Fotó: Veres Nándor
Elosztóközpont, élelmiszerre költhető értékjegy nyújthatna megoldást a tej-kifli program járványhelyzetben is zökkenőmentes működéséhez – vélik a lapunk által megszólaltatott önkormányzati vezetők, akik szerint így az online tanulók is hozzájuthatnának az ingyentízóraihoz.
2020. szeptember 15., 07:372020. szeptember 15., 07:37
A járványhelyzet miatt fejtörést okoz az önkormányzatok számára, miként bonyolítják le a tej-kifli kormányprogramot, hiszen a diákok egy része még mindig távoktatásban vesz részt, és azt sem lehet előre kiszámolni, hogy a következő nap hányan hiányoznak majd. Az önkormányzati vezetők és a beszállítók is úgy vélik, kormánystratégiára lenne szükség az új helyzetben. A termelők azt javasolják, hogy hozzanak létre elosztóközpontokat, ahonnan az online tanulók átvehetik az ingyentízórait.
Az önkormányzati vezetők különben attól is tartanak, ha a napi egyeztetés eredményeként ki is szállítják a kiflit és a tejet a tanintézetekben, utólag a számvevőszéki ellenőrzés során kérik majd tőlük számon, hogy mi történt azokkal az adagokkal, melyeket nem kaptak meg a betegség miatt hiányzó diákok.
A 2019–2020-as tanévben 2,8 millió iskolás és óvodás korú gyerek vett részt a programban, hetente 5 millió adag tejet szállítottak ki a tanintézetekbe. A program alapján szétosztott tejet és joghurtot 200 milliliteres kiszerelésben speciális csomagolásban kapták meg a gyerekek.
A szükségállapot idején, amíg minden gyerek otthon tanult, a programot felfüggesztették. Mivel ezt a terméket más úton nem lehet értékesíteni, a raktáron maradt adagok jelentős részét kénytelenek voltak megsemmisíteni. A termelők adatai szerint négymillió adag jutott erre a sorsra, egymillió porciót adták át a vöröskeresztnek. A termelők ezúttal is aggódnak, hiszen megkezdődött ugyan a tanév, de a diákok egy része továbbra is online tanul, és nem tudják, miként jut el hozzájuk az ingyentízórai.
Szatmár megyében néhány hetet késik a program, abban bíznak addig letisztul a helyzet, és a kormány központi stratégiát dolgoz ki. Pataki Csaba elmondta, kénytelenek újra kiírni a versenytárgyalást, mert korábban néhány önkormányzat vállalta, hogy helyi szinten lebonyolítják a programot, majd utolsó pillanatban jelezték, mégsem tudják megoldani. Addig is gyűjtik az információkat, hogyan lehet majd szétosztani a kiflit és a tejet. A tanfelügyelőségtől azt az információt kapták, hogy nem tudják egyik napról a másikra pontosan megmondani, hány adagra lesz szükség.
Vis maior helyzetek alakulhatnak ki, hiszen kiszállítják az ingyentízórait, majd kiderül, hogy a gyerekek egy része megbetegedett, nekik viszont nem jár” – részletezte a tanácselnök. Jelenleg patthelyzet van, mondta Pataki Csaba, aki abban bízik, hogy néhány hét múlva már „okosabbak lesznek”. Felidézte, tavasszal is hatalmas fejtörést okozott a raktáron maradt tej, a termelő követelte a szükségállapotban ki nem osztott, de leszerződött termék ellenértékét is. Végül odaadták az idős-, és gyerekotthonok lakóinak, abban bíznak, hogy a számvevőszék ezt majd rendben találja az utólagos ellenőrzés során.
„A döntést a helyi önkormányzatok nyakába varrták, de erre egységes megoldást kellene találni.
– vetette fel Pataki Csaba.
Összevisszaságról számol be Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke is. Lapunknak elmondta, a megyei önkormányzat felkészült,
Bihar megyében zöld és sárga forgatókönyv szerint kezdik a tanévet a tanintézetek, a diákok egy része online tanul. A tervek szerint naponta egyeztetnek az iskolákkal, hogy hány adagot szállítsanak ki. „Folyamatosan tartjuk majd a kapcsolatot a tanintézetekkel, a beszállítókkal, ám így sem küszöbölhető ki, hogy a számok nem találnak, hiszen egyik napról a másikra módosul a hiányzók száma” – fogalmazott a tanácselnök. Pásztor Sándor felidézte, három évvel ezelőtt is gondok voltak, mert a számvevőszék visszamenőleg kiszámoltatta a tanintézetekkel a hiányzó diákokat, arra hivatkozva, hogy nekik nem jár a kormánytízórai. Jelenleg is csak azok kaphatnak, akik bejárnak, vagy online tanulnak, hangsúlyozta a közgyűlés elnöke.
Háromszéken is arra készülnek, hogy naponta kell korrigálni a kiszállított adagok számát. Henning László, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy három település iskolája vesz részt a kormány kísérleti melegebéd-programjában. Viszont ez esetben nehézségekkel szembesülnek. A málnási, a mikóújfalusi, a berecki iskolák diákjai kapnak ebédet a tízórai helyett. „Azt javasoljuk, hogy a jelenlegi helyzetben ezek a gyerekek ételcsomagot kapjanak a meleg ebéd ellenértékére, különben nem tudják megszervezni, hogy mindenki, az óvintézkedéseket betartva megkapja” – szögezte le Henning László. A javaslatot a prefektúrának is továbbították.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
1 hozzászólás