Fotó: Pixabay.com
„Miért dolgozunk?” – ez volt a címe a felmérésnek, amelyet fiatalok körében készítettek a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) politikai, közigazgatási és kommunikációtudományi karán (FSPAC).
2024. május 15., 21:142024. május 15., 21:14
A felmérés eredményeiből az derült ki, hogy a munka és a magánélet egyensúlya egyre fontosabb tényezővé válik a munkahelyválasztás során, különösen a fiatalabb generáció esetében, miközben a vezetők olyan alkalmazottat szeretnének, aki hajlandó keményen dolgozni a fejlődésért – mutatott rá a politikai, közigazgatási és kommunikációtudományi kar stratégiai, vezetői és intelligens fejlesztési központja (CSLDI) által készített tanulmány. A felmérésnek a kar honlapján található összegzéséből kiderül,
Călin Emilian Hințea, a FSPAC dékánja, aki egyben a Michigan Állami Egyetem docense is, elmondta, hogy az eredmények fontos jelenségekre mutatnak rá és figyelembe kell venni ezeket a jövőben. Mint fogalmazott, fel kell tennünk a kérdést: vajon ez csak a világjárvány átmeneti hatása, vagy a fiatalok személyes identitásában bekövetkező masszív változást jelzi az, hogy a munka már nem foglalja el ugyanazt a lényeges helyet az emberek életében, mint régebben.
A válaszadók többsége felsőfokú végzettséggel rendelkezik: több mint a fele mesteris diplomával (53%), 95%-uk pedig egyetemi diplomával rendelkezik. Az elemzés a munkavállalók szervezethez való viszonyát, szakmai identitását, a munkával való elégedettséget és elkötelezettséget befolyásoló tényezőket vizsgálta. A válaszadók többsége olyan képesítéssel rendelkezik, amely átlagon felüli jövedelmet jelent: 40%-uk havi nettó 7000 lej feletti jövedelemmel rendelkezik, 73%-uk legalább 4 500 lejes havi jövedelemmel rendelkezik (körülbelül az országos átlagbér).
Az összegyűjtött adatokon keresztül a kutatás azonosította a munkahelyválasztást befolyásoló tényezőket, ide tartozik a munkaadóval való egészséges kapcsolat, fontosak a vezetési stílussal kapcsolatos elvárások, a szakmai és személyes fejlődéssel kapcsolatos elvárások. Szintén lényeges a munkavállalók számára, hogy biztonságos és rugalmas legyen a munkahely, és kiemelt helyen szerepel a munka és a magánélet egyensúlyának fontossága.
Állásbörzét szervezett pénteken a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség a sepsiszentgyörgyi Value Centreben. Az esemény keretében 391 állást hirdettek meg főként építő-, vendéglátóipari és kereskedelmi munkakörökben.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!