Magyar tannyelvű osztályok szűnhetnek meg. A kisebbségi oktatás egészét veszélyezteti a jövő évtől életbe lépő kormányrendelet
Fotó: RMPSZ
A szórványban minden gyerek jövőjét veszélyezteti a 2020–2021-es tanévtől érvényes korlátozás, miszerint az ötös átlag alatt teljesítő nyolcadikosok csak szakiskolában folytathatják tanulmányaikat – állapították meg a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség hétvégi konferenciáján.
2019. október 06., 19:562019. október 06., 19:56
2019. október 06., 20:072019. október 06., 20:07
Az erdélyi magyar szakképzés időszerű kérdéseiről szervezett kétnapos szakmai konferenciát a hétvégén a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség (RMPSZ) Kézdivásárhelyen. A szombati pódiumbeszélgetésen azt vitatták meg, hogy milyen hatásai lehetnek a 2020–2021-es tanévtől érvényes korlátozásnak, miszerint az ötös átlag alatt teljesítő nyolcadikosok csak szakiskolában folytathatják tanulmányaikat. Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő, a beszélgetés moderátora rámutatott, az oktatási minisztérium a szándék kiszivárogtatása nélkül, váratlanul fogadta el szeptember elején a vitatott rendeletet. Ennek
Kiss Imre ugyanakkor tisztázta, a rendelet értelmében nem a képességi vizsgán kell megírni az ötös átlagot, hanem a négy év általánosát is beleszámítva kell, hogy meglegyen az ötös átlag. Így tulajdonképpen előfordulhat, hogy egy diák a képességvizsgán mind a három tantárgyból megbukik, ám a négy év átlagával mégis kihozza az átmenő általánost, és beiratkozhat líceumba. „Felvetődik a kérdés, hogy akkor ezeknek a diákoknak van-e keresnivalójuk az elméleti oktatásban. Minden megyében, sőt minden tanintézetben más lenne az ideális megoldás, hogy valóban javuljon az oktatás minősége. Kérdés továbbá, hogy a rendelet valóban erősíti-e a szakiskolákat, vagy inkább megbélyegzi azokat, és tovább mélyíti a szakadékot az elméleti és a szakoktatás között” – fogalmazott a főtanfelügyelő.
Hangsúlyozta, azokban a megyékben ahol tömbben él a magyarság, más problémákat vet fel a rendelet alkalmazása, mint szórványban, ahol iskolák, osztályok létét veszélyezteti.
– szögezte le Kiss Imre. Hozzátette, a bukaresti oktatási minisztérium kisebbségi államtitkársága bekérte az adatokat, hogy a megyékben idén hány olyan diák jár líceumba, aki nem érte el az ötös átlagot. Kovászna megyében 62 gyerek van ebben a helyzetben, ez 3,8 százalékot jelent, de Kolozs, Temes, Bihar megyében még jobbak a számok, kisebb a százalékarány. Az államtitkárság elemzését várják, ebből kiderül, hogy komoly gondot okoz-e a rendelkezés vagy sem.
Váradi Izabella, a nagybányai Németh László Elméleti Líceum igazgatója úgy véli,
Rámutatott, Máramaros megyében évente mintegy nyolcvan magyar nyolcadikos végez, két magyar nyelvű osztályt tudnak alakítani, hiszen a szülők egy része a jó nevű román elméleti középiskolákba íratja gyerekét. Szakoktatás magyar nyelven nem is létezik, próbálkoztak ugyan a megalakításával, de soha nem volt elég jelentkező, mindössze ketten-öten iratkoztak. Iliescu Júlia, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatóhelyettese rámutatott, szórványban, például Temes megyében azért dolgoznak, hogy legyen magyar nyelvű oktatás, ebből a megközelítésből már másodrendű kérdés, hogy az líceumban vagy szakiskolában valósul meg. Hozzátette, szórványban minden gyerek jövőjét veszélyezteti a rendelet, hiszen ha azok, akik nem érték el az ötös átlagot, nem iratkozhatnak be líceumba, nem lesz meg az elegendő létszám az osztály beindításához, így a többi diák esélyét is elveszik, hiszen ők hiába értek el jobb eredményt, nem lesz osztály, ahova bejuthatnak.
– hívta fel a figyelmet Iliescu Júlia. Javasolta, hogy az RMPSZ készítsen adatbázist a magyar szakoktatásról, hogy Erdély-szinten ismerjék, hol milyen osztály indul, és ez alapján tudjanak közös stratégiát kidolgozni.
Tömbben más kérdéseket vet fel a rendelet, mint szórványban, de itt sem jelent megoldást, hiszen az ötös átlagot nem nehéz elérni, egy 7-es négyéves átlaggal ki lehet hozni – mutatott rá Becsek Éva, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum igazgatója. Meglátása szerint a rendelet nem emeli a líceumi osztályok szintjét, és a szakiskolai osztályok megalakításával továbbra is gondok lesznek.
A vonatkozó rendeletnek nagyobb a veszélye, mint amennyi megoldást kínál, különösképpen a szórványmegyékben – összegezte Toró Tibor, a Bálványos Intézet kutatási igazgatója. Szerinte iskolák léte kerül veszélybe, hiszen a törvény szerint legkevesebb 15 fős létszámmal alakulhatnak meg az osztályok. A szórványban akkor ezen az előíráson is módosítani kellene – javasolta az igazgató.
Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.
A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
szóljon hozzá!