Rengeteg pénzre lesz még szükség. Folytatódhat a marosvásárhelyi jégcsarnok megépítése
Fotó: Rab Zoltán
Az eddigi 7,5 millió euró mellé legalább még ugyanannyira van szükség a mintegy 70 százalékban elkészült marosvásárhelyi műjégpálya befejezésére. Miután többéves huzavona után sikerült tisztázni a létesítmény alatti telek tulajdonjogát, a fejlesztési minisztérium jóváhagyta a beruházás finanszírozását.
2021. szeptember 06., 19:562021. szeptember 06., 19:56
A ligeti telek tulajdonjoga tisztázódott, a pénz megvan, el kell indítani a közbeszerzési eljárást, szerződést kell kötni a nyertes vállalkozóval, majd tizenöt hónap alatt be kell fejezni a 2008-ban elkezdett fedett műjégpálya építését – ideális esetben ez a forgatókönyv körvonalazódik a marosvásárhelyi jégcsarnok átadására. Cseke Attila fejlesztési tárcavezető, a kormányhatározat előterjesztője annak elfogadása után rendkívül derűlátónak bizonyult. A miniszter úgy fogalmazott: „a fedett jégpálya felépítésével a marosvásárhelyiek régi törekvését viszi sikerre az RMDSZ. Az oktatásügyi, egészségügyi és a sportinfrastruktúra fejlesztése az erdélyi magyar közösségek gyarapodásához vezet, a jégpálya felépítésének Marosvásárhely a nyertese”.
Az eredeti elképzelés – amely még Borbély László minisztersége idején fogalmazódott meg – szerint a 2008 júniusában elkezdett építkezést tizenegy hónappal később, 2009 áprilisában kellett volna átadni. Az elején minden jel arra utalt, hogy ha némi késéssel is, de ez sikerül. Az építkezési versenytárgyalást a KÉSZ Kft., a magyarországi KÉSZ Group tagja nyerte. Az anyaországiak alvállalkozóként bevonták a marosvásárhelyi Izorep Kft.-t is, amely a falakat húzta fel, a vízszerelést és a szellőző berendezéseket az Ecoterm Ardeal szakembereire bízták.
Amint annak idején megírtuk, néhány munkás még előkerült a kamerák kedvéért 2012 nyarán, amikor a polgármester-választási kampány hevében Frunda György egy egész autóbusznyi újságíróval a helyszínre látogatott. A politikus akkor arról beszélt, hogy amint megnyeri a választásokat, a városháza átveszi a műjégpályát, és befejezi az építkezést. Ez volt riválisa, a győztesen kikerülő Dorin Florea álma is, csakhogy a szinte összes román pártot megjárt városatyának az épület alatti terület telekkönyvezésén kívül egyébre nem futotta. Újraválasztása után a polgármester azzal az elképzeléssel fordult az akkori miniszterhez, hogy amennyiben a szaktárca átadja a városházának a sportlétesítményt, az önkormányzat előkeríti a szükséges mintegy hárommillió eurót, és öt hónapon belül befejezi az építkezést.
Utólag kiderült, hogy a telek „átvétele” nemhogy nem segítette az ügyet, hanem egyenesen gáncsolta. Cosmin Pop, a Mureşul Sportklub igazgatója a Krónikának elmesélte, hogy a gondok lényegében 2013-ban kezdődtek, amikor a városháza a maga nevére íratta a csarnok alatti telket.
„Bukarestben megmondták, hogy addig, amíg a terület nem kerül vissza a mi nevünkre, jogilag nem finanszírozhatják a beruházást. Újabb négy esztendőnek kellett eltelnie ahhoz, hogy végre kibogozzuk a szálakat” – magyarázta Pop.
Az igazgató szavait erősíti meg Cseke Attila nyilatkozata is, aki szerint az ügy megoldásában a tavaly leköszönt városvezetés nem volt partner. „A létesítmény telkének tulajdonjoga tisztázatlan volt. Az RMDSZ javaslatára a telket az Ifjúsági és Sportminisztérium tulajdonába helyezték át, és a helyi sportklub használhatja. A 2013-ban félbehagyott munkálatokat a miniszteri rendelet alapján befejezhetik.
