Sepsiszentgyörgy a három legtisztább levegőjű romániai város közt jeleskedik
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsiszentgyörgy az egyik legtisztább levegőjű város Romániában, míg Kolozsvár, Brassó és Marosvásárhely a legszennyezettebbek közt van – derült ki egy friss elemzésből.
2024. szeptember 02., 20:062024. szeptember 02., 20:06
Sepsiszentgyörgy, Resicabánya és Galac a három legtisztább levegőjű romániai megyeszékhely – idézte a capital.ro szakportál a City Index kimutatását, amely a 41 romániai megyei önkormányzat teljesítményelemzését összegzi.
A levegőminőségi index a környezetvédelmi minisztérium Országos Levegőminőség-ellenőrző Hálózata (RNCMA) által négy paraméterre vonatkozóan megfigyelt értékeket összesítette: nitrogén-dioxid, nitrogén-oxidok, PM10 (legfeljebb 10 mikrométer átmérőjű részecskék), PM2.5 (legfeljebb 2,5 mikrométer átmérőjű részecskék).
Az indexbe felvett szennyező anyagok kiválasztásának fő szempontjai az emberi egészségre gyakorolt jelentős hatásuk, valamint az, hogy a legtöbb megfigyelt városra vonatkozóan elegendő számú érvényes adat álljon rendelkezésre. A calitateaer.ro platformon közzétett négy paraméter éves értékeit vették figyelembe a 41 megyeszékhelyen található központokban a 2021-2023-as időszakra vonatkozóan.
A zsúfolt nagyvárosokban, így Brassóban is meglehetősen szennyezett a levegő
Fotó: Brassó polgármesteri hivatala
A levegőminőség-kezelési rendszer előírja a városok számára, hogy a határértékek, célértékek elérése érdekében levegőminőségi tervet dolgozzanak ki és hajtsanak végre. A tiszta/szennyezett levegő összetételéhez hozzájárul a városi közlekedése, a zöldövezetek száma, az időjárási viszonyok, a természet közelsége.
Az index adatai egyértelműen azt mutatják, hogy a levegőminőség a nagy és zsúfolt városokban a legrosszabb” – mondta el Alin Deneanu levegőminőséggel foglalkozó szakember.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium jogszabályjavaslattal rukkolt elő, ami olyan zónák kijelölését tenné lehetővé a nagyobb városok önkormányzatai számára, ahová nem, vagy csak díjfizetés ellenében hajthatnak be a szennyező járművek.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!