Fotó: A szerző felvétele
2011. szeptember 12., 08:262011. szeptember 12., 08:26
Az iskola egyébként idén még nem, de a következő tanévtől színmagyar anyanyelvűvé válik: miután az elemi iskolai osztályok tanfelügyelői döntés alapján a Mihai Eminescu Főgimnáziumhoz kerültek át, már csak egyetlen román osztály, egy nyolcadik maradt a Szacsvay berkeiben. Ha ők végeznek, a hagyományosan mostanáig is magyar többségű iskolában kizárólag magyar osztályok maradnak.
Céljaik között az eredményes és minőségi oktatást emelte ki a több mint öt évtizede működő iskola fő erényeként Soós Sándor igazgató ünnepi beszédében. „Mertünk álmodni, volt egy víziónk a jövőről, így sikerült elérnünk, hogy iskolánk fölvehesse Szacsvay Imre nevét” – hangzott el. Az igazgató azt is elmondta az iskolaudvaron egybegyűlteknek, hogy a tanintézet története alatt mindvégig nagyjából kétharmados többségben adott otthont a magyar osztályoknak, és bár a köztudatban máig az a név él a leginkább, amelyet az iskola legtovább viselt – 9-es Számú Általános Iskola –, Szacsvay Imre nevének felvétele egy álom megvalósulását jelenti. Biró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere beszédében emlékeztetett: az iskola szülői és tanári kara mintegy hatszáz aláírással támogatta a névváltoztatást. Az elöljáró felidézte a mártír jegyző emlékét, kijelentve: az iskola tanárai és diákjai büszkék lehetnek a névadóra. Pásztor Gabriella az oktatási minisztérium tanácsa, aki 1980 óta az iskola címzetes magyartanára, Markó Béla miniszterelnök-helyettes köszöntésének átadása után felidézte, milyen sok erőfeszítésbe került, hogy a többségi ellenállás dacára a volt 9-es iskolának sikerüljön magyar személyiség nevét felvennie.
Az iskola védnökségét az Országgyűlés jegyzői kara vállalta. Stágel Bence a kar képviseletében Kis Tibor festőművész Szacsvay Imrét, az első magyar népképviseleti országgyűlés jegyzőjét ábrázoló portréját adta át az igazgatónak. A festményt a névadó ünnepség végén az iskola főépületének előterében helyezték el. Az iskola diákjaiból álló néptánccsoportok, az iskola kórusa, illetve a tanári kar tagjaiból összeállt énekkar fellépése után Csűry István református püspök, illetve a római katolikus és unitárius egyházak képviselői kérték Isten áldását az iskolára, majd az ünneplők megkoszorúzták Szacsvay Imrének az Ezredévi Emléktéren álló szobrát.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.