Péter Ferenc, a megyei tanács elnöke és Ovidiu Gârbovan kórházmenedzser a szerdai sajtótájékoztatón
Fotó: Haáz Vince
Oxigén és sűrített levegő előállításába kezd a Maros megyei önkormányzat által működtetett marosvásárhelyi régi nagykórház. A tanács egy közel ötmillió eurós uniós projektet nyert meg az „oxigéngyár” megépítésére, felszerelésére, illetve a kórház épületébe való bevezetésére.
2022. október 12., 13:502022. október 12., 13:50
Az önrész meghaladja az 50 százalékot, azonban Péter Ferenc, a testület elnöke szerint a megyei önkormányzat eddig is prioritásként kezelte a lerobbant kórházépületek korszerűsítését és elavult berendezéseinek cseréjét.
ugyanis a Gheorghe Marinescu utcai, régi nagykórház néven ismert épület Covid-egységként szolgálta a megye és a térség lakóit. A megyeelnök szerint már az is komoly fegyvertény, hogy míg az ország számos más kórházában tűzesetet vagy robbanást okozott az oxigén használata, Marosvásárhelyen szinte minden zökkenőmentesen zajlott. Az egészségügyi intézmény fenntartói most még biztonságosabbá szeretnék tenni a kórházat, ezért nemcsak hogy maguk állítanák elő az oxigént és a sűrített levegőt, hanem azt új vezetékhálózaton szállítanák a kórtermekbe. Ugyanakkor elszívó berendezésekkel látnák el a kórtermeket és kicserélnék a villanyhálózatot.
Fotó: Haáz Vince
A projekt részeként a megújuló technológia több osztályt is kiszolgálna: az intenzív terápiát, az urológiai klinikát, az általános sebészetet, a kardiológiát, belgyógyászatot, gasztroenterológiát, nefrológiát, valamint a laboratóriumokat és a szakrendelői kabineteket. Összességében véve közel másfél száz kórházi ágyhoz jutna el biztonságban az oxigén. Ehhez viszont fel kell húzni egy kisebb épületet, ahol majd a jövő év végén beindulhat az „oxigéngyártás”. Ovidiu Gârbovan kórházmenedzser elmagyarázta, hogy
Arra a kérdésre, hogy az épületben zajló munkálatok alatt működhet-e a kórház, az igazgató igennel válaszolt. Azt viszont hozzátette, hogy az építkezés során folyamatos átcsoportosításokra lesz szükség. Alternatívát jelent a sürgősségi kórház igénybe vétele is. Jelenleg a közbeszerzési eljárás kiírásához szükséges dokumentáció elkészítése zajlik.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!