Fotó: Boda L. Gergely
Az RMDSZ szerint a közigazgatási bíróságon kell megtámadni a MOGYE és a Petru Maior Tudományegyetem közti fúzióról szóló döntést. Az egyesülés ellen tiltakoznak a magyar diákszervezetek is, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester utcai tiltakozást sürget.
2018. április 19., 18:082018. április 19., 18:08
2018. április 19., 18:352018. április 19., 18:35
Az RMDSZ arra biztatja a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) oktatóit és diákjait, hogy támadják meg a közigazgatási bíróságon a felsőoktatási intézmény szenátusának szerdán elfogadott határozatát, mely elindítja a Petru Maior Tudományegyetemmel való egyesülés folyamatát.
A magyar szakmai és civil szervezetek tiltakozása közepette a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, valamint a Petru Maior Tudományegyetem szenátusa elfogadta szerdán azt a határozatot, mely elindítja a két felsőoktatási intézmény egyesítésének folyamatát. A tényleges fúzióra 2019 őszén kerül sor.
Kelemen Hunor szövetségi elnök a Marosvásárhelyi Rádiónak adott csütörtöki nyilatkozatában rámutatott: jogászok segítségével utánanéztek, hogy a közigazgatási bíróságon megtámadhatják-e a MOGYE szenátusának döntését. Az RMDSZ azért nem tud lépni, mert nincs perbeli minősége, az oktatók és a diákok azonban ezt megtehetik, a szövetség pedig támogatást nyújtana számukra – szögezte le Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke elmondta továbbá,
Kelemen Hunor visszautasítja ezt az érvelést, hiszen a törvényeknek mégiscsak az egyetemi autonómia felett kell állniuk, szerinte nem elfogadható, hogy az egyetemi autonómia az oktatási törvényt és az alkotmányt is felülírja.
– utalt a MOGYE szenátusának szerdai döntésére az RMDSZ elnöke, aki nagy butaságnak és nagy csapásnak nevezte a fúziót. Kelemen Hunor kifogásolja azt a szándékot, miszerint egy nagy múltú orvos- és gyógyszerképzést egy kétes múltú, gyenge műszaki egyetemmel összekavarjanak, csak azért, hogy az ingatlan vagyonát megszerezzék, gyengítsék az egyetem multikulturális jellegét. A szövetségi elnök szerint Leonard Azamfirei rektor
A két vásárhelyi egyetem fúziója ellen tiltakozott szerdai közleményében az RMDSZ Maros megyei szervezete is, mely szerint egyértelmű, hogy az egyesülés tönkreteszi a marosvásárhelyi orvosképzést, felszámolja az egyetem multikulturális jellegét. „Egyetlen szakmai és közösségi érv sem szól a mostani szándék mellett, amely a több évtizedes, nemzetközileg is elismert orvosképzés jövőjét veszélyezteti.
– írják közleményükben a megyei szervezet képviselői. A közlemény kitér arra is, hogy a tanügyi törvény által szavatolt egyetemi autonómia elve nem teszi lehetővé, hogy az egyesítési folyamat mostani szakaszában a két felsőoktatási intézmény vezetőségének döntésébe bármilyen politikai és jogi eszközzel beleszólhasson az RMDSZ.
„Ezúton is felszólítjuk Valentin Popa tanügyminisztert, ne járuljon hozzá az egyesítéshez. Tanügyminiszterként kötelessége Románia törvényeinek betartása és betartatása” – szögezi le a közlemény. Az alakulat megyei szervezete a MOGYE vezetőségétől azt várja el, hogy azonnali hatállyal hozza létre a magyar tanszéket. „Amennyiben nem valósítja meg ezt, egyértelmű üzenetnek és szándéknak vesszük azt, hogy a magyar oktatás elsorvasztására irányul az egyesítés, ami ellen határozottan tiltakozunk” – zárja közleményét a Maros megyei szervezet.
Csütörtökön csatlakozott a tiltakozókhoz az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ), a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) és a többi magyar egyetemista szervezet is. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közös nyilatkozatukban rámutatnak,
Az MMDSZ azt is kifogásolja, hogy a magyar diákok és tanárok nem voltak kellőképpen tájékoztatva a témában. A diákszervezetek közleményükben arra is kitérnek, hogy az U.M.F. Campus nevű, több mint 4000 tagú Facebook-csoportban a múlt héten szavazást indítottak az egyetemegyesítésről, s mint kiderült,
Andacs Zsolt Levente, az OMDSZ nemrégiben megválasztott elnöke a közleményben leszögezte, felszólítják Valentin Popa tanügyminisztert, ne engedélyezze az egyesítést.
A két marosvásárhelyi állami egyetem fúziója kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere úgy fogalmazott, míg a magyar közösség nem tud közösségi erőt felmutatni az utcán, addig nincs mit elvárnia a politikumtól.
Ha csak szórakozni tudunk együtt, de tiltakozni nem, teret engedünk azoknak, akik csak azt várják, mit tehetnek ellenünk” – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján az elöljáró.
Amint arról beszámoltunk, a mind a MOGYE, mind pedig a marosvásárhelyi Petru Maior Tudományegyetem szenátusa megszavazta szerdán a két oktatási intézmény egyesülését. A magyar tagozat a MOGYE szenátusi üléséről való távolmaradással kívánta nyomatékosítani, hogy ellenzi az egyetemegyesítést. Az elfogadott dokumentum szerint az egyesülés a Petru Maior Egyetemnek a MOGYE általi bekebelezésével történik. Az így létrejövő tanintézet a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetem nevet fogja viselni. A döntést a magyar civil és szakmai szervezetek is hevesen bírálták.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!