Fotó: Barabás Ákos
Eltűnt a romániai barkácsáruházláncok kínálatából a tűzifa és a brikett, miután érvénybe lépett az árkorlátozást bevezető kormányrendelet.
2022. október 18., 12:532022. október 18., 12:53
2022. október 18., 19:382022. október 18., 19:38
Mint ismeretes, október 5-ei ülésén a bukaresti kormány rendeletet adott ki, miszerint a tűzifa árát köbméterenként 400 lejben, a fabrikettét tonnánként 1500 lejben, a pelletét pedig tonnánként 2000 lejben korlátozzák. Az intézkedés – mely bírságot is kilátásba helyez az előírást megszegő vállalkozásokkal szemben – tíz nappal később, szombaton lépett érvénybe.
Köbméterenként 400 lejre korlátozta a kormány a tűzifa árát, az ársapka alapján a lakosság, az iskolák, szociális és kulturális intézmények, önkormányzatok juthatnak hozzá tüzelőanyaghoz.
Utóbbit például a múlt héten még meg lehetett találni az olyan üzletláncok online és hagyományos bolti kínálatában, mint a Leroy Merlin, Dedeman, Hornbach vagy Brico Depot – igaz, borsos áron, hiszen 2400 lejnél kezdődött egy tonna újrafeldolgozott, préseléssel előállított tüzelő ára (bő egy évvel ezelőtt még feleannyiba került). Jelenleg azonban egyik említett barkácsáruház online kínálatában sem szerepel keményfa fűrészporból előállított brikett, de tűzifa sem. Csupán a Brico Depot árul növényi alapanyagból készült préselt tüzelőt: egy 20 kilogrammos kiszerelésű csomag 30 lejbe kerül, tehát az ár megfelel az 1500 lej/tonnás plafonnak.
Hétfői közleményükben – melyben a tagságuk körében készített, az árplafonra reflektáló felmérés eredményeit ismertetik – mindjárt az elején leszögezik: a tűzifa, a pellet és a brikett eltűnt a nagy forgalmazók kínálatából, miután érvénybe lépett a 2022/134-es számú, árkorlátozásokat bevezető sürgősségi kormányrendelet.
Egyébként a felmérésből kiderül: az iparágban tevékenykedők 93 százaléka szerint – közvetett vagy közvetlen módon – súlyosan kihat tevékenységükre az árplafon bevezetése.
Az érintett vállalkozások 44 százaléka a tervek szerint úgy próbál majd reagálni a bevételkiesésre, hogy egyrészt kiszámlázza a tűzifa árát, másrészt pedig külön számlát állít ki az egyéb költségekről (szállítás, tárolás, vágás, hasítás, csomagolás, stb.), amelyet gyakorlatilag tetszés szerint szabhat meg. A közleményben emlékeztetnek: a tűzifa áfája 5 százalékos, ám az említett szolgáltatásoké 19, így a termék végleges ára akár 7–10 százalékkal is nőhet a közeljövőben.
Mások azt tervezik, hogy felmondják a kitermelési szerződéseket, illetve nem tesznek eleget a rendeléseknek. A Prolemn és a Fordaq arra is kíváncsi volt, milyen megoldást ajánlanak a faipari vállalkozások.
Az is felmerült, hogy az árplafont csakis az értékesítési lánc elején alkalmazzák, a végső fogyasztó pedig már a piac által szabályozott áron vehesse meg a terméket. Egy másik ötlet szerint az árkorlátozás kizárólag az állami erdészetek által forgalmazott tűzifára vonatkozzon, a magánszféra pedig szabadon dönthessen a termékek áráról.
A közleményben üdvözlik, hogy tavaly 5 százalékra csökkentették a tűzifa áfáját, ám jelzik: tisztázó módosításokra szorul a vonatkozó törvény, ugyanis az intézkedés nem érvényes valamennyi fa alapú tüzelőanyagra, a lakosság érdekében ki kellene terjeszteni a fahulladékra, brikettre, pelletre is.
Egyébként Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter néhány nappal ezelőtt egy televíziós műsorban – melyben azt is taglalták, hogy lassan nem lehet kapni tűzifát – úgy fogalmazott: meggyőződése, hogy elegendő tűzifa van a romániai piacon.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!