Vezetők. Kelemen Hunor az RMDSZ tíz évvel ezelőtti váradi kongresszusán váltotta Markó Bélát
Fotó: Kristály Lehel
Tíz éve annak, hogy Kelemen Hunort először választották az RMDSZ elnökévé a szövetség nagyváradi kongresszusán. Milyen jellegű politika jellemezte az utóbbi évtized RMDSZ-ét, miben változott a magát érdekképviseleti szervezetként definiáló formáció, miért stabil a jelenlegi vezető pozíciója? Minderről Pászkán Zsolt politikai elemzőt kérdeztük.
2021. február 26., 10:212021. február 26., 10:21
2021. február 26., 10:272021. február 26., 10:27
Púdermentes pragmatizmusnak nevezte a Markó Béla, illetve a Kelemen Hunor vezette RMDSZ közötti különbséget Pászkán Zsolt politikai elemző. Mint mondta, a szövetség mozgásterét döntő módon a Bukarest–Budapest–Brüsszel-viszonyrendszer határozza meg, ami sokszor elvtelenségnek tűnő pragmatizmust követel egy olyan helyzetű szervezettől, mint az RMDSZ.
Ezt követően viszont megváltozott a helyzet, és az euroatlanti térségben egyre erősebbé vált a politikai színpad privatizálása, azaz a nem állami jellegű és politikai elszámoltathatósággal nem rendelkező tényezők ideológiának tűnő mázzal leöntött harca. Ez a helyzet a politikai építkezés kezdeti fázisában lévő Kelet-Közép-Európában az ideológiaépítés fáradságos munkája alóli felmentést adó politikai pragmatizmus eluralkodásához vezetett” – vázolta a külső tényezők hatását a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője.
Pászkán Zsolt szerint Markó Béla azt az illúziót kergette, vagy – egyfajta púderként – azt a látszatot keltette, hogy az RMDSZ-nek van politikai, gazdasági, társadalmi mozgásteret növelő képessége és lehetősége. „Ezt talán az adhatta volna meg, ha az RMDSZ az 1990-es évek elején még meglévő majdnem egymilliós szavazóbázisra támaszkodva végrehajtja azt, amihez a romániai költségvetési támogatáson túlmenően magyarországi erőforrások is rendelkezésére álltak. Nevezetesen a választói kataszter létrehozása és egy valódi, a romániai magyar társadalom egészét átfogó előválasztási rendszer kialakítása, melynek végeredménye egy valódi parlamentként működő RMDSZ lett volna, ahol előre hozott politikai versengésben dőlt volna el, hogy milyen politikai összetételű magyar válogatott vág neki a romániai választásoknak. Ma már nem tudjuk, hogy ez más végeredményt hozott volna-e, de
– fogalmazott a Krónikának az EuroCom romániai sajtófigyelőt is igazgató elemző.
Pászkán Zsolt szerint Kelemen Hunor már egy kényszerpályán mozgó RMDSZ-t örökölt meg, és ebből kiútként az illúziókkal való leszámolás, a már említett „púdermentes pragmatizmus” által jellemzett politikai pályát választotta, ami viszont az RMDSZ politikai „egyneműségével” és a fokozatos „elpártosodással” is járt. „Az ideológiai irányzatok, az úgynevezett platformok papíron még léteznek a szervezeten belül, de súlyuk és befolyásuk a szervezet irányvonalára átláthatatlan és szinte kimutathatatlan” – tette hozzá Pászkán.
Azon kérdésünkre, hogy mitől ennyire stabil Kelemen Hunor elnöki pozíciója, a szakértő azt mondta: a jelenlegi RMDSZ-vezető helyzetének stabilitását a szövetség fentebb említett „egyneműsödése” adja. Kiemelte:
Fotó: Beliczay László
Mi jellemzi a Kelemen Hunor-féle RMDSZ szövetségi politikáját a román pártok vonatkozásában? – kérdeztük az elemzőtől. Mint mondta, e téren is már említett púdermentes pragmatizmus logikája érvényesül. Pászkán Zsolt szerint az RMDSZ a román politikai színpad szélsőséges erőin kívül bárkivel képes és hajlandó szövetségeket kötni, ebben szinte kizárólag csak a Brüsszelből irányított proxy (helyettesek által vívott – a szerk. megj.) háború által meghatározott keretek korlátozzák, de csak addig a pontig, amikor még nem sérülnek a szövetség közvetlen érdekei.
Azzal kapcsolatban is kikértük a szakértő véleményét, hogy mitől változott az RMDSZ és a Fidesz között korábban cseppet sem zökkenőmentes viszony partnerivé. „Mint mindig, itt is kettőn állt a vásár.
– mondta a politikai elemző.
Felvetettük Pászkán Zsoltnak, hogy az RMDSZ-nél az erdélyi magyar liberálisok, baloldaliak a túlzott nemzeti vonalat, a radikálisok pedig a liberális „elhajlást” kifogásolják. Besorolható-e ideológiailag a Kelemen Hunor vezette RMDSZ? – kérdeztük.
és az RMDSZ sem tudta vagy akarta kivonni magát az euroatlanti térséget jellemző ködösítő, ugyanakkor inkoherens politikai aktivizmusoknak megfelelni akaró fősodor által meghatározott keretekből.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.
Vádat emelt hétfőn az ügyészség az Arad megyei Világoson történt robbantásos bankautomata-rablás három gyanúsítottja ellen.
A hét első napjaiban országszerte szép, meleg időre lehet számítani, a 16 Celsius-fokot is elérő maximumokkal; a hétvégétől lehűl az idő, és november 10-e után már csapadék is várható – derül ki az (ANM) előrejelzéséből.
A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros folyón, Gyimesfelsőlok egyik településén.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt vasárnapról hétfőre virradó éjszaka 1:21-kor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
szóljon hozzá!