Fogyatékkal élők kálváriája: kevés a pénz, az otthon és a személyzet

fogyatékkal élő

Fogyatékkal élő gyerek az egyik marosvásárhelyi otthonban. Nehéz helyzetben van a romániai ellátórendszer

Fotó: Videófelvétel/Digi 24

A fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ ellenőrzése során kirobbant botrány a romániai szociális ellátórendszer súlyos problémáira hívja fel a figyelmet. A Krónika által megkérdezett Csép Andrea Maros megyei parlamenti képviselő, az alsóház munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnöke szerint a fogyatékkal élők ellátórendszerében kevés a szabad hely, és a hálózat alulfinanszírozott.

Makkay József

2025. január 20., 07:592025. január 20., 07:59

2025. január 20., 08:052025. január 20., 08:05

– Hogyan vélekedik a fogyatékkal élő gyerekek gondozásával foglalkozó marosvásárhelyi központok ellenőrzése során kiderült rendellenességekről?

– A mostani helyzetről nem tudok nyilatkozni, ameddig nem látom, milyen eredményeket hoz a hatósági kivizsgálás. Történt egy feljelentés, ami alapján elindult a hivatalos szervek kivizsgálása. Hiba lenne feltételezések alapján véleményt mondani arról, hogy a marosvásárhelyi központokban tapasztalt rendellenességek hátterében mi áll, ez csak a hatóságok végső jelentése alapján derül ki.

– Országosan mekkorára tehető a fogyatékkal élő személyek száma, és ebből mennyi a gyerek?

– Romániában összesen 958 954 fogyatékos személyt tartanak nyilván, akik egy része született fogyatékossággal rendelkezik, vannak szerzett fogyatékossággal élők, és a harmadik csoport azok tábora, akik felépülés alatt állnak.

Idézet
A hivatalos adatok szerint közülük 81 571 fiatal korú, és állami gondozásban 7500 gyerek található.

Az összes érintett gyerek több mint 90 százalékának azonban a szülők viselik a gondját a családban.

fogyatékkal élő Galéria

A marosvásárhelyi gyerekotthon kiságyai. Szomorú élettörténetek indulnak el innen

Fotó: Jogi Forrásközpont

– Mennyire nehéz megfelelő személyzetet alkalmazni ezekbe a központokban?

– A személyzet létszáma és képzettsége a törvényi standardoknak kell megfeleljen, másként a központ nem kaphat működési engedélyt. A 2024/100-as számú törvény – amelynek alkalmazása most kezdődött el – új alapokra helyezi ezen intézmények működését. Ez az elején nehézségekkel fog járni, de idővel sikerül orvosolni a felmerülő gondokat. A kollégák arra panaszkodnak, hogy nagyon nehéz hosszú távra alkalmazottakat találni, tudniillik a gondozási munka egy hivatás.

Idézet
Elegendő, ha rápillantunk a képekre, amelyek a marosvásárhelyi otthonok kapcsán a médiában megjelentek: aki megtekinti, azt megviseli a látvány, nemhogy minden nap ilyen gyerekekkel dolgozzon.

Embert próbáló, nehéz munkáról van szó, elsősorban a fogyatékkal élők körében, ezért nagy a fluktuáció, a munkatársak gyakran cserélődnek.

korábban írtuk

Bűnvádi eljárás a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó központokban tapasztalt rendellenességek miatt
Bűnvádi eljárás a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó központokban tapasztalt rendellenességek miatt

Bűnvádi eljárás indult a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó marosvásárhelyi központokban észlelt rendellenességek miatt – közölte kedden a főügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni főosztálya (DIICOT).

– Mi motiválja mégis azokat a munkavállalókat, hogy ezt a nehéz feladatot vállalják?

– Minden tiszteletem azoké, akik az embert próbáló munkát vállalják. Nem csak ezekben az otthonokban nehéz, hanem mindenhol a szociális ellátórendszerben. Példa rá a gyulafehérvári Caritas diakóniai szolgálat idősgondozói munkája: házhoz járnak, sebeket kezelnek, embereket gondoznak, amihez nagyon komoly elhivatottság kell. Mindenhol helye van az utánpótlásnak, a fogyatékkal élők gondozása terén pedig még inkább. Munkájukat segítik a különböző képzések, ugyanakkor komoly támogatást jelent a kisegítő személyzet, a szakemberek jelenléte, akik a betegek fizikai és mentális egészségének valamelyes karbantartásában segítenek.

– A romániai szociális ellátórendszer mennyire tud megfelelni a vele szemben támasztott igényeknek?

– Az állami intézményrendszer sajnos nem tud eleget tenni minden igénynek, ami a társadalomból érkezik, holott az állam feladata, hogy gondoskodjon az elesetteken, akik segítséget kérnek. Az ellátórendszer nem csak a lakóotthonokat jelenti – ahol gyerekek és felnőttek benn laknak, ott alszanak –, hanem a nappali foglalkoztató központokat is, ahova bejárnak. Ez utóbbiak a családsegítő intézkedések részei: a beteg személy a család ellátásában marad, de a foglalkoztatással az állami ellátórendszer besegít a családnak.

Idézet
A román állam nem rendelkezik megfelelő kapacitással az igények kielégítésére, ezért kialakultak a magánszolgáltatók, a civil és egyházi szervezetek szociális intézményei.

– A magánkézben lévő szociális hálózat hatékonyabb, mint az állami?

