Az utcai tüntetések elérték céljukat, a verespataki bányaprojekt lezárt fejezet – jelentette ki hétfőn Victor Ponta miniszterelnök. A kormányfő a parlamentben újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a ciántechnológiás színesfémbánya megnyitásáról szóló törvénytervezetet sürgősségi eljárásban kell a szenátus, majd a képviselőház napirendjére tűzni, és vissza kell utasítani.
2013. szeptember 09., 14:532013. szeptember 09., 14:53
2013. szeptember 09., 18:362013. szeptember 09., 18:36
Ponta közölte, éppen azért kereste fel a törvényhozást, hogy megbizonyosodjék afelől, miszerint Crin Antonescu, a szenátus elnöke mihamarabb napirendre tűzi a törvénytervezetet a felsőházban.Ponta úgy fogalmazott: nincs miért „hülyíteni a népet” a parlamenti különbizottság létrehozásával és a közvita beindításával, amikor a kétharmados többséggel rendelkező kormánykoalíció és a legnagyobb ellenzéki erő, a demokrata-liberális párt egyaránt ellenzi a bányanyitást. „Minél gyorsabban napirendre kell tűzni a törvénytervezetet: előbb a szenátushoz kerül, amely gyorsan elutasítja, aztán a képviselőház is leszavazza, és ezzel befejeztük\" – állapította meg a kormányfő.
Antonescu és az utca hangja
Pontát egyébként nem sokkal korábban Crin Antonescu, a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) liberális társelnöke kész tények elé állította a témában. A kormányfő bejelentését megelőzően ugyanis a szenátus vezetője is a verespataki bányaprojekt és az azzal kapcsolatos törvénytervezet elutasítása mellett foglalt állást. Az USL államfőjelöltje hétfő délben elmondta, nem lehet támogatni egy olyan országos jelentőségű projektet, amellyel szemben a társadalomban jelentős bizalmatlanság és gyanakvás fogalmazódott meg.
Antonescu közölte, a saját nevében beszél, az általa vezetett Nemzeti Liberális Pártban még nem született testületi döntés az ügyben, ugyanakkor nem titkolta, hogy a nyolcadik napja országszerte zajló beruházásellenes demonstrációk is befolyásolták állásfoglalását. „A hatalomnak nem az utca hangja alapján kell kormányoznia, de nem is hagyhatja figyelmen kívül azt” – fogalmazott a szenátus elnöke.Ponta ezt követően elismerte: koalíciós partnere nem konzultált vele, mielőtt a Verespatak-tervezet elutasítását javasolta volna.
Kettejük nyilatkozata nyomán a tervekkel ellentétben hétfőn már nem ült össze a parlament két házának állandó bizottsága, hogy különbizottságot alakítson a verespataki bányaprojekt érdekében. A szenátus ugyanakkor megszavazta, hogy ez a kamara sürgősségi eljárásban vitatja meg a törvénytervezetet.
A liberálisok ugyanakkor a jelek szerint a szociáldemokraták „megkerülésével” hoztak testületi döntést a kérdésben. Legalábbis erre utal, hogy Horea Uioreanu, a Kolozs megyei önkormányzat PNL-s elnöke tegnap felszólította a megye parlamenti képviselőit és szenátorait, hogy szavazzanak nemmel a bányaprojektre. Sőt a tanácselnök magyarázatot követelt Daniel Barbu liberális művelődési minisztertől arra, hogy miért nem karolta fel a parlament UNESCO-bizottságának kezdeményezését, és mulasztotta el felterjeszteni Verespatakot a világörökségi státus megszerzésére.
Perelni készül a Gabriel
Ezáltal pont kerülhet a kanadai–román Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) tizenöt éve húzódó tervének végére, amelynek keretében ciántechnológiás eljárással termelték volna ki a Fehér megyei település alatt nyugvó 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt. A bányanyitás ellen számos romániai és európai nagyvárosban több mint egy hete tüntetések zajlanak, amelynek részvevői a Ponta-kormány törvénytervezetének elutasítását, a ciántechnológia betiltását követelik.
Vasárnap este Bukarestben tízezren, Kolozsváron hatezren vonultak utcára, továbbá Brüsszelben, New Yorkban és Londonban is több tucatnyian tiltakoztak a cianidos bánya ellen. A projektet ellenző Alburnus Maior Egyesület hétfőn bejelentette, az akciót mindaddig folytatják, amíg Románia parlamentje véglegesen nemet mond a verespataki kitermelésre, szeptember 15-ére pedig a szervezet újabb általános mozgósításra szólítja híveit.
A projekt körüli vita azonban folytatódik, az RMGC anyavállalata, a kanadai Gabriel Resources ugyanis bejelentette: pert fontolgat a román állam ellen a beruházásokról szóló nemzetközi megállapodások vélt áthágása miatt. A verespataki befektetésben 80 százalékos részesedéssel bíró társaság azonban nagy bajban van, részvényei délután 64 százalékos zuhanást regisztráltak a torontói tőzsdén.
A kártérítési pert különben a nap folyamán Ponta sem zárta ki, mondván: az esetleges kártérítést a hazai adófizetőknek közösen kell állniuk. A kormányfő szerint a beruházó Traian Băsescu támogató nyilatkozataira alapozva rengeteg pénzt költött már a projektre (az RMGC szerint mintegy félmilliárd dollárt), abban a tudatban, hogy megtérül a befektetés. Az államfő egyébként arra a kérdésre, hogy a koalíció elutasító álláspontja után van-e még mozgástere a projekt előmozdítására, tegnapi sajtótájékoztatóján úgy válaszolt: „Észleltek önök elnökpárti többséget a parlamentben? Nem én rendelkezem kétharmados többséggel”.
Megerősítette George Simion, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, hogy államfővé választása esetén Călin Georgescut bízza meg kormányalakítással.
A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – elemzés.
Kelemen Hunor kedden kijelentette, hogy az RMDSZ számára Nicușor Dan elnökválasztási győzelme az elsődleges, de ehhez a független jelöltnek megfelelő mozgósítással több millió szavazatot kell szereznie.
Ionuț Moșteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD–PNL–USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a második elnökválasztási fordulóba bekerült jelöltje kedden kijelentette, készen áll elkezdeni a kampányvitákat ellenfelével, Nicușor Dannal.
Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét nevezte ki ügyvivő miniszterelnökké kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Egyöntetűen Nicușor Dan támogatása mellett döntött a PNL vezetősége – jelentette be Cătălin Predoiu, a párt ideiglenes elnöke.
A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen, a hatóságok reakciója pedig javult ugyan, de erőtlen és átláthatatlan volt – állapította meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ).
Az egyedüli helyes döntés, ha a második fordulóban a magyarellenes jelölt ellen szavazunk, és Nicușor Dant támogatjuk! – írja az RMDSZ honlapján közzétett nyílt levelében Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
A második fordulóba jutott független államelnökjelölt, Nicuşor Dan hétfőn délután tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, a romániai társadalomnak szüksége van vitára, és ő optimista, hogy az állampolgárok május 18-án helyesen fognak dönteni.
szóljon hozzá!