2009. február 11., 07:352009. február 11., 07:35
A román megyei képviselők azonnal tiltakozásuknak adtak hangot, és követelték a lobogó azonnali eltávolítását. Codrin Munteanu prefektus beiktatási ceremóniájára a lobogó a megye zászlajával együtt eltűnt a helyiségből, a kormánymegbízott azt állította, nem tud semmit erről, hiszen egyenesen Bukarestből érkezett az ünnepségre.
Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök elmondta, a székely zászlót azért tűzték ki a megyeháza homlokzatára, hogy a közös ülésteremben ne zavarjon. Korábban ezt a megoldást javasolta a Magyar Polgári Párt (MPP) háromszéki szervezete nevében Csinta Samu ügyvezető elnök is, aki emlékeztetett, hogy a lobogót a Székely Nemzeti Tanács állandó bizottságának nevében 2008 nyarán Tulit Attila adta át a tanácselnöknek azzal a kéréssel, hogy az önkormányzat használja a székelység szimbólumát.
Codrin Munteanu újdonsült prefektus azonban első sajtótájékoztatóján elmondta, felszólította a sepsiszentgyörgyi önkormányzatot, hogy távolítsa el a városházáról a székely zászlót. Kifejtette: a 2001/1157-es számú kormányhatározat értelmében a közintézményekre csak a román zászlót lehet kitűzni, a csatlakozás után az Európai Unió zászlaja is helyet kaphat, de minden más lobogó kitűzése kihágásnak minősül. Lapunk utánajárt a kormánymegbízott által mondottaknak, az említett jogszabály azonban csupán Románia, illetve más országok zászlajának, valamint a himnusz használatát szabályozza, nem tesz említést más jelképekről, így nem is tiltja azok használatát.
A prefektus azonban hangsúlyozta, véget fog vetni annak a Kovászna megyei gyakorlatnak, hogy amit a törvény nem tilt, azt úgy értelmezik, hogy szabad. Kijelentésével arra utalt, hogy György Ervin korábbi prefektus nem szólította fel a városházát a székely zászló eltávolítására azzal az indokkal, hogy az nem egy másik országnak, hanem egy helyi közösségnek a szimbóluma, és használatát nem szabályozza a törvény. Tamás Sándor tanácselnök kifejtette, amennyiben a prefektúra hivatalosan kéri a székely lobogó eltávolítását az épületről, igyekeznek majd jogi úton megvédeni álláspontjukat.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.