– Nem szeretnék különbséget tenni szolgáltatók között. Hosszú évek óta a szociális szolgáltatások területén dolgoztam, nagyon jól ismerem az intézményeket. A Maros megyei rendszerben eltöltött több mint 16 éves tapasztalatommal, és ezt követően 8 éve a Románia parlamentjében végzett képviselői munkám alapján elmondhatom, hogy nem lehet különbséget tenni a magán-, illetve az állami szolgáltatók között. Magánszolgáltatók esetében a legnagyobb gondot az alulfinanszírozottság jelenti: sok intézményt be is kellett zárni, mert az ellátottak családjai nem tudták kifizetni azokat a plusz költségeket, amelyek a központ működtetéséhez szükségesek.

fogyatékkal élő Galéria

Csép Andrea parlamenti képviselő szívügyének tekinti a szociális hálózat intézményeinek támogatását

Fotó: Haáz Vince

– Mire elég a fejkvóta alapján érkező állami finanszírozás?

– A családnak az állami szociális intézményekben is be kell pótolni, mert nem minden szolgáltatás ingyenes. Megvannak a standardok, ami alapján az ellátott után az intézmény hozzájut az állami támogatáshoz. A finanszírozást illetően a törvény nem fogalmaz egyértelműen. Többször megpróbáltam korrigálni, és egyszer-kétszer sikerült, hogy fix összegeket állapítsunk meg. A jogszabály ne úgy fogalmazzon, hogy a szociális szolgáltatásokat 90 százalékig támogathatja a központi költségvetés.

Idézet
A feltételes mód félreértelmezhető, ezért azt kértem, úgy szerepeljen a törvényben, hogy az állam 90 százalékban támogatja az adott szolgáltatást.

Mivel a szolgáltatások eltérőek, más-más típusú költségek vannak egy krízisközpontban, vagy egy nappali foglalkoztatóban például, ezért szakemberek által összeállított standardok szabják meg a finanszírozható kiadásokat.

korábban írtuk

Marosvásárhely: cáfol a szociális igazgatóság vezetője, szerinte megfelelő ellátást kaptak a fogyatékos gyerekek az otthonokban
Marosvásárhely: cáfol a szociális igazgatóság vezetője, szerinte megfelelő ellátást kaptak a fogyatékos gyerekek az otthonokban

Megfelelő ellátásban részesülnek a gyermekek a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) négy központjában – jelentette ki Miklea Hajnal Katalin igazgató.

– Az egyházaknak és civil szervezeteknek milyen más finanszírozási lehetőségek állnak rendelkezésükre?

– A szolgáltatásokból az állami költségvetés bizonyos részt felvállal, amihez hozzájárulhat a helyi költségvetés, illetve szponzorok, és más külső források. A szociális intézmények számára a külföldi pályázatok közül sok esetben a Norvég Alap volt elérhető, de vannak európai uniós pénzek is, illetve olyan országos érdekeltségű programok, amelyek egy bizonyos ideig támogatják a szolgáltatást.

Idézet
A munkaügyi minisztériummal kemény harcot folytatunk azért, hogy a megállapított standardokat időről időre aktualizálják,

amikor például a minimálbér értéke emelkedik, mert a szolgáltatás költségvetésébe mindig bele kell foglalni a személyzet bérezését is. Egy családi típusú házban nevelt gyerek után a központi költségvetés jelenleg évi 59 500 lejt finanszíroz.

– Az idősotthonokban több éves várólisták vannak. Mennyire szűkös a romániai szociális ellátórendszer?

– A 65 év fölötti személyek idősotthonokban történő elhelyezésére igen nagy az igény, ugyanakkor sokkal kevesebb hely van a felnőtt fogyatékosok, és a fogyatékos gyerekek számára létrehozott bennlakó otthonokban. Ebbe nem szívesen ruház be senki, mert nagy felelősséggel jár, nagyon kemény munkát feltételez, holott ezek az emberek szorulnak leginkább segítségre, mégis kevesen tudják elérni a szolgáltatásokat. Sok olyan eset van, amikor a család már nem képes gondozni a demenciában, az Alzheimer-kórban szenvedő beteget, mert egy idő után közveszélyessé válik a család számára.

Idézet
Az RMDSZ javaslatára a kormányprogramba bekerült az úgynevezett ,,reszpíróközpontok” létrehozása,

ahol a fogyatékos felnőttről átmeneti időre szakszerű szociális intézmény gondoskodik, hogy a családnak ideje legyen feltöltődni.

– A marosvásárhelyihez hasonló esetek mennyire tépázzák meg a szociális ellátórendszer iránti bizalmat?

– Nagyon sok szomorú élettörténet van a fogyatékkal élők között, ezért nekünk az a feladatunk, hogy megtaláljuk a jó megoldásokat. Nagyon fontos az ellátási rendszerben dolgozó személyzet képzése: oda kell rájuk figyelni, és meg kell őket fizetni. Az is nagyon fontos, hogy a családok tudják, az intézményekbe került családtagjaik biztonságban vannak, ezért várom a kivizsgálások eredményét. Bízom benne, hogy Maros megyében kiváló szakemberek dolgoznak, akik nem bántani, hanem segíteni akarnak.

korábban írtuk

Rekordösszegre bírságolták a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot
Rekordösszegre bírságolták a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot

320 ezer lejre bírságolták a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC) a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba
2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek