 04., péntek

Megvalósult az álom, otthonra lelt a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség

Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.

Megvalósult az álom, otthonra lelt a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség
2025. július 04., péntek

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, sokallta a megyei önkormányzat a finanszírozás rá eső részét

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, sokallta a megyei önkormányzat a finanszírozás rá eső részét