– sorolta a teendőket a miniszter.
A szaktárca közleménye szerint a fedett jégpálya épületének tartószerkezetét megerősítik, felújítják az elhanyagolás miatt kárt szenvedett elemeket, és új berendezéssel látják el. A 60x30 méteres jégpálya mellett hat öltöző, edzőterem és egy sportterem is lesz, továbbá orvosi rendelők és konferenciaterem is helyet kap benne. A lelátókon kétezer néző fér majd el, és a sportlétesítmény minden szükséges feltételt biztosít az élsportolók edzésére és mérkőzésére. A műszaki felmérést végző szakemberekre hivatkozva Cosmin Pop elmondta, a parlagon heverő félkész épületet valóban megviselte az idő, azonban a tartószerkezet nem szorul megerősítésre, mint ahogy új berendezésre sincs szükség.
A hírnek leginkább a sportemberek örülnek, akiknek a tavasszal ugyan adott volt, hogy a magyar kormány által finanszírozott Maros-parti sátortetős műjégpályán eddzenek, azonban tisztában vannak azzal, hogy az csak középtávú megoldást jelent. Coroş László gyorskorcsolya-edző lapunknak elmondta,
Az egykori olimpikon az elmúlt két évtizedben – edzőként, a Mureşul elnökeként, a szövetség titkáraként – sokat lobbizott a marosvásárhelyi jégcsarnok megépítéséért.
Elhivatottságában követte a Mureşul élére kinevezett utódja, Cosmin Pop is, aki úgy véli, a minap hozott kormányrendelet, valamint az abba foglalt 7,7 millió eurós pénzösszeg végre lehetőséget kínál a tizenhárom évvel ezelőtt elkezdett munkálat befejezésére.
– jelentette ki a Krónikának nyilatkozva Pop. Szavaival a klubvezető egyben arra is utalt, hogy akárcsak a nemrég átadott olimpiai fedett uszodát, a sportminisztérium a műjégpályát is a Mureşul ügykezeléséből a helyi önkormányzat tulajdonába utalná át. Amint megírtuk, a vásárhelyi jégcsarnok építése eddig 7,5 millió eurót emésztett fel a központi költségvetésből, miközben ugyanabban az időszakban a jóval korszerűbb miskolci létesítmény 4 millióból készült el, míg a brassóira 9,1 millió eurót költöttek. A jelenlegi állás szerint a Ligetben épülő műjégpálya megépítésének költsége meg fogja haladni a 15 millió eurót.
A kolozsvári repülőtér 5 eurós viteldíjat vezetett be a felszálló utasok számára – adta hírül a Boardinpass.
Új épületszárnyat kap a Horváth János Elméleti Líceum Margittán, a leendő szárny alapkőletételére hétfőn került sor a bihari városban.
Több ezer dollár gyűlt össze a csángóföldi Trunk magyar közösségi házának újjáépítéséért szervezett jótékonysági koncerten Washingtonban szombaton – számoltak be a szervezők az MTI-nek.
Az elmúlt nap során hét embert mentettek meg a Salvamont csapatai, egyet közülük kórházba kellett szállítani, egy személy pedig életét vesztette a hegyen – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A Coradia Stream elektromos meghajtású szerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-tól utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
Medve bukkant fel a Szeben megyei Feleki patak völgyén, a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre – közölte hétfő reggel a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Holtan találtak rá vasárnap a város közeli Suta-tó melletti erdős területen a három napja eltűnt, és nagy erőkkel keresett csíkszeredai nőre – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Gyanítják, hogy öngyilkos lett.
A Szatmár megyei határrendészek a petei határátkelőnél fogtak el egy Németországban gyilkosságért elítélt német állampolgárt, kábítószerrel a csomagjában.
Kiürítették a gyulafehérvári Carolina Mall bevásárlóközpontot szombat este, miután tűz keletkezett az épületeben működő szupermarketben. A lángokat egy felügyelet nélküli hagyott kisgyerek okozta, és egy szolgálaton kívüli tűzoltó fékezte meg.
szóljon hozzá!